CSU Suceava a castigat prima runda a finalei Cupei Challenge la handbal masculin si e aproape de a obtine trofeul, tinand cont si de faptul ca returul il va juca pe teren propriu. Sucevenii i-au invins, duminica, pe elevii lui Aihan Omer, scor 27-25.

UCM Resita a suferit pe teren propriu, iar sucevenii au profitat de pasa proasta a adversarilor lor. Desi erau in avantaj de doua goluri cu noua minute inainte de finalul primei reprize, resitenii primesc o eliminare de doua minute si aici se rupe filmul. Sucevenii ataca, inscriu de trei ori consecutiv si incheie prima repriza in avantaj de doua goluri: 15-13.

In partea a doua a partidei, UCM a confirmat jocul slab din prima repriza si au permis adversarilor sa se distanteze chiar si la sase goluri (17-23). Gazdele reduc din proportiile scorului si pana la final se apropie la doua goluri: 25-27.

Returul finalei Cupei Challenge se va disputa saptamana viitorare, la Suceava.