Romania a fost la un pas de a invinge campioana europeana en-titre la volei masculin, Spania, la Kragujevac, Serbia. Tricolorii lui Stelian Moculescu au pierdut, sambata seara, in fata ibericilor in cel de-al doilea meci din Grupa L de calificare la Campionatul Mondial din 2010, Italia, scor 3-2 (25-17, 23-25, 21-25, 27-25, 15-13). Romanii au condus cu 2-1 la seturi, dar spaniolii s-au impus in tie-break si sunt ca si calificati, alaturi de Serbia, la CM 2010.

Campioana europeana en-titre, Spania a avut mult de furca pana sa invinga Romania. Primul set a fost dominat clar de spanioli, dar orgoliul romanilor a tresarit in setul secund. Ambele echipe au mers cap la cap pana la 23-23 si doua greseli consecutive ale ibericilor le-au permis tricolorilor sa castige. Romanii si-au continuat evolutia perfecta si si-au adjudecat si setul al treilea. Spaniolii s-au impus in cel de-al patrulea set, iar castigatoarea s-a decis la tie-break. Spania a luat controlul meciului, si-a "permis" sa piarda trei mingi de meci, dar pana la urma a castigat decisivul cu 15-13, informeaza fivb.org.

Julio Verdasco, antrenor Spania: "A fost greu si stiam ca asa va fi, deoarece Romania este o echipa foarte buna, si au crescut mult in acest an".

Stelian Moculescu, selectioner Romania:"A fost un meci bun, dar din pacate am pierdut. Dar ce poti sa faci? Ii felicit pe spanioli. Am avut o ocazie foarte mare sa castigam, dar am ratat-o. Viata merge inainte".

Dupa infrangerile cu Serbia si Spania, sansele Romaniei de calificare sunt aproape nule. Tricolorii ar trebui sa castige ultima partida, cu Estonia, la scor iar Spania ar trebui sa invinga Serbia.

Clasament Grupa L:

1. Serbia 4 puncte (172-135)

2. Spania 4 puncte (208-182)

3. Romania 2 puncte (180-208)

4. Estonia 2 puncte (137-172)

Romania va disputa duminica ultimul meci din grupa in fata Estoniei, de la ora 19:00, pe Tvr2.