NBA, finala Conferintei de Vest, Lakers - Nuggets 105-103 (primul meci)

NBA/ Kobe Bryant a facut spectacol in fata celor de la Denver Nuggets

de Andra Popa     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2009, 12:32 Sport | Teamball

Kobe Bryant, omul-spectacol al lui L.A Lakers
Foto: Captura Youtube.com
Kobe Bryant a adus victoria celor de la Lakers in primul meci al finalei Conferintei de Vest impotriva celor de la Nuggets, scor 105-103. "Aveam nevoie de o noapte ca asta", a spus Kobe, cel mai bun om al lui Lakers.

Kobe a fost pe tot terenul in cele 43 de minute cat a fost tinut in teren de antrenorul Phil Jackson. I-au reusit 13 din 28 de aruncari, doua din trei aruncari de trei puncte, 12 din 13 aruncari libere, plus sase recuperari.

In finala Conferintei de Est se vor intalni Orlando Magic si Cleveland Cavaliers. Prima confruntare va fi joi, de la ora 3.30 (ora Romaniei), pe terenul celor de la Cavaliers.


Citeste mai multe despre   



















941 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    kobe forever (fun in La La Land) (Miercuri, 20 mai 2009, 13:07)

    flamenguinho [anonim]

    Dupa afirmatiile lui Jerry West cum ca LeBron l-ar fi intrecut deja pe Kobe, Kobe a raspuns pe teren cu 40 puncte si a demolat de unul singur Nuggets, in conditiile in care coechipierii lui nu erau tocmai in forma.

    Imi pare rau pentru Lakers haters, dar inca 5 ani de acum Kobe va face legea in baschet si LeBron va fi in umbra.

    Dupa parerea mea, Kobe e cel mai bun jucator de baschet din toate timpurile. Fanii lui LeBron sa ma trezeasca cand LBJ va inscrie 81 puncte. Si cei ai lui Jordan o sa imi dea dreptate cand in 2 ani Kobe va fi cel mai bun scorer din toate timpurile!!!

    Go Lakers
    • 0 (0 voturi)    
      kobe e sub jordan (Miercuri, 20 mai 2009, 16:20)

      james [anonim] i-a raspuns lui flamenguinho

      Prietene, cand o sa ia kobe 6 titluri de campion, 6 titluri de mvp al finalei atunci sa spui ca kobe o sa fie bun decat jordan.
      Lakers nu se va califica in finala, a avut bulan pe final, Carmelo a fost vis, a marcat de altfel 39 de puncte.
      Astept deznodamantul finalei cu Nuggets.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Miercuri, 20 mai 2009, 14:37)

    superadi00 [anonim]

    kobe sa mai castige niste titluri intai, ca de cand a plecat shaquile n-a cam mai castigat nimic.. asa ca a-l compara cu jordan e cam exagerat deocamdata.. iar lebron e MVP pana una alta..
    • 0 (0 voturi)    
      ...think again (Miercuri, 20 mai 2009, 15:54)

      flamenguinho [anonim] i-a raspuns lui superadi00

      jordan a castigat titlurile sale pentru ca a avut cineva care sa recupereze pentru el (rodman) si cineva care sa il ajute la facut jocul (pippen)...ambii erau all stars.

      la lakers kobe are sprijinul lui gasol (care a fost rezerva la all star game) si in rest toata echipa e un mega santier in dezvoltare

      lebron e mvp din cauza ca cleveland a castigat cele mai multe partide in sezonul regulat. cat despre kobe, eu stiu ca fiecare an care l-a jucat in nba (cu exceptia anului cand a debutat) a fost un MVP year. dar cred ca lumea s-a obisnuit deja cu asta, si pentru nimeni nu mai e o surpriza ca kobe marcheaza 40+ puncte intr-un match
      • 0 (0 voturi)    
        altu care vorbeste dupa altii (Miercuri, 20 mai 2009, 16:23)

        james [anonim] i-a raspuns lui flamenguinho

        Deci esti unul din cei multi care vorbeste dupa ce altii si-au dat cu parerea si ceva nou nu spune.
        Jordan a castigat 6 titluri pentru ca a avut echipa, pentru ca a stiut sa tina echipa si pentru ca a gestionat ca nimeni altul momentele cheie ale unei partide.
        Intr-adevar, nu putea de unul singur sa castige dar asa cum a avut el nevoie de echipa si echipa a avut nevoie de el.
        Fara jordan, s-a vazut ce a facut bulls in 95, adica nimic.
        S-a calificat in semifinale si a luat-o de la magic.
        De altfel 95 e singurul an din perioada 91-98 in care a castigat alta echipa titlul in nba pentru ca nu era jordan la bulls.
        Si Barkley a avut marele regret de a se fi jucat in aceeasi perioada in care jordan cam era regele.
        • 0 (0 voturi)    
          claaaaaar (Miercuri, 20 mai 2009, 16:57)

          lakerfan [anonim] i-a raspuns lui james

          james, esti un pic cam in aer...

          ca si tehnica kobe e mult peste jordan. asta o afirma si expertii de la abc ci cnnsi. este singrul jucator care poate prelua o partida si sa decida rezultatul. al 4lea sfert e cam todeauna marca kobe (ai vazut si in ultimul match cu denver)

          ca tot vorbeai de barkley, kobe l-a intrecut la numarul de puncte marcate, si urca in continuare in ierarhie....

          mj e in aceeasi clasa ca lebron, doar ca kobe o clasa mai sus
          • 0 (0 voturi)    
            habar nu ai ce spui (Miercuri, 27 mai 2009, 16:45)

            frate lasa ne [anonim] i-a raspuns lui lakerfan

            in primul rand cel ma bun jucator din toate timpurile nu e cel care marcheaza cele mai multe puncte...... cat despre kobe.....nu spun doar ca inafara sa marcheze altceva nu stie.......iar ca este mai tehnic ca MJ deja o iei pe carari si faptul ca Mj a castigat de 3 ori titlul de cel mai bun rebounder......a castigat titlul de cel mai bun jucator defensiv.......kobe nu a castigat niciuna dinastea 2 pana acum......oricum o comparatie MICHAEL JORDAN vs KOBE BRYANT e foarte foarte deplasata.........in plus tu cred ca nici nu l ai vaz pe jordan jucand asa ca scuteste ne de parerea ta!!!!