Polo masculin/ Romania, a doua victorie din Campionatul Mondial

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Joi, 23 iulie 2009, 10:41 Sport | Teamball

Selectionata lui Kovacs lupta pentru locurile 7-8 la CM de polo
Echipa de polo masculin a Romaniei a bifat o noua victorie la Campionatul Mondial din Roma, Italia. Baietii lui Istvan Kovacs au invins, miercuri, tara gazda cu scorul de 6-5 (1-2, 2-1, 1-2, 2-0) si se vor lupta pentru primul loc in Grupa D cu Statele Unite ale Americii.

Dupa ce a invins Macedonia in primul meci, scor 6-4, Romania a trecut si de una dintre echipele favorite ale Campionatului Mondial, Italia. Golurile tricolorilor au fost marcate de Edward Andrei Dina, Kadar, Negrean, Iosep si Diaconu (2 goluri). Victoria Romaniei a fost datorata si formei excelente in care s-a aflat portarul de la Dinamo, Dragos Stoenescu.

Romania va intalni, vineri, de la ora 13:05 selectionata Statelor Unite ale Americii, in lupta pentru prima pozitie din Grupa D. Echipele de pe primul loc din fiecare grupa se vor califica direct in sferturile de finala, pe cand cele clasate pe locurile 2 si 3 vor disputa un baraj.

Echipe:

Romania: Stoenescu, Dragusin, Radu, Busila, Andrei, Kadar, Negrean, Matei, Iosep, Georgescu, Dunca, Diaconu, Ghiban

Italia: Tempesti, Negri, Felugo, Calcaterra, Giorgetti, Mistrangelo, Fiorentini, Aicardi, Buonocore, Gallo, Mangiante, Rizzo, Figari

meridi [anonim]

Felicitari baietlor pentru meciul si trezultatul bun.
      Felicitarile (Joi, 23 iulie 2009, 11:36)

Constantin [anonim] i-a raspuns lui meridi

mai la sfarsitul campinatului daca ocupa un loc pe podium. Acum trebuie incurajati, sa fie uniti si sa lupte cu ambitie in fiecare meci, sa nu se multumeasca niciodata sa fie pe locul doi. Daca au muncit mult la antrenamente si echipa ramane functionala tot acest campionat s-ar putea sa ne faca o surpriza la sfarsitul campionatului. Sa vedem cat de mare.
    felicitari (Joi, 23 iulie 2009, 12:02)

suporteri [anonim]

Felicitari si la multe victorii in continuare!
    ce urmeaza (Joi, 23 iulie 2009, 12:59)

toto [anonim]

Daca ii bat pe americani vor juca in sferturi cu castigatoarea meciului dintre locurile 3 in grupa A(probabil Canada) si locul 2 in grupa B(Croatia sau Muntenegru). Daca luam bataie de la USA jucam meci de baraj probabil cu Australia si daca il castigam vom juca in sferturi cu castigatoarea grupei B(Croatia sau Muntenegru), deci tot acolo vom ajunge. Va fi un meci foarte greu, dar i-am batut si pe italieni la ei acasa si pe unguri acum 2 saptamani, asa ca avem dreptul sa visam la o semifinala...
    Bravo! (Joi, 23 iulie 2009, 15:31)

Alex [anonim]

Felicitari
    unde fac antrenamente baietii? (Joi, 23 iulie 2009, 15:35)

dan [anonim]

oare baietii de la polo fac antreneamentle pe saltele de judo? ca am citit ca sportivul nostru de la sarituri in apa sarea de fapt pe saltele deoarece nu avem bazin corespunzator :)
    bafta baietilor, nu vreau sa fiu circotas, de fire sunt foarte optimist, insa nu ii vad la fel de optimisti si increzatori pe sportivii nostri... asta e mentalitatea nostra... asemeni fetelor pe la campionate mondiale de handbal, ne poticnim cand ne este lumea mai draga.