Unul dintre suspectii in cazul mortii lui Marian Cozma, prins in Austria

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Duminică, 8 februarie 2009, 21:44 Sport | Teamball

Oamenii din Veszprem au iesit pe strazi pentru Marian Cozma
Foto: AGERPRES
Rafael Sandor si Ivan Stojka sunt numele celor doi suspecti in cazul mortii handbalistului Marian Cozma. Pe numele lor deja s-a emis un mandat de arestare international si, conform ultimelor informatii, unul dintre ei ar fi fost arestat in Austria.  Draskor Tibor, ministrul de interne, a anuntat la televiziunea nationala faptul ca amandoi suspecti ar fi fost arestati! "Rafael Sandor a fost retinut in Austria, nu stiu mai multe amanunte", a declarat comisarul sef Ioan Bertze. "Sunt detalii pe care nu le stim, dar acolo erau camere de filmat si acum ancheta este foarte avansata", a spus pentru Antena 3 ministrul Tineretului si Sporului, Monica Iacob-Ridzi.

"Ni s-au dat fotografiile celor doi suspecti. Rafael Sandor si Stoica Ivan nu sunt de gasit. Banuim ca se indreapta spre Romania sau Serbia", a spus Ioan Bertze in jurul orei 22:00, comisarul sef care analizeaza acest caz, pentru GSP Tv.

Primul are 29 de ani, al doilea are 22 de ani. Acceseaza linkul pentru a vedea fotografiile suspectilor! Clanul Rafael este unul dintre cele mai cunoscute in lumea interlopa din Ungaria iar de numele Stojka s-a legat o alta crima sangeroasa.

"Am fost ajutati de mai multi oameni. Cand sa iasa afara din local, el a fost asaltat de cativa indivizi. Cica l-au confundat. Mi-as scoate rinichiul pentru celalalt baiat. Daca va spun ce e aici... Marian a fost facut cetatean de onoare al orasului. La Szeged, in orasul rival, au fost 2000 de oameni care au adus flori", a spus Petre Cozma, tatal handbalistului.

La Vezsprem, sute de oameni s-au adunat in fata salii de sport si au aprins lumanari in memoria celui care a fost Marian Cozma.



Citeste mai multe despre   





















10230 vizualizari

  • +9 (23 voturi)    
    spre Serbia nu (Duminică, 8 februarie 2009, 21:53)

    srpc [utilizator]

    acolo vor fi macelariti imediat, asa cum merita; mai degraba vin spre noi, fiindca aici e patria tiganilor, unde fac ce vor fara pedeapsa
    • +2 (18 voturi)    
      cu asemenea strigate de ura nu rezolvati nimic (Luni, 9 februarie 2009, 0:03)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      E intolerant ca exista atatea mesaje instigatoare la ura. Ca de la o crima infaptuita de un criminal s-a ajuns la ura impotriva unei etnii intregi, condamnata pe veci la ura. La ura voastra vi se va raspunde tot cu ura. Nu asa se rezolva lucrurile.
      Urate, foarte urate mesajele unora la aceasta stire.
      • +2 (14 voturi)    
        ete na (Luni, 9 februarie 2009, 0:55)

        MirceaA [anonim] i-a raspuns lui FFF T

        nu stiu cum naiba, dar de la etnia asta vin 90% din crime, violuri si hotii.
        • +2 (8 voturi)    
          Ai uitat (Luni, 9 februarie 2009, 8:06)

          Observatore [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

          contrabanda , cersetoria, minciuna,
          murdaria ,evaziunea fiscala si jaful.
          • 0 (6 voturi)    
            sa raspunda numai cine e vinovat (Luni, 9 februarie 2009, 11:03)

            FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

            Ura voastra ar trebuie indreptata numai spre criminalii respectivi si alti criminali, nu impotriva unei etnii intregi.
            Daca sunt asasini, sa raspunda NUMAI ei.
            Incetati sa faceti responsabili toti rromii la gramada, sunteti penibili.

            Iar pedeapsa capitala nu are ce cauta in secolul XXI. Daca condamni un om la moarte si dupa 5 ani rezulta ca era nevinovat, cum mai indrepti pedeapsa?
            Ganditi-va mai bine inainte sa scoateti asemenea solutii finale.
      • +1 (5 voturi)    
        nu-i ura ...este autoaparare disperata !! (Luni, 9 februarie 2009, 10:21)

        cetateanu [anonim] i-a raspuns lui FFF T

        Nu-i ura copilu, este autoaparare in fatza acestei infioratoare ofensive antiromanesti!
        Apararea tiganilor in fatza romanilor , tzigan = rom= roman, acuzatiile stupide de discriminare cand de fapt noi suntem discriminatzi in fatza tiganilor- face parte din scenariu.
        Adica ce vrei tu: tziganu baga cutzitu in mine si tot eu sunt acuzat de ura! Sa se duca in Italia sa-i amprenteze aia acolo!!
        • -2 (4 voturi)    
          toti romanii or fi toti nepatati.. (Luni, 9 februarie 2009, 11:08)

