Nationala Under 19 de handbal feminin a Romaniei a fost invinsa, duminica, de selectionata Danemarcei, scor 29-26 si a terminat Campionatul European de tineret pe pozitia a 14-a. Cristina Maria Pop a inscris de 11 ori in poarta danezelor, dar tricolorele nu au reusit sa se impuna si au pierdut la trei goluri diferenta.

Romania a fost condusa la pauza cu opt goluri, danezele reusind sa inscrie de 19 ori in poarta tricolorelor. Elevele Alexandrinei Soare au revenit in repriza secunda, dar au terminat la o diferenta de trei goluri.

Echipe:

Danemarca: Okkels (6 goluri), Jorgensen (6 goluri), Rej Bidstrup (6 goluri), Frandsen (3 goluri), Fisker (2 goluri), Maibom (2 goluri), Assing Christensen (1 gol), Jorgensen (1 gol), Madsen (1 gol), Mikkelsen (1 gol), Jensen, Kornum, Kristensen, Thestesen

Romania: Pop (11 goluri), Andrei Molnar (4 goluri), Irimie (4 goluri), Ailincai (3 goluri), Lopataru (3 goluri), Gogorita (1 gol), Dancu, Dincu, Dragut, Iuganu, Petrescu, Polocoser, Voicu