Constantenii au incercat marea cu degetul. Cand nimeni nu mai credea ca pot reveni de la opt goluri (25-33), HCM a jucat cu determinare si s-au calificat in sferturile Cupei Cupelor, invingand in retur pe Tatran Presov, scor 31-20. Constantenii s-au aparat foarte bine pe semicerc, iar Popescu a inchis poarta in ultimele minute ale partidei. Romanii s-au dezlantuit pe final, publicul urmarind ultimele 10 minute in picioare, aplaudand.

Slovacii stau bine in aparare, dar constantenii nu-i lasa sa se distanteze. Romanii reusesc sa inscrie in inferioritate numerica prin Nicolae, iar golurile lui Csepreghi si Toma aduc HCM-ul in avantaj de doua goluri: 8-6. Slovacii egaleaza, dar determinarea constantenilor ii distanteaza la 3 goluri: 11-8. Cu un minut inainte de pauza, Csepreghi inscrie pentru 15-11. Buricea intercepteaza o pasa, pleaca pe contra-atac si reda sperantele constantenilor: 16-11 la pauza.

In repriza secunda, constantenii incearca sa pastreze diferenta de 5 goluri. HCM rateaza o lovitura de la 7 metri, dar Azic inscrie: 18-13. Tensiunea dintre cele doua echipe se resimte pe teren, arbitrul indicand o dubla eliminare. Dupa cateva secunde constantenii mai primesc o eliminare, la scorul de 20-14. In inferioritate numerica, portarul Mihai Popescu apara o minge importanta. Sadoveac surprinde defensiva de doua ori la rand si scorul devine 22-15, cu un sfert de ora inainte de final. Toma reuseste sa egaleze situatia tur-retur si constantenii conduc in repriza a doua cu 24-15. Arbitrul arata doua cartonase rosii, unul primindu-l Adzic. Constantenii se dezlantuie in atac, iar Buricea isi "permite" sa rateze singur cu portarul la 28-16. Baiceanu si Mazar primesc pentru a doua oara cate o eliminare, si slovacii inscriu: 29-19. Nicolae inscrie golul calificarii si constantenii se califica in faza superioara a Cupei Cupelor: 31-20.