          FFF T [utilizator] i-a raspuns lui cetateanu

          Gresit, vorbesti de romani la gramada, de parca printre noi n-ar exista si infractori. Printre infractorii aia de prin Vest multi sunt romani get beget, ne-o fi greu sa recunoastem.
          Ce spui tu sunt niste prostii nationaliste.
      • +2 (4 voturi)    
        statistica! (Luni, 9 februarie 2009, 10:31)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        cand ceri pedepsirea drastica a unor ticalosi se cheama ura sau justitie, amice? sper ca nu confunzi justitia cu neputincioasele si coruptele noastre institutii umaniste! tiganii profita din plin de slabiciunile sistemului si devin, pe zi ce trece, tot mai daunatori societatii; ce vrei sa facem? sa ne resemnam, ca sa nu incalcam niste principii cretine, complet depasite de realitati? mai gandeste-te! cat despre raspunsul plin de ura al tiganilor, 2 chestiuni: 1. ei starnesc mereu indignarea si chiar ura prin felul lor de a fi! 2. daca e sa ajungem la -care pe care-, invingatorii se cunosc din start; ca atare, nu noi trebuie sa ne temem ci acest grup rasialo-etnic autodovedit a fi complet in plus pe lumea asta! panimaiesi?
    • +1 (1 vot)    
      vor veni aici... (Luni, 9 februarie 2009, 9:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      unde o sa fie prinsi cum au fost prinsi si aia de la brasov... si multi altii dealtfel...

      oricum sper sa nu fie asa si sa fie pedepsiti amandoi cum merita... (si aici nu ma refer la a sta 25 de ani "in vacanta" pe banii nostrii)
  • +12 (16 voturi)    
    politie profesionista (Duminică, 8 februarie 2009, 22:33)

    dinu [anonim]

    alt link pentru poza si detalii suspecti:
    http://www.veszprem.hu/Hírekaktualitások/tabid/648/Default.aspx

    Carevasazica politia maghiara a identificat principalii suspecti in mai putin de 12 ore de la comiterea crimei, si este pe urmele lor, ia masuri sa nu fuga din tara.

    Politia romana + n'shpe mii de servicii secrete mioritice nu au fost in stare sa faca treaba asta nici dupa 12 zile de la sangerosul jaf armat de la Brasov soldat cu 2 morti!
    • -9 (13 voturi)    
      F bun linkul... (Duminică, 8 februarie 2009, 22:42)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui dinu

      Deci pana la urma sunt unguri, cel putin asa pare dupa numele din pozele de pe situl politiei.

      Se tot fereau ca de dracu sa zica nationalitatea criminalilor. Daca se dovedeste a fi o crima pe motive etnice atunci bye bye convietuire model dintre maghiari si romani, si de o parte si de alta a frontierei !!!!
      • +8 (18 voturi)    
        sunt tigani! (Duminică, 8 februarie 2009, 22:55)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Surfer

        de ce ne-am certa noi cu ungurii pt mizeriile facute de tigani? la Hadareni, romanii si ungurii si-au dat mana ca sa scape de tigani; ca n-au reuasit din cauza legilor cretine e altceva...
      • -1 (11 voturi)    
        F. orb esti (Duminică, 8 februarie 2009, 23:06)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Surfer

        Deşteptule, până şi textul de lângă poze spefcifică că se poate vedea că sunt "albi". Albi în ghilimele. Asta în caz că ai obbul găinilor şi nu vezi acest lucru doar privind poza. Iar numele... ce să-ţi spun, Stoica este un nume foarte unguresc... cam la fel de unguresc pe cât este Joszi nume românesc :D
        • +1 (1 vot)    
          Sztojka e sarbesc la origine (Luni, 9 februarie 2009, 10:43)

          Mordor [anonim] i-a raspuns lui Sakura

          Stoico e sarbesc la origine
          • 0 (0 voturi)    
            deci Ioan Stoica... (Luni, 9 februarie 2009, 19:39)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui Mordor

            ex-Caritas, sau Mariana Stoica, ex-ambasadoare in Israel, sau alti Stoica sunt sarbi? let's be serious!
      • +2 (4 voturi)    
        abia astepti, nu? (Luni, 9 februarie 2009, 0:19)

        dom [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Abia astepti sa gasesti un motiv prostesc ca sa poti dovedi ce natiune naspa e natia asta maghiara. Eu zic sa-i intrebi pe italieni si pe britanici prima data...
      • +4 (4 voturi)    
        F prost omu... (Luni, 9 februarie 2009, 9:57)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Surfer draga, ce are sula cu prefectura?

