In goana dupa ocuparea locului 13, singurul obiectiv onorabil in conditiile de fata, Romania a trecut de Cuba intr-un meci care nu prea a avut istoric. De mentionat doar ca in minutul 4, Cuba conducea cu 4-0 si Omer, disperat, a cerut time-out. Au urmat 12 minute in care nationala noastra a reusit 13 goluri, in timp ce adversarul nu a miscat in front. Evident, a urmat si perioada de cadere asa cum nationala de handbal ne-a obisnuit la acest Mondial - Cuba a dat 8 goluri in 4 minute - si, la pauza, s-a intrat cu scorul de 21-15.

"Poate ar trebui sa ne respectam adversarul", spunea Radu Voina, unul dintre comentatorii partidei. Repriza a doua a fost la discretia jucatorilor lui Omer, care nu au inteles insa ca, pe langa goluri, atunci cand ai parte de un adversar slab, nu trebuie sa il calci in picioare, mai ales ca incrancenarea si superioritatea ofensiva trebuiau demonstrate cu Ungaria si Slovacia. Pase pe la spate nereusite, angajari de pe o extrema pe cealalta care au sfarsit in aut de margine pentru adversari. Tentative de umilire a adversarului. Nereusite! In aparare, s-au facut cam aceleasi greseli pe care le-am vazut si in meciul cu Slovacia, semn ca Omer mai are de lucru. Singurul meci care conteaza din aceasta grupa este cel de luni, cu Spania. Pana atunci, Romania mai intalneste si Kuveitul maine, de la ora 18:00.

min. 60 Romania - Cuba | Omer cere time-out in minutul 54. Partida este ca si castigata, dar in ciuda diferentei de scor, in defensiva, Romania a evoluat destul de slab. Au marcat Ghionea '50, '53, '57, Timofte '50, Cozma '51, Nicolae '57, Paraianu '59

min. 50 Romania - Cuba 32-24 | Jurca este eliminat pentru doua minute, arbitrul i-a explicat ca a simulat ('43). Sandu Iacob greseste de doua ori si cubanezii ne taxeaza de fiecare data. Jucatorii lui Omer par a fi foarte relaxati. Romania a evoluat doua minute in superioritate numerica, Rodrigues fiind eliminat in minutul 46. Cubanezii reusesc totusi sa marcheze doua goluri. Del Sol ('48) este si el eliminat doua minute. Au marcat: Ghionea '43, '44, '47, '48, Timofte '46

min. 40 Romania - Cuba 27-19 | Cu toate ca am reusit cateva goluri, avem o ofensiva dezorganizata si o aparare naiva si neatenta. Rudi Stanescu incaseaza cateva goluri parabile. Au marcat: Ghionea '32, '36, '38, Cozma '33, Jurca '34, Petrea '40

min. 30 Romania - Cuba 21-15 | Cubanezii marcheaza 8 goluri in 4 minute, incredibil! Cozma este introdus in teren si marcheaza doua goluri. Omer a trimis doi pivoti. Rudi Stanescu are doua interventii consecutive. Au marcat: Cozmna '21, '23, Paraianu '22, Ghionea '25, '29, Petrea '26, Timofte '27, '28

min. 20 Romania - Cuba 13-9 | Rudi Stanescu plonjeaza si respinge o minge foarte grea. Paraianu marcheaza dintr-o aeriana (12). Antrenorul Cubei a cerut time-out in minutul 14, atunci cand Romania s-a distantat la 3 goluri. Cubanezii reusesc sa marcheze al saselea gol dupa o ineficacitate de 12 minute. Au marcat: Paraianu '11, '12, '17, Georgescu '14, '16, Petrea '15, Buricea '15

min. 10 Romania - Cuba 5-5 | In minutul 3, adversarii ne conduceau cu 4-0. Aihan Omer a cerut disperat time-out, fiind socat de ceea ce se intampla pe teren! Sandu Iacob marcheaza primul gol al Romaniei dupa ce si-a driblat adversarul si a tras in vinclu. Petrea inscrie si el un gol spectaculos cu o aruncare puternica si reusim sa egalam in minutul 10, mai ales ca adversarii nu se concentreaza foarte mult in atac. Au marcat: Jurca '4, Petrea '6, '8 Buricea '7, Georgescu '10

Romania a pierdut in fata Slovaciei sansa de a se califica in lupta pentru locurile 1-12, asa ca obiectivul echipei a devenit clasarea pe o pozitie onorabila la Campionatul Mondial de handbal masculin din Croatia. Cuba, Kuveitul si Spania sunt adversarele Romaniei din asa-zisa Cupa a Presedintelui, acolo unde evolueaza echipele clasate pe locurile 4, 5 si 6 in cele patru grupe preliminare.

CM de handbal masculin din Croatia: Program, Clasamente, Rezultate / Romania, in lupta pentru locul 13

In aceasta seara, de la ora 20:00, Romania va juca impotriva Cubei, urmand ca duminica sa intalneasca de la ora 18:00 Kuveitul si luni, de la ora 20:00, nationala Spaniei.