Romania a pierdut cu Slovacia si implicit calificarea in faza a doua a competitiei si va lupta pentru pozitiile 13-24. A fost totul tipic romanesc: declaratii razboinice inainte de meci, un inceput furtunos de partida si un final groaznic, incheiat in genunchi. Desi au avut 4 goluri avantaj in prima repriza, nationala pregatita de Omer a fost surclasata in a doua parte, jucatorii reusind "performanta" sa nu marcheze pentru zece minute. Romania va juca in Cupa Presedintelui, mai degraba cupa pierzatorilor, alaturi de formatii precum Kuveit, Coreea de Sud sau Australia.

Buricea & co nu au putut sa mentina un tempo ridicat decat in primele 20 de minute, atunci cand s-au distantat la 4 goluri. Eliminarea lui Paraianu ('21) a dat peste cap toata schema tactica din defensiva iar slovacii s-au apropiat la un gol.

Repriza a doua a fost un total haos, un cosmar, in care portarul Stochl si Valo, Antl si fratii Stranovsky au facut legea in teren. Romania pierde in acelasi fel cum a pierdut meciul cu Ungaria, a lasat impresia ca poate mai mult, dar s-a frant exact cand ne era lumea mai draga.

min. 60 Romania - Slovacia 23-28 | Ghionea este eliminat doua minute (50). Buricea scapa pe contraatac si trage in transversala! Buricea scapa din nou pe contraatac, paseaza pe extreme si iar ratam. Stranovsky marcheaza si Omer cere time-out. Ghionea trage si portarul Stochl apara! Cozma trage si Stochl se remarca din nou, portarul slovac are 44% procentaj al mingiilor aparate. Nu am mai inscris un gol de 8 minute! Petrea este eliminat doua minute ('55). Kukucka marcheaza un gol spectaculos care il surprinde pe Stanescu si aduce practic calificarea ('56). Kopcko este eliminat doua minute ('56). Antrenorul Slovaciei cere time-out exact inainte ca arbitrul sa fluiere pasiv pe atacul adversarilor. Stavrositu pierde o minge pe contraatac si totul s-a terminat. Vom juca pentru locurile 13-24. Au marcat: Iacob '55, Nicolae '56

min. 50 Romania - Slovacia 21.23 | Valo, jucator care in prima repriza nu a marcat niciun gol, a reusit trei in aceasta a doua parte. In defensiva, nu mai suntem la fel de exacti ca in primele 20 de minute. Toma este faultat si Martin Stranovsky este eliminat pentru doua minute ('42). Paraianu restabileste egalitatea ('42), dar pentru foarte putin timp, slovacii s-au distantat din nou la doua goluri ('45). Irimescu marcheaza, Toma rateaza o mare ocazie si slovacii se distanteaza din nou la doua goluri. Irimescu este eliminat pentru doua minute ('48). Ghionea obtine o lovitura de la 7 metri, o eliminare ('49) si tot el transforma lovitura. Au marcat: Ghionea '41, '49, Paraianu '42, Irimescu '46

min. 40 Romania - Slovacia 17-18 | Slovacii au avut lovitura de incepere in a doua repriza, reusesc sa obtina o lovitura de la 7 metri si egaleaza. Sulc marcheaza si el un gol care il lasa fara replica pe Rudi Stanescu. Paraianu greseste in aparare si slovacii preiau conducerea pentru prima data in acest meci ('34). Au marcat: Jurca '31, Petrea '36, Paraianu '37, Ghionea '39

min. 30 Romania - Slovacia 13-12 | Paraianu este eliminat pentru doua minute. ('21). Cozma a fost gasit excelent de Stavrositu, dar a tras in bara si slovacii, pe contraatac, micsoreaza diferenta la un gol. Szucz este eliminat doua minute ('26). Rudi Stanescu are o interventie foarte buna, dar ritmul in care a inceput echipa noastra a mai scazut. Aihan Omer cere time-out ('29), pentru a le spune jucatorilor sai cum sa gestioneze ultimele secunde din prima repriza dar jucatorii nostri nu reusesc sa mai marcheze si se intra la pauza cu un avantaj de un gol. Au marcat: Paraianu '21, Iacob '24, Buricea '27

min. 20 Romania - Slovacia 10-6 | Slovacii rateaza o lovitura de la 7 metri. Jurca arunca la semi-inaltime si Stochl respinge. Paraianu joaca excelent pe faza ofensiva, apararea slovaca nu prea poate sa il anihileze. Ghionea marcheaza un gol spectaculos de pe extrema dreapta, trimitand mingea direct in vinclu. Petrea trage puternic, marcheaza si ne distantam la patru goluri ('17). Nu putem insa sa tinem prea mult aceasta diferenta pe tabela, meciul este in continuare foarte echilibrat. Au marcat: Paraianu '11, '13, Jurca '14, Ghionea '16, Petrea '17

min. 10 Romania - Slovacia 5-3 | Echipa noastra a avut lovitura de incepere. Jurca arunca, dar portarul slovac are un reflex bun. Petrea deschide scorul ('2). Stochl apara senzational aruncarile lui Buricea si Jurca. Stavrositu recupereaza excelent si distanteaza Romania la doua goluri. In aparare, Omer a pus in teren o defensiva 5+1. Rudi Stanescu are doua interventii senzationale. Au marcat: Petrea '2, Buricea '3, Ghionea '5, Stavrositu '6, '8

Nationala de handbal masculin a Romaniei trebuie sa invinga astazi Slovacia pentru a ocupa locul 3, ultima pozitie care asigura calificarea in grupele superioare ale Mondialului din Croatia. "Obiectivul nostru este locul 3", afirma selectionerul Aihan Omer, chiar si dupa infrangerea dramatica din meciul cu Ungaria. "Cu Slovacia e ca si cand o sa jucam o finala", spunea si Vali Ghionea. Partida va incepe de la ora 18:00 si va fi transmisa in direct de Tvr 2.

ACCESEAZA LINKUL PENTRU A VEDEA REZULTATELE SI CLASAMENTELEDIN CELE PATRU GRUPE DE LA MONDIALUL DE HANDBAL MASCULIN DIN CROATIA

Slovacia a reusit la acest Mondial sa invinga Australia si Argentina, dar a scos si o remiza cu Ungaria, rezultatul fiind unul deosebit de surprinzator, in conditiile in care adversarul de astazi este debutant la o competitie de aceasta anvergura. "Fratii Stranovsky, care joaca pe cele doua extreme si portarul Richard Stochl sunt cei mai buni jucatori de la ei din echipa", a spus Omer. "E meciul carierei noastre, nu conteaza cu cine jucam. Trebuie sa batem si sa ne calificam", a concluzionat Rares Jurca.