        Nu vezi ca ca Ungaria este socata de eveniment? Nu ti se pare o reactie normala care lor (ungurilor) le face cinste?

        Vezi mai ia o gura de palinca si culca-te.
    • +6 (22 voturi)    
      Doamne, ce moace au! (Duminică, 8 februarie 2009, 22:42)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui dinu

      sfatuiesc Politia ca atunci cand intalneste asemenea mutre sa traga trei focuri! primul in plan orizontal si urmatoarele doua in plan vertical!
      • -1 (17 voturi)    
        nu inteleg! (Duminică, 8 februarie 2009, 23:05)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        cineva mi-a dat minus! cu alte cuvinte, golanii violenti cum sunt aia din poze sunt egalii mei si au drepturi chiar mai multe, iarPolitia trebuie sa-i ocroteasca! de ce? in numele carui principiu civic? pe ce lume traim, Doamne?
      • +4 (6 voturi)    
        Nu, (Luni, 9 februarie 2009, 8:18)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        toate trei in plan orizontal ( ce- i sigur e sigur )
        pt ca ,din cauza plingaciosiilor aia cu drepturile omului , asasinii au numai drepturi iar cetatenii obisnuiti numai datorii si obligatii .
        Nota bene innainte de '89 TOTI acei mari adepti ai drepturilor omului au tacut ca porcu'n cucuruz.
    • 0 (0 voturi)    
      Extraordinar, ce repede te-ai prins... (Luni, 9 februarie 2009, 0:58)

      releu, din Cehia [anonim] i-a raspuns lui dinu

      Bravo tie !
    • +2 (2 voturi)    
      compari aiurea (Luni, 9 februarie 2009, 16:44)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui dinu

      e usor pt orice politie sa identifice niste criminali daca au fost martori, si la Vezprem au fost foarte multi. La Brasov ce martori au fost? Nici unul!
  • 0 (4 voturi)    
    poza suspectilor pe situl de mai jos (Duminică, 8 februarie 2009, 22:39)

    ungurul [anonim]

    http://nol.hu/belfold/ket_gyanusitott_a_veszpremi_gyilkossag_ugyeben_-_kozlemeny
  • +5 (13 voturi)    
    Ii va ascunde inspectoratul de politie Ilfov (Duminică, 8 februarie 2009, 22:39)

    Axente [anonim]

    Politia din judetul Ilfov este condusa de tiganii din Jilava si Sintesti, iar la Parchetul Cornetu procurorii miauna cand vad tigani.
    Astia doi vor fi primiti cu bratele deschise.
  • +7 (21 voturi)    
    pedeapsa cu moartea! (Duminică, 8 februarie 2009, 22:39)

    diktatoru' [anonim]

    CER REINSTAURAREA PEDEPSEI CU MOARTEA IN UNIUNEA EUROPEANA!
    • -1 (13 voturi)    
      nu ne intereseaza UE (Duminică, 8 februarie 2009, 22:50)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui diktatoru'

      aici sa fie ordine!
    • +1 (3 voturi)    
      si daca gresesti? (Luni, 9 februarie 2009, 10:33)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui diktatoru'

      Daca il condamni pe unul la moarte si dupa vreo 5 ani descoperi o noua proba care demonstreza ca era ...nevinovat?
      Pedeapsa cu moartea ne e solutia, amice.
      • 0 (0 voturi)    
        si daca nu descoperi (Luni, 9 februarie 2009, 19:22)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

        iar pedepsa se dovedeste perfect meritata? cum e cazul de la Veszprem, spre pilda!
  • -4 (14 voturi)    
    e plin forumul... (Duminică, 8 februarie 2009, 23:06)

    srpc [utilizator]

    ... ca si lumea reala de tigani si de cretini sinucigasi care ii sustin! sa ne apere Cel de Sus de vremurile ce vin! prevad un razboi civil cumplit, sincer v-o spun
  • +3 (15 voturi)    
    pedeapsa capitala (Duminică, 8 februarie 2009, 23:22)

    balmoral [anonim]

    CER REINSTAURAREA PEDEPSEI CU MOARTEA!
    • 0 (10 voturi)    
      si eu cer pedeapsa capitala (Duminică, 8 februarie 2009, 23:41)

      Michi [anonim] i-a raspuns lui balmoral

      dar iti reamintesc ca Romania e membra UE deci pica ideea.... e vorba de drepturile omului bla bla....
      • +3 (9 voturi)    
        "drepturile omului bla bla" (Duminică, 8 februarie 2009, 23:55)

        vasile_d [utilizator] i-a raspuns lui Michi

        bai nene, OAMENI (nu animale) au murit pt aceste drepturi...
        in alta ordine de idei, e foarte periculos sa ceri introducerea pedepsei cu moartea in Romania... uita-te si tu cine ne conduce...
        • 0 (10 voturi)    
          nu pt infractori au murit! (Luni, 9 februarie 2009, 0:03)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui vasile_d

          si nu pt drepturile infractorului, amice! au murit pt drepturile oamenilor civilizati, iar printre cei care i-au omorat se aflau foarte multi tigani! nelamuriri?
  • -1 (3 voturi)    
    Cozma (Duminică, 8 februarie 2009, 23:26)

