Oltchim a inceput partida decisa sa faca uitata infrangerea din tur. Valcencele preiau conducerea inca din start si conduc cu 3-1 in minutul sase. Varzaru inscrie primul gol pentru Viborg, iar al doilea gol al danezelor vine abia in minutul al noualea, cand Oltchimul juca in inferioritate numerica. Oaspetii prind curaj si se apropie de valcence: 3-5. Hutupan a prins o zi mare si are o serie de executii salvatoare. Urmeaza patru minute in care nicio echipa nu reuseste sa inscrie. Oltchim este cu un om in plus pe teren, dar Viborg marcheaza si se apropie la un gol: 5-6.

Hutupan apara o aruncare de la sapte metri si imediat Lecusanu inscrie al patrulea sau gol: 6-9 (min. 24). Momente bune de joc ale Oltchimului si Gatzel isi distanteaza din nou echipa la 4 goluri (6-10). Viborg, aflata in inferioritate numerica, reuseste sa inscrie de doua ori. Oltchim conduce la pauza cu 12 la 8.

Manea si Maier incep repriza secunda in forta si anuleaza diferenta din tur (8-14). Dar danezele devin din ce in ce mai periculoase la poarta lui Hutupan si se apropie la trei goluri in minutul 44: 15-18. Oltchim are probleme in a inscrie in momentul in care se afla in superioritate numerica. Bolta frumoasa a lui Puscasu, care nimereste doar bara. Lecusanu inscrie din sapte metri, dar Oltchimul este intr-o continua scadere de forma in atac. Viborg prinde curaj si se apropie la doua goluri cu doar noua minute inainte de final: 18-20. "Haideti mai fetelor? Vreti sa va bata? Ati jucat foarte bine pana acum" s-a auzit vocea lui Radu Voina cu opt minute inainte de final. Jurack primeste cartonasul rosu pentru un fault la Puscasu. Lecusanu inscrie pentru 19 la 21. Cu un minut si jumatate inainte de final, Viborg egaleaza 21-21 si se califica in finala Ligii Campionilor.

Viborg isi va afla duminica adversara, dupa disputarea partidei retur dintre Hypo si Gyor. In tur, rezultatul a fost in favoarea austriecelor, scor 26-25.

Marcatoarele Oltchimului: Lecusanu - 7 goluri; Maier - 5 goluri; Manea 3 goluri; Gatzel - 2 goluri; Luca - 1 gol; Puscasu -1 gol; Vadineanu 1 gol; Ardean Elisei 1 gol.