Opinie

Ivan, drama "criminalului" cu suflet de copil

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Vineri, 13 februarie 2009, 11:42 Sport | Teamball

Ivan (stanga), suflet de copil
Foto: Népszabadság.hu
Am trait sa o vedem si p-asta! Cutitarul care fugareste oameni prin discoteca si i-ar taia in fata camerelor, s-a predat politiei dupa o scrisoare expediata parintilor. Cum asa? Asa bine! Nu e dragut? Ivan, gangsterul de cartier, cel care are constiinta si ii scrie mamei, va dati seama, printre suspine si lacrimi innabusite.

Ce copil bun, crescut sub fusta mamei, n-a terorizat pe nimeni niciodata si are tatuate pe brate personaje din desene animate. Saracul, e urmarit pe nedrept de politie care a pus recompensa 2.000.000 de forinti pentru prinderea sa. Dupa ce s-a ascuns o saptamana, s-a gandit ca e timpul sa se predea. Evident, sa pledeze nevinovat. Apoi s-a dus la sectie si o fi spus ceva de genul, "dar deschideti poarta, sarbii ma-nconjor!"

Chiar culmea! Se preda exact in ziua in care Marian Cozma e inmormantat, o fi urmarit induiosat transmisiunile in direct de la televiziunile din Romania. Au ajuns si rau-facatorii sa aiba spirit de PR-ist. De ce nu vine sa aduca si o coroana?

Nu domn'le, el nu o fi avut niciun amestec, de fapt Cozma a provocat tot acest scandal. Se vede pe inregistrarile video, nu? Sa speram ca politia maghiara, acum ca 3 dintre suspecti sunt retinuti, va continua cercetarile si ii va prinde si pe ceilalti 27 si nu o sa se opreasca doar la Raffael Sandor, Ivan Stojka si Nemeth Gyozo.

Nu de alta, dar ar fi pacat sa nu se afle adevarul, mai ales ca baietii acestia sunt ca o bomboana, buni la suflet si, daca vor fi gasiti vinovati si ar fi condamnati, ar putea in inchisoare sa aduca o raza de speranta si lumina si printre ceilalti infractori. Niste modele demne de urmat in materie de constiinta si remuscari.


Citeste mai multe despre   





















6761 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Politia maghiara (Vineri, 13 februarie 2009, 11:50)

    Sinoda [utilizator]

    Din cate stiu eu politia austriaca i-a retinut, nu cea maghiara, dar se pare ca adevarul este mai dificil de inteles de catre autor
    • +1 (3 voturi)    
      chiar asa (Vineri, 13 februarie 2009, 12:17)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

      Intr-adevar, politia maghiara nu a reusit nici macar sa il caute acasa cind participa la sarbatorirea fiului sau. Il cauta tot prin Austria, probabil.
    • +5 (7 voturi)    
      Politia maghiara a facut un gulash din tot (Vineri, 13 februarie 2009, 12:36)

      Szabo Christian [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

      Nemeth Gyozo si Sandor Rafael au fost prinsi de austrieici si sunt in custodie austriaca, nici un politist maghiar n-a pus mana pe ei, e incredibila dezinformarea din articol.
      Iar Sztojka Ivan s-a predat dupa ce seful tiganilor din regiune i-a amenintat familia cu moartea, scrie in presa maghiara, nu puteti gasi aceste informatii?
      In consecinta, politia maghiara nu a facut absolut nimic concret decat sa se uite la ce a inregistrat banda video !
      Mai rau, nici in acest moment, nici macar 1 singur tigan, din cei 30 prezenti la crima si care i-au ajutat pe criminali, nu a fost arestat sau deranjat in mod deosebit de politia maghiara!!
    • +1 (1 vot)    
      De ce vorbiti daca nu stiti? (Vineri, 13 februarie 2009, 15:30)