    Stefy [anonim]

    Merita vazuthttp://20090208ripmariancozmaveszprem.cokekris1.fotoalbum.hu/viewpicture/pictureid/5556437
  • +5 (19 voturi)    
    detaliere (Duminică, 8 februarie 2009, 23:33)

    srpc [utilizator]

    din cate inteleg eu, umanistii pro-tigani considera ca aceste gunoaie cu aspect humanoid care l-au asasinat cu sadism pe Cozma nu ar trebui lichidate imediat ci trimise la inchisoare, unde sa fie tratate cu respect, mancare cf. normelor UE, sala de forta, liber in weekend, tratament medical de varf si, dupa cativa ani (nu foarte multi) ar trebui eliberati pt. buna purtare! mi-e mult prea scarba ca sa continui...
    • +6 (14 voturi)    
      e pur si simplu uluitor! (Luni, 9 februarie 2009, 0:06)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      pentru Dumnezeu,c ei care mi-au dat minus chiar vor ca neoamenii sa aiba drepturi si tratament respectuos? bai, eu nu vreau sa mor ca Marian Cozma, strivit de niste paduchi negri! vom imparti lumea asta in doua: una a civilizatiei si cealalta (separata cu un zid urias de noi) a umanistilor si a criminalilor protejati de ei! la treaba!
  • +1 (5 voturi)    
    Suspectii crimei Marian Cozma (Duminică, 8 februarie 2009, 23:35)

    Handbalist in tinerete [anonim]

    Tibor Draskovics, ministrul justitiei si ordinii publice
    al Ungariei a anuntat ca cei doi suspecti principali au fost capturati.
    http://atv.hu/hircentrum/22009_feb_cozma_gyilkossag__elfogtak_a_gyanusitottakat_.html
    http://www.police.hu/friss/ves_090208_02.html
  • +2 (12 voturi)    
    Dreptate (Duminică, 8 februarie 2009, 23:37)

    Nae [anonim]

    Inaintea politiei sa-i prinda altii sa le puna pielea pe gard.
    • -1 (7 voturi)    
      Dar de ce ? (Luni, 9 februarie 2009, 0:26)

      releu, din Cehia [anonim] i-a raspuns lui Nae

      Marian Cozma, era mai special decat ale victime ale criminalilor ?
      • +2 (2 voturi)    
        Marian Cozma era FRUMOS ! (Luni, 9 februarie 2009, 9:17)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui releu, din Cehia

        ....iar fotografiile şi relatarile celor care l-au cunoscut
        il arata ca pe un tanar mai degraba copilaros,
        un baiat bun
        sortit sa ofere buna dispozitiee şi lumina celor din jurul lui.

        Evidend ca "bahmuţoii prigoniţi" nu au inghitit
        asa ceva prin preajma lor si
        i-au dat o replica taioasa.
        *
        Prin anii 65 - 70 , handbalistii romani erau
        spaima adversarilor.
        Dansul uluitor pe semicerc,
        comentat in stil sudamerican de Topescu ...
        .......si Penu aaaaaapara.....
        ...lovitura de la 7 metri....mingea e la noi.....Gatu...Gruia ....Birtalan....Cozma....Licu...
        ....inca 20 secund....trebuie sa tinem ming....dar Gruia se inalta si .....GOOOOOOOOL .....! ....GOOOOOOL ! ....
        .......mai sunt 5 secunde ...4, 3, 2 .....am inviiins .....suntem campioni....suntem campioni...
        *
        Cozma de pe-atunci era tatal lui Marian.
        Dumnezeu sa-l mangaie pentru durerea pe care o are de infruntat.
        *
        As emigra maine. Stie cineva ...in Portugalia sunt tigani ?
        • +2 (2 voturi)    
          sunt sunt (Luni, 9 februarie 2009, 14:01)

          Mary [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

          Sunt si in Portugalia tigani...dar nu-si fac simtitta prezenta. Eu ii intalnesc doar la targuri...vand diverse si atat.
          Eu sunt dintr-o comuna din Ro unde toti tiganii analfabeti (max. 4 clase) au palate si masini de sute de mii de euro. De unde? Exploateaza fete in Spania (detaliu ROMANCE). Toata lumea stie, inclusiv politia dar nu-i intreaba nimeni de unde le curg sutele de mii de euro. Mi-e scarba pur si simplu....
  • 0 (2 voturi)    
    Dumnezeu sa ierte pe (Luni, 9 februarie 2009, 0:28)

    releu [anonim]

    toate victimele criminalilor ! Sunt multe, dar nu auzim de ele.

