Cupa Challenge / CSU Suceava castiga primul duel din finala

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 24 mai 2009, 20:17 Sport | Teamball

CSU Suceava a castigat prima runda a finalei Cupei Challenge la handbal masculin si e aproape de a obtine trofeul, tinand cont si de faptul ca returul il va juca pe teren propriu. Sucevenii i-au invins, duminica, pe elevii lui Aihan Omer, scor 27-25.

UCM Resita a suferit pe teren propriu, iar sucevenii au profitat de pasa proasta a adversarilor lor. Desi erau in avantaj de doua goluri cu noua minute inainte de finalul primei reprize, resitenii primesc o eliminare de doua minute si aici se rupe filmul. Sucevenii ataca, inscriu de trei ori consecutiv si incheie prima repriza in avantaj de doua goluri: 15-13.

In partea a doua a partidei, UCM  a confirmat jocul slab din prima repriza si au permis adversarilor sa se distanteze chiar si la sase goluri (17-23). Gazdele reduc din proportiile scorului si pana la final se apropie la doua goluri: 25-27.

Returul finalei Cupei Challenge se va disputa saptamana viitorare, la Suceava.

426 vizualizari

Oli ola (Duminică, 24 mai 2009, 21:47)

FLORIN [anonim]

Oli! Ola! Suceava este-n A :))))
    BRAVO MOLDOVENII MEI (Duminică, 24 mai 2009, 21:52)

gaboanta [utilizator]

Asa o sa va cunoasca lumea si nu cum e redata de rauvoitori. Succes la Suceava !
    Despre finala (Miercuri, 27 mai 2009, 16:16)

Cornel [anonim]

1. Resita a fost intr-o zi proasta. Se mai intampla.
    2. Ca de obicei, cei de la Resita au grija de adversari pentru jocurile ce au sa vie. Pe Tutu l-au scos din joc (fractura de tibie si peroneu, necesita tija metalica), asa cum au facut si cu Sania inainte de Campionatul mondial.
    3. Nu stiu cum ramane cu impartialitatea comentatorilor. Pentru cei ce au urmarit meciul, pt comentatori nu era decat o echipa pe teren. Asa ca daca echipa aceea conducea, lucrurile "reveneau la normal". La cealalta echipa nici macar nu faceau eforturi sa recunoasca jucatorii.

Una peste alta, sa ne bucuram ca cupa va ramane in Romania.