Liga Campionilor, Veszprem - Ademar Leon 28-26

VIDEO Veszprem ii dedica victoria lui Marian Cozma/ 6.000 de fani au scandat numele handbalistului ucis

de Andra Popa     HotNews.ro
Duminică, 15 februarie 2009, 20:39 Sport | Teamball

Victorie pentru Veszprem in primul meci in absenta lui Marian Cozma, 28-26 in fata celor de la Ademar Leon. Jucatorii au dedicat acest succes fostului lor coleg, ucis in urma cu o saptamana. Cei peste 6000 de oameni prezenti in sala au facut o atmosfera impresionanta, aplaudand tot meciul si la final, scadand numele lui Cozma.

Jucatorii echipei Veszprem au intrat la incalzire imbracati in tricouri albe, cu numarul opt pe spate si cu poza lui Marian Cozma pe piept. Inainte de startul meciului, in sala din Veszprem s-a stins lumina, s-a tinut un moment de reculegere, iar pe un panou luminos a aparut chipul lui Marian Cozma. Potrivit Newsin, un tricou gigantic cu numarul opt a fost arborat in sala din Veszprem. La finalul partidei, in timp ce suporterii scandau numele lui Marian Cozma, reactia fostilor colegi ai handbalistului roman a fost cutremuratoare, toti izbucnind in lacrimi. Nici antrenorul Lajos Mocsai nu s-a putut abtine si si-a acoperit fata cu ambele maini.

Cutremurator! Vezi reactia suporterilor in sala de la Veszprem




Citeste mai multe despre   























3763 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    R.I.P. Marian!!! (Duminică, 15 februarie 2009, 20:59)

    chicane [anonim]

    Meciul a fost deosebit de emotionant si pentru mine, un simplu telespectator... Vazand reactia jucatorilor dupa fiecare gol a fost ceva de nedescris, iar apoi finalul cu toti cei 6000 de spectatori scandand "Cozma"...
    Multe lacrimi pentru un om cu suflet mare. Eu cred ca Marian a fost alaturi de colegii sai pana in ultima secunda a meciului astazi!!
    Dumnezeu sa-l odihneasca!!!
  • +5 (5 voturi)    
    cOzMa (Duminică, 15 februarie 2009, 21:18)

    UNgur [anonim]

    Om de treaba a fost Marian , ca a semanat atata dragoste si respect intre colegi si in randul publicului , ca un frate ... Pacat insa de aceasta soarta ... pacat . Rspect pentru ai lui si anturajul lui ... Odihneasca-se in pace ...
  • +2 (4 voturi)    
    marian (Duminică, 15 februarie 2009, 21:24)

    popescu [anonim]

    scriu si plang, frumos din partea vecinilor unguri, bravo lor, au dat dovada de un deosebit caracter, la fel ca si noi, sunt un popor deosebit, merita toata stima noastra pentru tot ce au facut pentru un roman de-al nostru. Emotionant !
  • +3 (5 voturi)    
    Bravo suporterilor unguri (Duminică, 15 februarie 2009, 21:53)

    vali [anonim]

    Bravo suporterilor unguri care au aratat ca nu sunt asa cum ii descriu extremistii. Am plans mult la acest meci, pacat ca a trebuit sa moara Marian Cozma ca sa ne dam seama ca ungurii nu ne urasc ci ne respecta valorile. Dumnezeu sa-l odihneasca !!!
  • +2 (4 voturi)    
    Thank You ! (Duminică, 15 februarie 2009, 22:08)

    Elisa [anonim]

    Thank You, Hungary and Veszprem citizens, handball team and supporters!!!Romanian people appreciate all that You've done for Marian Cozma, during his too short life and after his death. All our respect for You!!We are praying, also, for Marian's injured team players, for their health and welfare.We'll love you forever, Marian Cozma
  • +2 (4 voturi)    
    Scuze (Duminică, 15 februarie 2009, 22:23)

    Vasile Serban [anonim]

