Real Ciudad si HSV Hamburg sunt principalele favorite la calificarea in semifinalele Ligii Campionilor la handbal masculin dupa meciul-tur din sferturi. Spaniolii au invins la o diferenta de cinci goluri pe Veszprem, iar nemtii s-au impus acasa la Flensburg cu 28-25.

Flensburg - Hamburg 25-28/ Nemtii de la Hamburg par sa fie principalii favoriti din cele opt echipe, invingand la o diferenta de 3 goluri, scor 28-25, pe Flensburg chiar la ea acasa.

Chechovski Medvedi - Rhein Neckar Lowen 33-31(21-15)/ Rusii s-au impus la limita dupa prima mansa a sferturilor, dar ambele echipe sunt inca in carti pentru calificarea in semifinale. Fosta adversara a Stelei in grupele Ligii Campionilor au ratat sansa sa se desprinda decisiv in repriza secunda si s-au vazut aproape egalati de Lowen pe final. "Prima repriza a fost o catastrofa", a spus antrenorul lui Lowen, Wolfgang Schwenke. In a doua parte a meciului, oaspetii au revenit pe fondul unei relaxari premature a rusilor.

Ciudad Real - MKB Veszprem 29-24 (15-12)/ Fostii colegi ai handbalistului roman Marian Cozma au fost aproape sa obtina un rezultat mare in Spania, dar Ciudad Real s-a mobilizat exemplar si a facut diferenta de cinci goluri de la final in ultimele minute ale meciului. Portarul ungurilor, Dejan Peric, a fost absolut minunat, dar evolutia sa a fost umbrita pe alocuri de ratarile colegilor sai. Returul de la Veszprem se anunta incendiar pentru ca echipa maghiara e convinsa ca poate intoarce rezultatul.

RK Zagreb - THW Kiel 28-28 (13-12)/ Meciul dintre Zagreb si Kiel a fost cel mai echilibrat din aceasta faza a competitiei. Totusi, acest rezultat de egalitate este in avantajul nemtilor, Zagreb avand nevoie de o minune sa se califice mai departe pe terenul lui Kiel.