    Marian Cozma, a declarat, ca nu va mai juca pt. nationala Romaniei.
    Asta e. Chiar asa va fi....
  • +3 (7 voturi)    
    traiasca tata lu pesic (Luni, 9 februarie 2009, 0:35)

    Mircea [anonim]

    Sper ca tata lui Pesic sa ne scape de vikingii aia!
  • +6 (8 voturi)    
    Ce misei (Luni, 9 februarie 2009, 0:45)

    Cinneva [anonim]

    De ceilalti doi nu zice nimeni nimic clar dar am auzit ca de fapt incercau sa-l ajute si criminalii i-au luat si pe ei la rand. Am citit presa de prin Croatia si Serbia si explicatia injunghierii in rinichi era ca omu ala era aplecat deasupra lui Marian si incerca sa-l faca sa nu se sufoce ( sa nu-si inghita limba mai exact) si animalele l-au lovit pe la spate. Deci nici macar nu s-au dus sa se ia de aia, vroiau doar sa isi ajute colegul. E clar ce monstrii pot fi criminalii aia ca oameni in nici un caz, daca nu doar ca au omorat un om cu care se luasera la cearta dar i-au lovit si pe cei care incercau doar sa acorde prim ajutor.
  • +12 (14 voturi)    
    Deci toate ca toate (Luni, 9 februarie 2009, 1:03)

    gigel [anonim]

    dar ungurii ne-au cam dat clasa.
    Ma cam indoiesc personal ca daca s-ar fi intamplat la noi cu un jucator ungur si tigani de-ai nostrii, noi ne-am fi adunat cu sutele sa ca sa punem lumanari si sa stam cu poza lui unde a murit, si ca politia ar fi descoperit faptasii in 12 ore si l-ar fi prins pe unul tocmai in Austria.. Deci, totusi, un pic de respect pentru oamenii civilizati din Ungaria.

    Dumnezeu sa-l odihneasca pe Marian si sa dea putere familiei lui!
    • +2 (2 voturi)    
      Sa nu ai grija... (Luni, 9 februarie 2009, 13:54)

      drona [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      ca si printre romani sunt oameni.Da,ungurii ne-au dat un exemlu de solidaritate umana intr-un moment cu o inalta incarcatura emotionala.Citesc titluri si opinii cu lacrimi in ochi.Parca nu este adevarat,mi-as dori sa fie un vis urat,un cosmar.In alta ordine de idei,reractez o postare anterioara in care manifestam neancredere cu referire la prestarea politiei din Ungaria.Bravo lor,FELICITARI pentru profesionalismul dovedit in acest caz.Ma abtin la comentarii cu referire la rezultate si actiuni in politia noastra.
  • 0 (0 voturi)    
    website-ul unuia dintre criminali (Luni, 9 februarie 2009, 1:10)

    joe [anonim]

    Au depistat si pagina personala a unuia dintre criminali (Sztojka Iván) pe un website din Ungaria cu poze - printre care una cu tatuajul lui pe tot spatele: I V A N

    http://kuruc.info/r/35/34939/
    • +3 (3 voturi)    
      criminalul are BMW ! (Luni, 9 februarie 2009, 10:35)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui joe

      de ce nu ma mir?
  • +3 (11 voturi)    
    E perfect! (Luni, 9 februarie 2009, 3:10)

    Parpanghel [anonim]

    Ne simtim excelent ca suntem obligati sa mintim penibil, spunand ca avem de-a face cu niste "suspecti", cu niste "cetateni" s.a.m.d.! Stim cu totii ca este vorba despre tigani criminali, la fel cum stim ca despre tigani criminali este vorba peste tot pe unde ajung aceste scursuri infecte! Ma intreb ce ar trebui sa mai faca pantru a ne trezi in sfarsit si a ne ridica impotriva imbecilitatii "corectitudinii politice" si a glumei sinistre a "democratiei", care a sfarsit ca un josnic pretext pentru protectia gunoaielor! Ni se spune ca la ura se va raspunde cu ura?!... OK, ar fi de stiut cum ar fi daca unii dintre copiii acestor "democrati" iresponsabili si criminali ar primi un cutit tiganesc in inima! Speram sa nu li se intample asta, dar n-ar strica sa-si intrebe constiinta cum ar reactiona in asemenea conditii! Moartea, ca si viata, nu are pret! Principiul "democratic" (asasin) ca "Totul se discuta" se prabuseste in derizoriu in fata cadavrului unui inocent! Sa fie clar: NU VREM SA EXISTAM DOAR CA SA AIBA TIGANII CE UCIDE, TALHARI SI UMILI!!! Copiii nostri nu sunt "materiale de studiu" pentru aparatorii "iertarii" criminale!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Democratie? (Luni, 9 februarie 2009, 9:48)

      Adriana [anonim] i-a raspuns lui Parpanghel

      democratie? unde vedeti voi asta? pe hartie poate ca in realitatea este demo(no)cratie!!!
  • +1 (7 voturi)    
    Pentru mpcj si pentru altii (Luni, 9 februarie 2009, 3:55)

    alex [anonim]

    Nu e nevoie sa intervina Dumnezeu putem face si noi ceva, cititi un comentariu din evz.

