Prima etapa a sezonului 2009/2010 din Liga Nationala de handbal a avut in prim plan derby-ul dintre Steaua MFA si Dinamo Bucuresti, incheiat cu victoria roa-albastrilor, scor 41-31. Elevii lui Bozo Rudic au dominat clar partida, la pauza avand deja opt goluri avans (19-11), iar cu noua minute inainte de fluierul final conduceau cu 36-21. Aihan Omer a debutat cu victorie in noul sezon, echipa sa, UCM Resita impunandu-se in fata celor de la Stiinta Bacau, scor 34-28. Campioana HCM Constanta nu a intampinat nici ea probleme, invingand pe HC Odorhei cu scorul de 36-23. In campionatul feminin, Rulmentul Brasov a invins pe CSM Cetate DevaTrans, scor 30-24.