Asesoft Ploiesti a invins cu emotii pe ELBA Timisoara, scor 79-71, in primul meci al finalei din Divizia A de baschet masculin. Timisorenii, aflati in premiera in ultimul act al competitiei, au dat o replica solida campionilor de la Asesoft, care s-au impus cu greu.

In fata a 1500 de oameni prezenti in sala Olimpia din Ploiesti, ELBA Timisoara a inceput curajos partida contra cvintuplei campioane nationale si, dupa primul sfert, conducea cu 27-15. Ploiestenii si-au revenit pe parcurs si au incheiat urmatoarele doua perioade de joc in avantaj (24-17, 18-11) - Burlacu, Curtis si Griffith fiind cei mai buni marcatori ai echipei ploiestene. Inaintea sfertului decisiv, Asesoft avea un avantaj de numai doua puncte. Experienta jucatorilor antrenati de Vladimir Arnautovic a fost hotaratoare desi timisorenii nu au renuntat nicio secunda la lupta. Sarbul Rade Dzambic a fost cel mai bun om al echipei pregatite de Dragan Petricevic.

In primul meci al bataliei pentru locul 3, Atlassib Sibiu s-a impus cu emotii in fata celor de la CS Otopeni, scor 90-86.