Echipa de handbal feminin Gyor Audi ETO a facut un pas mare catre trofeul Ligii Campionilor. Formatia maghiara a dispus cu 26-24 de echipa Viborg HK. Returul se anunta unul de foc, deoarece danezele nu sunt dispuse sa renunte prea usor la trofeul celei mai importante competitii.

Cu doua jucatoare importante absente de la acest meci, Bojana Popovic si Anita Gorbicz, Vibor si Gyor au incercat sa faca un prim pas pentru aducerea trofeului Ligii Campionilor in vitrina cluburilor lor. Unguroaicele au inceput mai bine partida, trecand la conducere inca de la inceputul partidei. Viborg a jucat pentru doua minute in doar patru oameni, dupa ce doua jucatoare daneze au fost eliminate. Apararea gazdelor a functionat bine in aceasta perioada si nu au primit decat un gol. Kovacsics faulteaza dur si primeste cartonasul rosu. La pauza, tabela arata un avantaj de un gol al unguroaicelor: 15-14. In repriza secunda danezele reusesc sa egaleze, dar nu pentru mult timp, deoarece Gyor reuseste sa se distanteze la 3 goluri. Viborg rateaza sansa egalarii in ultimele secunde, iar Gyor pleaca pe contra-atac si castiga prima mansa a Ligii Campionilor cu 26-24.

Meciul retur se va disputa la Veszprem, in 16 mai.