    NU MAI MERGETI IN CLUBURI!!

    Fac apel catre toti tinerii sa nu mai mearga in asa zisele cluburi ( de fapt fostele discoteci)!. Acestea sunt niste focare pt acte de violenta insa lumea le frecventeaza din snobism. Ce rost are sa dai bani sa intri intr-un loc care nu e proprietatea ta si nici a prietenilor tai, unde trebuie sa platesti consumatia scumpa si sa te intalnesti cu tot felul de persoane? De ce nu ne mai putem distra acasa, bineinteles in limitele decentei, respectand pe vecini? Esti doar tu cu prietenii tai, cumperi ieftin mancare si bautura...De ce nu puteau sarbatori acesti sportivi acasa? Ma gandesc ca daca tot erau in Ungaria pt bani, aveau locuinta proprie, proprietate sau inchiriata. Nici revelioanele nu se mai fac ca pe vremuri acasa, cand se facea rotatia de la an la an in cadrul cercului de prieteni...Nu, trebuie la club sau restaurant, unde daca n-ai inchiriat tot localul, trebuie sa suporti si pe altii..
    • +4 (4 voturi)    
      ? (Luni, 9 februarie 2009, 9:38)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui alex

      Tu ori esti un copil caruia parintii ii interzic sa mearga in club, ori esti un parinte care interzici copiilor tai sa mearga in club. Ce legatura are mersul in club (sau discoteci) cu faptul ca un om a fost omorat? de ce nu zici ca ar trebui sa stam in casa si sa nu mai mergem pe strazi ca putem fi impuscati. asta e mentalitatea romanului: "mortu-i vinovat" si daca gandesti asa, nu e vina criminalilor aia, ci a tanarului ca a stat in fata cutitului.
  • +1 (1 vot)    
    Ivan (Luni, 9 februarie 2009, 8:51)

    Bogdan [anonim]

    Ivan e ucrainean (dupa culoare insa, se vede clar ce fel de ucrainean este...). Pe pagina lui personala, a carei adresa este postata mai sus de Joe, scrie asa: limba materna ucraineana; limbi vorbite: ucraineana, maghiara, sarba si italiana. Macar nu se mai poate da vina pe vrei rivalitate maghiaro-romana.
  • +3 (3 voturi)    
    Respect! (Luni, 9 februarie 2009, 9:56)

    razvan [anonim]

    in primul rand, Dumnezeu sa-l odihneasca...
    ... in al doilea rand, precum Gigel mai sus, vreau sa-mi exprim respectul fata de maghiarii care, in mai multe orase ale Ungariei s-au strans sa-l omagieze pe Marian Cozma, romanul. Este un gest care sper sa mai domoleasca din xenofobia unora ce misuna prin galeriile sportive de la noi si de la ei.
  • +4 (4 voturi)    
    Am toata admiratia pentru unguri... (Luni, 9 februarie 2009, 10:12)

    judex1 [anonim]

    1. Domnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca pe Marian Cozma! O noua nedreptate, o crima odioasa infaptuita de un gunoi al societatii impotriva unei personalitati.
    2. Multumim ungurilor care impartasesc cu noi durerea si s-au adunat in toatae localitatile. Si noi, romanii, am fi facut la fel daca un ungur ar fi fost ucis in aceleasi conditii.
    3. Cred ca atfel de acte barbare nu mai trebuie tolerate. Pierdem vremea cu aceste gunoaie. Daca politia nu este in stare sa ne apere, trebuie sa ne aparam noi.
    • +1 (3 voturi)    
      nu putem... (Luni, 9 februarie 2009, 10:43)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui judex1

      cand incerci sa faci ordine, intervin Politia si Justitia! aceleasi Politie si Justitie care sufera de o ciudata slabiciune atunci cand tiganii (si alti infractori sau mafii) isi fac de cap! problemele de genul asta se rezolva prin schimbarea fundamentala a conceptiei despre societate, nu prin actiuni individuale sau ale unor grupuri mici... ca atare, avem de ales: aparenta bunastare din UE (de care se cam alege praful, as already seen) sau sa ne cream o tara prospera, civilizata, ordonata si eficienta, bazata pe bunul simt natural, fara "cuceririle" corectitudinii politice si fara amestecul vreunei organizatii sau tari anti-civilizatie! cam asa sta treaba, din pacate
      • +3 (3 voturi)    
        Timpul trece in defavoarea celor (Luni, 9 februarie 2009, 10:54)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui srpc