      Zsolt Bodola [utilizator] i-a raspuns lui Sinoda

      Politia austriaca i-a prins pe cei doi, ca urmare a cererii politiei maghiare. Austriecilor le-a fost furnizat descrierea si numarul masinii, descrierea persoanelor, dar si destinatia celor doi.
      Iar Sztojka, s-a predat fiindca nu mai avea incotro. Oriunde s-a dus politia era pe urmele lui.
      Am avut ocazia sa vad politia maghiara in actiune. Si credeti-ma este o diferenta mare intre cum actioneaza cei de la noi si cum actioneaza cei de acolo.
  • +3 (7 voturi)    
    Excelent articol (Vineri, 13 februarie 2009, 11:54)

    cititor [anonim]

    Foarte bine ales tonul.
  • +3 (3 voturi)    
    DA (Vineri, 13 februarie 2009, 11:56)

    Victor [anonim]

    Daca pateste Ivanushca ceva, sper sa-i dati un doctor bun...este unu, Mengele parca-l chema...
    • +1 (1 vot)    
      merg si altii .. (Vineri, 13 februarie 2009, 12:17)

      gica [anonim] i-a raspuns lui Victor

      si ciomu ar fi bun :)
  • +4 (4 voturi)    
    am zis-o (Vineri, 13 februarie 2009, 12:18)

    iul_autentic [utilizator]

    Am zis la fel de ieri, criminalul este sfatuit de avocat ce si cum in materie de PR. Ti se face greata. Acuma serios, dincolo de principiile practicarii meseriei de avocat, cum poti apara un animal ca asta !?
    • +3 (3 voturi)    
      avocatul si altii stiu ei ce fac (Vineri, 13 februarie 2009, 13:22)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui iul_autentic

      Scarba asta de "om" stie ca poate fi incadrat la lovitura cauzatoare de moarte si sa scape cu o pedeapsa mai usoara desi e recidivist, iar unele personaje interesate in cauza s-au cam speriat de reactia publicului, pana la Primul Ministru, care a incercat sa astampere scandalul, inclusiv amenintand ziarul Magyar Hirlap care i-a denumit "animale" pe agresori - acum se incearca in mod penibil sa se demonstreze ca nu sunt animale tocmai pentru a potoli populatia. E un truc de inspiratie americana :)

      ~Nautilus
  • +1 (3 voturi)    
    Criminalul cu suflet de copil criminal (Vineri, 13 februarie 2009, 12:50)

    Motanu Ecologic [anonim]

    cam atat.
  • +3 (3 voturi)    
    curaj (Vineri, 13 februarie 2009, 12:57)

    remus [anonim]

    UE trewbuie sa accepte ideea ca mafia tiganeasca ridica probleme grave la nivel de uniune si ca se impune un plan general.Sat recem de etapa cand tiganii sunt asimilati cu estul si mai precis cu Romania.Tigani sunt peste tot si la rata lor de natalitate vor avea o pondere insemnata in structura populatiei europene .NU mai pot fi tinuti intr un loc pentru ca migreaza spre zone cu un trai facil si singura sansa este sa i educam ca de aici pleaca totul
  • 0 (2 voturi)    
    POLITIA SI CLANUL TZIGANILOR (Vineri, 13 februarie 2009, 13:25)

    ANONIM [anonim]

    Sigur l-au sfatuit politistii din Veszprem(amici contra taxe -mita de-ai clanului)sa se predea ca sa nu iasa prea mare scandalul si sa pice si ei politistii si mai multi din clan! Dar s-ar putea sa se simta mai in siguranta in inchisoare decat afara daca sarbii isi vor pune planul de razbunare promis in aplicare!
  • +1 (1 vot)    
    dar si ai nostrii.... (Vineri, 13 februarie 2009, 14:53)

    dar si ai nostrii.... [anonim]

    Principalul important, dupa cum spunea Stratan, este faptul ca macar cineva a facut ceva pentru a fi arestati macar cei trei infractori principali. Este extraordinar ce bine stam cu critica dar nu suntem in stare sa schimbam sau sa luam cu totii atitudine impotriva a ceea ce se intampla in tara noastra. Un simplu exemplu: prinderea autorului impuscaturilor din Bv. Lista poate continua la nesfarsit...
  • +2 (2 voturi)    
    sal (Vineri, 13 februarie 2009, 15:02)

    robert [anonim]

