HCM Constanta a ratat calificarea in semifinalele Cupei Cupelor. Spaniolii de la Valladolid s-au dovedit a fi prea puternici pentru constanteni, care au pierdut returul cu 35-27.

HCM Constanta nu a mai putut oferi propriilor suporteri acelasi spectacol din optimi, cand a recuperat o diferenta de opt goluri si i-a trimis acasa pe slovacii de la Tatran Presov. Constantenii au avut o prima repriza foarte slaba, fiind condusi inca de la inceput (1-5). Spaniolii au atacat constant si eficient, iar la sfarsitul primei reprize Valladolid conducea cu 10 goluri (19-9).

Spaniolii au invins in tur cu 38 la 23, o diferenta pe care HCM nu a putut-o elimina. Constantenii au oferit iubitorilor de handbal si momente de sclipire pe finalul partidei, cand au reusit o serie de goluri spectaculoase. Buricea a marcat de la o distanta mare si a facut ca scorul sa devina 23-31. Spaniolii s-au impus in final cu 35 la 27 si s-au calificat in semifinalele Cupei Cupelor.

Spectatorii au inceput sa strige spre sfarsitul partidei "Demisia!", dar scandarile nu erau adresate antrenorului Kurtes, ci lui Ion Marin, tehnicianul echipei de fotbal Farul Constanta. Suporterii au afisat si un banner pe care era scris "Marine paraseste Contanta". Poli Iasi i-a vitregit, vineri, pe cei de la Farul de trei puncte, iar fanii constanteni i-au furat litera S Constantei.

Echipele calificate in semifinalele Cupei Cupelor sunt: Kadetten Handball (Elvetia), HSG Nordhorn (Germania), Pevafersa Valladolid (Spania) si ZMC Amicitia Zurich (Elvetia).