In aplauzele a 15.500 de croati prezenti in sala din Zagreb, Croatia si-a castigat un binemeritat loc in finala CM dupa victoria in fata Poloniei, scor 29-23. Ivan Cupic, cel mai bun om al meciului, a condus Croatia spre a noua reusita la acest turneu final, transformand toate loviturile de la 7 metri. Mai mult, apararea croata a functionat fara greseala cu portarul Alilovic in forma maxima. Polonia a jucat cel mai bun handbal, dar nu a putut sa faca fata tavalugului croat.

"Felicit Polonia pentru fair-play si pe jucatorii mei pentru acesta victorie. As fi fost foarte trist daca aceasta echipa nu ar fi castigat a 5-a medalie. Avem asigurata medalia de argint, dar vrem aurul. Dupa acest meci vom bea niste bere si vom sarbatori un pic, iar, abia sambata, incepem sa ne gandim la finala cu Franta", a spus antrenorul Lino Cervar la finalul meciului.

Bogdan Wenta, selectionerul Poloniei a salutat victoria Croatiei: "Felicit Croatia si pe selectionerul Cervar a carui munca am admirat-o tot timpul. Croatia a fost mai buna".

In cealalta semifinala s-au intalnit campioana olimpica, Franta, si campioana europeana, Danemarca. Franta a invins fara prea mari probleme nationala antrenata de Ulrich Wilbek, scor 27-22, francezii mentinand o distanta confortabila de 7-8 goluri in ultimele 15 minute. Singurul moment incins al partidei a fost eliminarea definitiva a lui Abalo dupa ce l-a lovit in cap pe portarul Jacobsen, de la 7 metri.

Claude Onesta, selectionerul Frantei: "Suntem foarte incantati de calificarea in finala. In primele 15 minute, jocul a fost echilibrat. Datorita apararii noastre foarte bune, in special lui Omeyer, am reusit sa transam meciul in favoarea noastra".

Ulrich Wilbek, selectionerul Danemarcei: "Sunt multumit doar de primul sfert de ora. Restul meciului este neinteresant pentru ca Franta s-a distantat prea mult. E corecta o finala intre Franta si Croatia pentru ca sunt cele mai bune echipe din lume. Noi ne luptam pentru locul trei.

Franta - Croatia este finala mult asteptata a acestei editii a Mondialului! Infruntarea celor mai puternice nationale de handbal din lume va fi live-text pe HotNews, duminica, de la 17.30.

Finala mare, CM din Croatia: Franta - Croatia (duminica, 17.30, Tvr 2 si live-text pe HotNews)

Finala mica: Danemarca - Polonia