    Nu conteaza care dintre autoritati s-a implcat mai mult in arestarea preventiva a celor 3 suspecti!!! Batem campii despre autorul articolului ca nu s-a informat corect. Ideea de baza este alta : daca pana in acest moment cazul arata identic cu cel de la Brasov cu doi oameni impuscati si alti raniti si surprize, surprie ? niciun suspect!!!!!!!!!!!!!!!! plus ca in cazul dublului asasinat de la Brasov cercul de suspecti in loc sa se reduca el se mareste!!!! Super tare nu >? Politia din Romania este fabuloasa, spectaculosa si are o caracteristica simpla : doua clase ca trenul!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Daca cazurile sunt identice, adica (Vineri, 13 februarie 2009, 19:37)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui robert

      asta din Ungaria cu ala de la Brasov, inseamna ca tu ai citit in stele despre ele... In veszprem tiganii aia era filmati, erau cunoscuti,(au stata 40 de min in bar si au fcaut ce-au vrut, iar politia ioc), cum poti sa afirmi ca aceste cazuri erau identice... Ai ceva probleme cu intelectul ?
  • 0 (0 voturi)    
    sper... (Vineri, 13 februarie 2009, 15:46)

    resita31 [utilizator]

    sper ca avocatul criminalului sa aibe moralitatea si coeranta necesara unui om de calitate si sa il "apere" in instanta in asa fel incat sa fie icarcerat.
  • -1 (1 vot)    
    animalele haituiesc alte animale (Vineri, 13 februarie 2009, 17:52)

    Eva [anonim]

    Facand o medie simpla a comentariilor la toate articolele legate de acest subiect publicate pe hotnews, iata ce am gasit (cifre rotunjite la unitate): 74% dintre mesaje contin indemnuri la linsaj, razbunare colectiva, executie publica sau asasinare fara judecata a suspectilor. 100% sunt convinsi ca tiganii sunt total vinovati si ca handbalistii nu au absolut nici o implicare. 7% cer publicarea tuturor informatiilor si a intregului adevar pentru a-si forma o parere.
    Iata deci societatea comentatorilor de stiri. Am putea oare sa avem un profil al cititorului? Mai bine nu, ca el s-ar apropia mult mai mult de caracterul tiganilor criminali decat de cel al victimei (sa admitem - absolut inocenta).
    Va urez spor la spanzurat, decapitat, spintecat si alte acte de justitie, domnilor.
  • +2 (2 voturi)    
    cat mai suportam tziganii... (Vineri, 13 februarie 2009, 18:03)

    non rrom [anonim]

    Nu cred ca in acest moment mai putem acuza politia ca are 2 clase ; majoritatea au studii superioare, chiar daca cerintele la drept sunt superficiale. Faptul ca nu au rezultate in activitaea profesionala e ca in majoritatea cazurilor sunt interesati in apararea delicventilor , si nu a cetatenilor din impozitele carora sunt f. bine platiti
    (de multe ori sunt chiar ei delicventtii: au acelasi profil psihologic cu al acestora , dar au ales sa incalce legea in cadrul unei institutii de stat si nu pe cont propriu cum fac acestia) .
    In ceea ce priveste tiganii , avem multe de invatat de la slovaci unguri sau sarbi: doar teama ii obliga sa respecte legile, si asta nu le-o va inspira niciodata cei asa bine platiti sa ne apere (apropo, cand mai vedem o greva a politistilor pt. marirea salariilor ?
  • +1 (1 vot)    
    jeguri de baza (Vineri, 13 februarie 2009, 20:39)

    Ionuc [anonim]

    in alb, sclipind a osanza, muschiulosi si burdihanosi - o noua matrice stilistica a criminalilor (la noi poarta si trening alb si lanturi de aur), detectabila peste tot in Romania ca si in Ungaria, prieteni buni cu politistii in libertate, oameni de baza prin puscarii
  • 0 (0 voturi)    
    Pata (Joi, 19 februarie 2009, 11:38)

    Tepes [anonim]

    Valabil si pentru unguri. Cum reusesc acesti indivizi sa iasa din tara? cand avem jdemii de elemente de securizare a actelor... Alo, politia? Vama? Ar trebui sa li se tatueze pe frunte un semn "atentie raufacator!" daca nu suntem in stare sa-i tinem aici.