    Ma vad nevoit sa imi cer scuze maghiarilor din Ungaria pentru toate gandurile,ideile si spusele mele in anumite imprejurari.
    Chiar daca ma doare sufletul,trebuie sa recunosc,ca tot ce s-a intimplat astazi in Ungaria,la Veszprem,n-a facut altceva decat sa-mi confirme faptul ca ei sunt o natie superioara noua... Si nu cred ca cei care au urmarit meciul (romani fiind) au simtit altfel decat mine.
    Marian Cozma,suna cinic si imi cer scuze parintilor tai,dar n-ai murit degeaba...
    Bunul Dumnezeu sa aiba grija de sufletul tau acolo unde esti !
  • +3 (3 voturi)    
    tulburator (Duminică, 15 februarie 2009, 22:31)

    mbasa [anonim]

    finalul a fost de-a dreptul tulburator. solidaritatea salii (a publicului), a jucatorilor, a oficialilor cu cei ce l-au iubit si pretuit pe Marian a fost sublima. "Stingerea", piesa cantata la trompeta pe care n-am vazut-o in transmisia directa, a completat o seara in care Marian a fost cinstit si pretuit de cei de acolo!
  • +1 (3 voturi)    
    Marian (Duminică, 15 februarie 2009, 22:32)

    dorina sabau [anonim]

    Este emotionant ce au facut maghiarii pt Marian. Inca o data s-a dovedit cit de penibili stim sa fim cind trebuie sa ne organizam in astfel de cazuri. Nu pot sa spun ca imi este rusine de felul cum ne-am achitat noi de acest sportiv si de felul cum s-au achitat vecinii unguri. Dorina
  • +1 (3 voturi)    
    Am ramas fara cuvinte!!! (Duminică, 15 februarie 2009, 23:04)

    Eu [anonim]

    Multumim ungurilor pentru acesta dovada de respect si civilizatie!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Gest incredibil (Duminică, 15 februarie 2009, 23:48)

    nu conteaza [anonim]

    Nu imi vine sa cred ce mult a insemnat pentru acea echipa si pentru acei oameni Marian Cozma. Vineri am fost si eu la un meci de handbal (U Transilvania- Odorheiul Secuiesc) s-a tinut un minut de reculegere dar aproape nimeni nu i-a strigat numele. Frumos gestul maghiarilor. Cred ca avem ce invata de la acest popor care stie sa aprecieze si sa respecte oamenii de caracter. Oare cand o sa vedem asa ceva si in Romania unde totul ramane de cele mai multe ori la nivel declarativ. Vad ca nu se inghesuie chiar nimeni sa ai felicite pe maghiari pentru frumosul omagiul care l-au adus celui care a fost Marian Cozma. Daca era vorba de altceva parca vad ca era plin de comentarii rautacioase la adresa maghiarilor. Odihneasca-se in pace.
  • 0 (2 voturi)    
    uluitor (Duminică, 15 februarie 2009, 23:52)

    srpc [utilizator]

    din decembrie 1989 n-am vazut si simtit atata solidaritate omeneasca! ce lume frumoasa am avea daca asemenea momente ar fi ceva normal, si nu dureroase exceptii...
  • 0 (0 voturi)    
    E oare posibil..? (Luni, 16 februarie 2009, 0:06)

    geronimo [anonim]

    As vrea sa cred ca nu a murit degeaba. As vrea sa cred ca, Marian, a dat semnalul pentru o impacare istorica, intre cele doua popoare, ce prea mult timp s-au urat si vrasmasit. Sper ca liderii politici vor observa fereastra de oportunitate ce s-a deschis acum si o vor valorifica la maxim. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    OIP Marian (Luni, 16 februarie 2009, 0:57)

    Cipu [utilizator]

    Lacrimile curg pe obraji, le aud izbindu-se de podea, iar una a atins tastatura. Pacat... pacat... pacat. Odihneste-te in pace, Marian. Mai multe nu pot spune, gandurile sunt de-a valma, cuvintele de prisos. Parintilor lui Marian le doresc cat mai multa putere, si sa ii ajute Dumnezeu in continuare, ca e foarte mare durere sa iti ingropi parintii, insa e insuportabil sa iti ingropi copiii.
    Am totusi o multumire: ma bucur nespus sa vad cati oameni s-au unit in sentimente, cati oameni au plans pentru Marian, desi multi nu l-au cunoscut. Frati romani, frati unguri... cinste voua, celor ce sunteti oameni. Mi s-a demonstrat acum, pentru a nu stiu cata oara in viata, ca nu exista padure fara uscaturi, insa mugurii, florile si razele soarelui sunt cu mult mai numeroase si mai insemnate in orice "padure".

