O echipa de baschet a unei scoli din Texas si-a cerut scuze dupa ce a invins cu 100 la 0

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Vineri, 23 ianuarie 2009, 17:31 Sport | Teamball

Nu orice victorie e privita cu ochi buni. Chiar daca a fost obtinuta pe merit. Echipa de baschet feminin a unui liceu din Texas a trebuit sa-si ceara scuze adversarelor pe care le-a umilit cu 100-0. "Este rusinos si stanjenitor ceea ce s-a intamplat", a declarat directorul scolii castigatoare, care incearca acum sa declare meciul forfait.

Echipa de baschet a scolii Convenant a invins echipa celor de la Dallas Academy cu 100-0, avand 59-0 la pauza. Convenant a inscris 12 puncte in ultimul sfert de ora si "intr-un sfarsit s-au domolit dupa ce au ajuns la 100 de puncte, cu patru minute inainte de fluierul final", a declarat antrenorul echipei invinse, Jeremy Civello pentru Dallas Morning News.

"Fetele au aratat ca au mai mult caracter decat antrenorul care a permis ca scorul sa ia asemenea proportii", a declarat Edd Burleson, directorul Asociatiei Scolare private si parohiale din Texas.

Dallas Academy are 20 de fete in intreaga scoala. Liceul are clase mici si e specializat in predarea materiei scolare elevilor cu dificultati in a invata, cum ar fi dislexia.

De patru sezoane, Dallas Academy nu a castigat niciun meci. Cateva baschetbaliste au declarat ca au fost frustrate in timpul meciului, dar au simtit ca e o modalitate de a invata. Ele au adaugat ca sunt incantate de atentia pe care o primesc datorita meciului pierdut. Baschetbalistele au primit chiar si o invitatie de la patronul Dallas Mavericks, Mark Cuban de a participa la un meci al echipei sale din NBA.

721 vizualizari

• -1 (1 vot)
    Political correctness dus la absurd (Vineri, 23 ianuarie 2009, 18:21)

shh [anonim]

In curand o sa ne cerem scuze ca suntem inteligenti!
    Deja aici am vazut unu cu down sindrom intrand la facultate!
      tu nu ai de ce sa iti ceri scuze... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 19:01)

burebista [anonim] i-a raspuns lui shh

1. Daca tot vrei sa o dai in inglish, scrie 'down syndrome'. Daca insa vrei sa incerci in romaneste poti scrie 'sindromul down'.

2. Bunul simt te impiedica sa iti bati joc de adversari. De asta exista in alte sporturi conceptul de knock out. Imagineaza-ti ca intr-un meci de box nu se arunca prosopul si nici nu decide arbitrul intreruperea meciului, asa ca unul mai solid ii cara pumni timp de 12 reprize unuia care e deja in coma.

3. Gandeste-te ca joci fotbal cu prietenii, si la echipa adversa intra Goian, care iti trozneste un crampon in genunchi, pentru ca aparatorii trebuie sa ii intimideze pe atacanti.
      Sau sa iti traga un cot in gura in saritura, pentru ca asa se face in meciurile tari.
      Si tu zici 'ei, asta e fotbalul adevarat, n-o sa-i zic eu lui goian sa o lase mai moale, ca jucam intre prieteni'.