        cinstiti si corecti, care doresc sa traiasca in civilizatie si respect reciproc. Din pacate, raul a inceput sa domine, aparat in mod nejustificat de tot felul de indivizi si organizatii anticivilizatie, pe motivul respectarii drepturilor. Sa fie clar: numai hotii, coruptii si criminalii au drepturi? In ce sociatate traim si ce viitor vrem sa avem? Este momentul sa alegem; ordine, respect reciproc, sau anarhie? Daca organele statelor nu mai pot face fata, atunci sa incepem noi, cetatenii, sa ne organizam si sa aplicam noi legea!
  • -1 (1 vot)    
    ungurii (Luni, 9 februarie 2009, 10:55)

    daniela [anonim]

    nu se poate analiza un popor dupa faptele criminale ale unora,nu putem spune ca ungurii sunt criminali si tgani ,sa nu uitam cum suntem priviti noi romanii si numiti tigani ca si ungurii acum.haideti sa nu mai facem analize altora si sa ne analizam pe noi cu toate ca suntem ffffffoarte furiosi de ceea ce s-a intamplat cu marian cozma.
    • +4 (4 voturi)    
      stimata d-na (Luni, 9 februarie 2009, 11:06)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui daniela

      daca judeci asa, te invit sa-ti petreci doar o zi in preajma unui grup de tigani infractori si apoi mai discutam (daca mai avem cu cine...)
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns pt. mpcj (Luni, 9 februarie 2009, 19:12)

        danielit [anonim] i-a raspuns lui srpc

        am lucrat cu tiganii si stiu cum sunt unii( nu pot vorbi in general)nu le tin partea pt.nimic in lume;eu vorbeam despre unguri si nu de tigani
  • +3 (3 voturi)    
    legea e pe partea lor! (Luni, 9 februarie 2009, 11:16)

    Andras [anonim]

    Da, insa in ungaria tiganii au mai mult drept decat maghiarii. Era acum cateva luni un articol, despre un copil batut la scoala de niste colegi tigani. Desigur, si copilul a dat inapoi, cum a putut, a spart un dinte la puradel, insa copilul a ajuns la spital in stare grava. Parintii copilului au dat reclamatie la politie, dar asa au facut si parintii tigani, pe motiv ca, puradeul lor a fost batut pe baza etnica. Parintii coplilui maghiar au primit o amenda mai mare decat tiganii. Unde e corectitudinea? Vrei sa te aperi si nu poti, pt. ca te pot acuza ca esti rasist! In Ungaria e interzis sa pronunti cuvantul tigan! Efectiv ei sunt protejati de lege, si legea este in favoare lor!
    • +3 (3 voturi)    
      Ciudate legi (Luni, 9 februarie 2009, 12:21)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Andras

      Zau asa... Tiganii sunt o etnie. Maghiarii la fel. Romanii la fel. Mi se pare stupid sa nu ai voie sa pronunti un cuvant care desemneaza o etnie. Nu noi i-am dat acestui cuvant conotatii peiorative, ci tot ei! Si-au umplut de mizerii acest substantiv si acum ne pretind noua sa nu il mai pronuntam. Asta este cuvantul: "tigan". Ar trebui sa nu insemne nimic rau prin el insusi. E exact acelasi lucru cu "ungur" (desi suna mai frumos "maghiar") sau cu "valah" (desi suna mai frumos "roman"). Ei vor acum un substantiv nou pentru a le desemna etnia, pentru ca ala vechi l-au facut praf. Peste 10 ani nu o sa le mai placa nici "rrom" pentru ca si pe asta il vor face sa fie o insulta.
      • +3 (3 voturi)    
        Asa este (Luni, 9 februarie 2009, 14:38)

        Adriana [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Ai perfecta dreptate! Numele acestei etnii a ajuns de ocara chiar datorita etniei care-l poarta! Comportamentului, nesupunerii legilor statului si a bunului simt, care pentru ei nu exista (ei pretind ca au propria judecata, staborul, dar nici macar acest for suprem al lor nu se supune legilor statului), indiferent ca acel stat este Romania, Ungaria, Italia, Spania sau oricare alta tara. Daca mergi in Irlanda sau Anglia (tari departe nu doar pe harta de Balcani ci si dpdv al nivelului de trai si de civilizatie) vei intalni acelasi comportament care creaza aversiune a rromilor si aceeasi atitudine de respingere fata de etnie manifestata de restul populatiei. Din pacate asa stau lucrurile si acesta este adevarul. Doar politicienii si politica incearca sa ne prezinte lucrurile altfel, pentru a-si castiga capital, nerealizand altceva decat o discriminare pozitiva, sau favorizanta, care nemultumeste restul populatiei. Dupa ce vor compromite si noua lor denumire, rromi, ce nume vor vrea sa aiba? Lupu-si schimba parul, dar naravu' ba!
  • +4 (4 voturi)    
    Haideti sa jucam si sa privim handbalul (Luni, 9 februarie 2009, 13:08)

    kinn [anonim]