    Ciprian HUTIU
  • +1 (3 voturi)    
    exemplar (Luni, 16 februarie 2009, 1:10)

    cj [anonim]

    cred ca ungurii ne-au dat o lectie despre ceea ce inseamna sa fii om inainte de orice. De fiecare data cand vad cate ceva despre cazul asta ma gandesc cu amaraciune ca noi romanii (si aici ma includ si pe mine) nu cred ca am fi avut o asemenea atitudine daca lucrurile stateau invers. Nu stiu daca atatia oameni (poate nici eu) ar fi fost la sala sporturilor din cluj de exemplu daca toate astea se intamplau aici cu un sportiv maghiar. Cred ca inca avem foarte multe de invatat despre a trai intr-o lume unde limitele etnice nu isi mai au rolul (apropo de ceea ce vedeam la covasna ieri, cu basescu si oficialitatile de acolo si cererile lor deplasate)...da, noi traim aici inca in alt secol...offtopic: mai avem si un ministru al militiei care ii cearta pe bancheri ca nu se pazesc singuri, pe soferi ca nu sunt pregatiti sa faca singuri fata iernii grele si pe soferii de ambulante pe care iii opresc plini de glorie niste nimeni-militieni)..cum spuneam si mai sus..alt secol...buna dimineata romania, scuze pentru devieri de la subiect si ..liniste acum lui marian cozma
    • 0 (2 voturi)    
      ai mare dreptate (Luni, 16 februarie 2009, 6:06)

      vali [anonim] i-a raspuns lui cj

      Intr-adevar, exemplar, ungurii ne-au dat o lectie, si ar fi bine sa procedam si noi la fel, din pacate si in acest moment, politicienii, incearca sa castige capital electora. Acum pe Realitatea tv se vb de conflicte interetnice ce au avut loc in anii 90 , autonomie, alelegeri prezidentiale cu sau fara unguri.....pacat. Politicienilor nu le pasa de Cozma, de viata de zi cu zi a poporului, incita, manipuleaza si invrajbesc majoritatea cu minoritatile.
  • +2 (2 voturi)    
    R.I.P. Marian (Luni, 16 februarie 2009, 4:25)

    Istvan [anonim]

    Este foarte trist ce s-a intamplat cu Marian Cozma. Azi dupa masa am plans. Pacat ca trebuia sa se intample o asemenea tragedie sa ne dam seama ca ungurii si romanii nu au nimic de impartit si in 2009 pot fi uniti in asemeanea momente tragice. Sunt cetatean roman de nationalitate maghiara si il plang pe Marian Cozma alaturi de fratii romani si maghiari. Este extraordinar, dar totusi trist ca s-a stins din viata Marian. Dumezeul sa-l odihneasca in pace!
  • -1 (1 vot)    
    impresionant ce am trait. (Luni, 16 februarie 2009, 9:25)

    Ion Reper [anonim]

    Am vazut si trait momente emotionante pe parcursul transmisiei de la Veszprem.Nu mi/am imaginat ca ar fi posibila o astfel de solidaritate.Tot respectul pentru suporterii si oficialii maghiari.A fost o lectie de neuitat pe care am primito noi ROMANII. Ar trebui ca PARLAMENTUL EUROPEAN sa impuna tuturor statelor o legislatie adecvata preintampinarii si sanctionarii dure a celor care detin si folesesc diverse arme in rezolvarea unor conflicte.
    DUMNEZEU sa/l protejeze pe MARIAN COZMA,acolo unde se afla sufletul lui cel bun.
  • 0 (2 voturi)    
    o umila parere (Luni, 16 februarie 2009, 9:52)

    dorys [anonim]

    - nu doresc sa intinez acest moment exemplar dedicat lui Marian Cozma, dar am remarcat o atitudine total deosebita in Ungaria;
    - dupa incident nu s-a pomenit nici un moment ca un roman a fost ucis de un ungur; ci din potriva un tigan la ucis
    - in schimb in presa italina chiar daca criminalul sau violatorul este tigan in presa apare " un roman"
    - poate intradevar mai trebuie sa crestem si mai avem de invatat
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    n-am cuvinte (Luni, 16 februarie 2009, 10:40)

    abramburel [anonim]

    multumesc oamenilor din Veszprem
  • -1 (1 vot)    
    cutremurator (Luni, 16 februarie 2009, 12:41)

