Romanii s-au prezentat fara solutii in fata puternicei echipe a Poloniei si au ratat calificarea la CE 2010 dupa un scor zdrobitor: 34-22. Gazdele s-au impus inca din primele minute si pana la pauza s-au distantat lejer: 17-8. Polonezii au condus de-a lungul partidei si la 15 goluri distanta, romanii au fortat pe final, dar fara sansa si elevii lui Aihan Omer vor urmari Europenele de la televizor.

Polonia surprinde Romania pe picior gresit inca din primele minute si conduce lejer in primele zece minute: 6-2. Tricolorii gresesc in atac si pierd foarte usor mingea. Polonezii se intrec in executii la poarta lui Stanescu, iar in minutul 16 se distanteaza la sapte goluri. Doar opt goluri au reusit tricolorii sa marcheze pentru Romania in prima repriza si la pauza scorul e clar in favoarea gazdelor: 17-8

Polonezii se distanteaza la zece goluri in minutul 34 (20-10) si se relaxeaza. Ghionea inscrie de trei ori consecutiv din lovituri de la sapte metri: 20-13. Asoltanei si Sania marcheaza si ei pentru reprezentativa tricolora si se apropie la sase goluri: 21-15. Mai mult de zece minute trec fara ca Romania sa inscrie si distanta dintre cele doua echipe creste simtitor (15 goluri). Romanii dau semne de revenire pe finalul meciului, dar prea tarziu pentru a mai putea salva meciul si capituleaza in fata adversarilor cu scorul de 22-34.

Polonia se impune usor in fata Romaniei si este a doua echipa din Grupa A, dupa Suedia, care se califica la CE 2010.

Au marcat pentru Romania: Ghionea (5 goluri), Csepreghi (4 goluri), Asoltanei (4 goluri), Muresan (2 goluri), Irimescu (2 goluri), Sania (2 goluri), Fenici (1 gol), Ciubotariu (1 gol), Mihalcea (1 gol)