    In memoria lui Marian Cozma, cred ca am putea sa privim, sa iubim, sa sustinem si sa jucam (cine poate) mai mult handbal, si sa lasam naibii fotbalul, impanzit de tigani si tiganizati de la conducere pana la suporteri.
  • +2 (2 voturi)    
    !!!!!!!!!!! (Luni, 9 februarie 2009, 15:30)

    Adriana [anonim]

    M-am uitat pe site-urile unde apar cei doi suspecti: au astia niste moace de ti-e frica sa te uiti la ei, parca-ar fi fratii alora adunati la Craiova la inmormantarea unuia din ceva clan! Astia sunt oameni fara de Dumnezeu, alta specie decat cea lasata de Dumnezeu pe pamant!
  • +2 (2 voturi)    
    Nomazi (Luni, 9 februarie 2009, 16:45)

    Vasile [anonim]

    Este inutil sa mai spun ca natia asta este din ce in ce mai lipsita de orice latura UMANA !! Ei nu sunt unguri si TIGANI, ei nu au o patrie, ei sunt pretutindeni.Citesc mai sus tot felul de prostii gen"nu fiti rasisti hai sa fim intelegatori..."Astia care spun asa ceva ori sunt bolnavi psihic ori nu traiesc in societate ci izolati undeva...Cum sa nu fii contra tiganismului general(cu exagerat de mici exceptii)A incercat unul dintre acestia sa se puna in locul parintilor celor care au fost macar agresati nu neaparat omorati de catre nenorocitii astia de tigani? Trebuie sa ne unim ca sa putem face ceva...altfel vom avea numai necazuri.DUMNEZEU SA_L ODIHNEASCA PE MARIAN iar pe noi sa Ne lumineze odata!
  • 0 (0 voturi)    
    niste nenorociti (Luni, 9 februarie 2009, 20:05)

    Alexandru [anonim]

    O sa ajunga sa ne domine numeric si nu o sa facem nimik ,daca un tigan bate un roman nimeni nu sare dar daca un roman bate un tigan toata satra e pe tine indiferent daca l cunoaste sau nu,am ajuns sa ne fie frica de niste indieni care si au facut cuib in tara noastra ,care ai nostrii strabunici au luptat ptr pamant pana la ultimul fir,si vin unii si profita de el,unde erau cand se lupta ptr acest pamant? unde si acum se dau romani ,sa se duca in jungla unde le este locul...ca de cand s au inmultit aici numai probleme ne au facut peste tot....si nimik bun nu vezi de pe urma lor....Romanii sa fim unitii!!!! ca de aceea ne calca toti in picioare ca ... nu suntem deloc...
  • 0 (0 voturi)    
    Legi proaste (Luni, 9 februarie 2009, 20:40)

    mihai87 [anonim]

    Clasa politica (neocomunistii) stau in cartierele si vilele lor bine paziti ,si de aceea nu i intereseaza siguranta omului cinstit si nu vor da legi care sa l apere cu adevarat de hoti si criminali.
  • 0 (0 voturi)    
    Marian Cozma (Luni, 9 februarie 2009, 21:26)

    Ovidiu Anicet [anonim]

    Acum se dicuta enorm pe acest subiect, dar peste cateva zile emotia se va pierde tot mai mult si clanurile de cheliosi isi vor purta tot mai arogant burdihanrile, muschii sau lanturile din aur . Vor continua sa ceara taxe de protectie, sa atace violent, sa sfideze . In acest moment trebuie intreprins ceva pentru ca astfel de clanuri sa fie oprite din fasa . Este dotoria tuturor de a actiona, pentru ca mai tarziu sa nu fim pusi in situatia sa ne plangem copii sau apropiatii. Poate ca acum este momentul sa se intervina cu masuri legislative ( in regim de urgenta ) pentru prevenirea actiunilor iresponsabile ale acestor clanuri care isi fac de cap si in Romania . Trebuie propusa o lege aspra pentru manifestarile de grup ale acestor clanuri mafiote .
  • 0 (0 voturi)    
    absurd (Marţi, 10 februarie 2009, 13:14)

    vasilemr [utilizator]

    E absurd sa vrei sa extermini o intreaga etnie pentru ca o parte a ei comite infractiuni. Adica, conform aceluiasi rationament, eu si toti ceilalti romani, ar trebui sa fim ucisi pentru ca un procent important dintre romani comit infractiuni grave. Nu demult subiectul predilect al comentariilor xenofobe il constituiau ungurii. Uite ca acum avem o dovada clara, prin gestul lor de solidaritate cu conationalul nostru ucis, ca ungurii sunt si ei tot oameni ca si unii dintre noi, si nu specimene pline de ura si frustrare.