    Andrei [anonim]

    Cu adevarat cutremurator, sunt miscat de ceea ce am vazut. E un gest de civilizatie, o palma grea pentru conationalii nostri care seamana ura intre etnii. Nu`mi ramane decat sa spun cinste lor celor ce l-au apreciat si l-au iubit atat de mult pentru ca a ramas prea putina iubire in jurul nostru, pentru ca este prea multa ura in tara noastra,in lume in general, ura este promovata, crimele si violenta care sunt difuzate pe ecran nu fac decat sa conduca la mai multa ura. Poate de asta si magnitudinea impactului acestui gest de inalta valoare morala ne-a cutremurat, poate chiar si reactia si solidaritatea vecinilor de la care nu ne asteptam din cauza gandirii stereotipe. RIP Marian Cozma.
  • 0 (2 voturi)    
    Respect Ungaria (Luni, 16 februarie 2009, 12:54)

    iul_autentic [utilizator]

    Multumim Ungariei pentru omenie si fair play. Regrete pentru Marian si familie. Asteptam o politica fara mila fata de clanurile mafiote tiganesti.
  • 0 (0 voturi)    
    Cozma (Luni, 16 februarie 2009, 17:38)

    Csongi [anonim]

    Dear Roumanians!

    I am a Hungarian student from Budapest. I live near Veszprem. The death of Cozma showed us, that Roumanians and Hungarians can be good friends! I respect all the Roumanians, and hope, that in the future we will never hate eachother!
    ALL OF YOU ARE MY FRIENDS!!!

    In memoriam Marian Cozma
    • 0 (0 voturi)    
      my friend (Luni, 16 februarie 2009, 20:03)

      iul [anonim] i-a raspuns lui Csongi

      I´'ve been few times to Budapest and to Tihany. It is great. I never had the feeling that anybody hates me as a Romanian. Regarding Marian, me and my wife were devastated, really. However, you Hungarian guys were a consolation to us. God bless you. Remember Marian and the Romanian friends.
  • 0 (0 voturi)    
    Marian Cozma (Luni, 16 februarie 2009, 17:41)

    Csongi [anonim]

    Dear Romanians!

    The tragic death of Cozma showed us, that we can be good friends, we don't have to hate eachother.

    All the
  • 0 (0 voturi)    
    ..... (Marţi, 17 februarie 2009, 1:14)

    dudu [anonim]

    Frumos.
    Inaltator.
    Uman.
  • 0 (0 voturi)    
    Marian Cozma.. (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:07)

    alex [anonim]

    O reactie..extraordinara..a suporterilor..dar si a colegilor lui de echipa..a fost ceva..ce nu poate fi descris..un mare pacat..niste oameni..fara cap..niste oameni..care nu isi merita viata..au ucis un om extraordinar..o persoana..unde nu gasesti oriunde..totul a fost pentru el..Victoria echipei..lacrimile..suporterilor..dar..si a colegilor..si a conducerii clubului..Este de`a dreptul infiorator..toti romanii am plans..Si o vom face mult timp de acum inainte..Cand vom vedea nationala de Handbal a Romaniei fara acest adevarat pivot..cum era..Marian Cozma..De sus din cer el ii va ajute pe colegii sai de la Veszprem..dar si Pe cei din Romania ..Odihneasca-se in pace..:(:(
  • 0 (0 voturi)    
    Multumim Veszprem (Joi, 19 februarie 2009, 22:52)

    gladiador [anonim]

    Victoria voastra de duninica, in fata lui Ademar este si victoria noastra . Da, suntem foarte tristi petru ceea ce s-a intamplat cu M. Cozma ,este o foarte mare pierdere pentru noi toti.Am fost profund miscat pentru modul in care toata echipa cat si cei 6ooo de suporteri s-au manifestat peste orice astaptari s-au inrecut pe ei insisi dar ne-au intrecut si pe noi.Sincere felicitari si mult succes pe mai departe si sincere condoleante familiei indoliate. R.I.P. Marian Cozma.