Handbal masculin/ Polonia - Romania 34-22/ Nicio sansa! Romania rateaza calificarea la CE 2010

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 iunie 2009, 14:59 Sport | Teamball

Romania a ratat calificarea la Europene
Romanii s-au prezentat fara solutii in fata puternicei echipe a Poloniei si au ratat calificarea la CE 2010 dupa un scor zdrobitor: 34-22. Gazdele s-au impus inca din primele minute si pana la pauza s-au distantat lejer: 17-8. Polonezii au condus de-a lungul partidei si la 15 goluri distanta, romanii au fortat pe final, dar fara sansa si elevii lui Aihan Omer vor urmari Europenele de la televizor.

Polonia surprinde Romania pe picior gresit inca din primele minute si conduce lejer in primele zece minute: 6-2. Tricolorii gresesc in atac si pierd foarte usor mingea. Polonezii se intrec in executii la poarta lui Stanescu, iar in minutul 16 se distanteaza la sapte goluri. Doar opt goluri au reusit tricolorii sa marcheze pentru Romania in prima repriza si la pauza scorul e clar in favoarea gazdelor: 17-8

Polonezii se distanteaza la zece goluri in minutul 34 (20-10) si se relaxeaza. Ghionea inscrie de trei ori consecutiv din lovituri de la sapte metri: 20-13. Asoltanei si Sania marcheaza si ei pentru reprezentativa tricolora si se apropie la sase goluri: 21-15. Mai mult de zece minute trec fara ca Romania sa inscrie si distanta dintre cele doua echipe creste simtitor (15 goluri). Romanii dau semne de revenire pe finalul meciului, dar prea tarziu pentru a mai putea salva meciul si capituleaza in fata adversarilor cu scorul de 22-34.

Polonia se impune usor in fata Romaniei si este a doua echipa din Grupa A, dupa Suedia, care se califica la CE 2010.

Au marcat pentru Romania: Ghionea (5 goluri), Csepreghi (4 goluri), Asoltanei (4 goluri), Muresan (2 goluri), Irimescu (2 goluri), Sania (2 goluri), Fenici (1 gol), Ciubotariu (1 gol), Mihalcea (1 gol)

1331 vizualizari

calitati psihice (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 16:51)

Capitan [anonim]

Avem nevoie de inteligenta si calitati psihice care sa dea forta echipei si sa permita individualitatilor sa-si asume, cu succes, raspunderea finalizarii. Avem cativa tineri excelenti, Csepregy, Sania, Ghionea, ei trebuie motivati astfel incat sa aiba indarjire 100% pe toata durata meciului si la finalul meciului sa fie multumiti de capacitatea la care au jucat.
    nu inteleg ... (Sâmbătă, 20 iunie 2009, 20:43)

turistul [anonim]

avem echipe de club cu care castigam cupe europene dar nu suntem in stare sa ne calificam la un campionat european ?!
    motivat scor (Duminică, 21 iunie 2009, 0:52)

dana buzau [anonim]

poi nu avea cum sa castige romania cu asa jucatori...da..sania ,ghionea si csepreghi au meritat sa joace,restul dupa parerea mea nuuuuu...cum a plecat d l omer fara stavrositu,georgescu chiar si de la dinamo catva jucatori ca dimache,purcarea,manea...poi asta schimbare in echipa trebuia acum?/?nu credeti ca mai trebuie schimbat si antrenorul domnilor,care nu ia cu el decat baieti de la resita,c ta,unul de la steaua,doar atat,si nimic de la dinamo?
    rezultatrealist (Duminică, 21 iunie 2009, 13:43)

pz [anonim]

Tinand cont de valoarea jucatorilor nostri, rezultatul este cat se poate de firesc. Avem un singur jucator de talie internationala, Ghionea, in rest sunt niste tigri de carton. Spun acest lucru prin prisma faptului ca Ghionea s-a impus ca titular incontestabil la o echipa, Szeged, care e in linia a doua a handbalului mondial, jucand an de an in Liga Campionilor sau in Cupa Cupelor, fara rezultate deosebite. Ca Resita a castigat Cupa Challenge trei ani la rand? Hai sa nu ne imbatam cu apa rece! Ce valoare are Cupa Challenge? Tarile care conteaza in handbalul mondial nici nu au echipe in cupa aceasta. Nu-i o mare performanta sa invingi adversare din Portugalia, Austria sau Elvetia. Resita e la ani lumina de elita acestui sport.