Otelul Galati nu a reusit sa se impuna, duminica, in deplasare, in fata echipei maghiare DVSC Debrecen. Fetele antrenate de Gabriela Artene au pierdut la cinci goluri distanta, scor 29 - 34, iar mansa secunda se anunta una destul de dificila pentru romance.

Otelul Galati participa intr-o competitie europeana dupa o absenta de sapte ani, iar prima mansa cu Debrecen nu a fost prolifica pentru romance.

Partida a inceput cu un minut de reculegere in memoria handbalistului roman Marian Cozma, injunghiat mortal sambata noaptea, in Ungaria, iar jucatoarele au purtat pe brat o banderola neagra, in semn de doliu.

Conduse la pauza cu 19 - 14, galatencele au reusit egalarea abia in minutul 49 (25 - 25). Spre finalul partidei, Otelul a fortat, fiind la un pas de a produce surpriza. Dar echipa Debrecen s-a dovedit a fi mai puternica. Romanca Daniela Crap, care este legitimata la echipa maghiara, a inscris de trei ori in poarta galatencelor.

Marcatoarele Otelului Galati:Busuioceanu - 7 goluri, Patru - 7 goluri, Drutu - 6 goluri, Cioaric - 4 goluri, Tataran - 2 goluri, Trandafir - 2 goluri, Tudor - 1 gol.

Partida retur va avea loc in data de 14 februarie 2009.