Romania a mai facut un pas spre calificare si a invins fara drept de apel selectionata Australiei, scor 40-20. Aihan Omer a profitat de diferenta de zece goluri pe care Romania a avut-o la pauza pentru a-si odihni jucatorii de baza in repiza secunda. Cel mai bun jucator roman a fost uriasul Marian Cozma Pivotul roman a inscris o ploaie de goluri in poarta lui Latinovic. Desi a fost o victorie usoara pentru Romania, handbalistii romani s-au intrecut, si de aceasta data, in ratari. Cu aceste 2 puncte, Romania face patru puncte si asteapta cu sufletul la gura o victorie a Frantei in fata Slovaciei.

Romania va disputa joi (18.00 pe TVR 2 si live-text pe Hotnews) ultimul meci al Grupei A, impotriva Slovaciei, contracandidata la locul 3.

min 50 Romania - Australia 35-17/ Au marcat pentru Romania: Cozma `1 `3 `11 `20 `24 `36 `44 `45, Jurca `4 `8 `27, Toma `5 `7 `13 `16, Timofte `7 `26, Petrea `13 `15 `25, Rohozneanu `20, 28 `29 `30, Irimiescu `32, Nicolae `35 `43, Iacob `38 `46, Ghionea `33 `40

Iacob inscrie primul gol pentru Romania, apoi Cozma reuseste un gol din aeriana. Arbitrii fluiera a 4-a lovitura de la 7 metri pentru Australia din ultimele zece minute. Probleme in aparare pentru Romania de care australienii profita din plin. Inca o aeriana pentru Romania, finalizata de acelasi Cozma. Mai sunt zece minute din aceasta partida si Romania ramane in inferioritate numerica.

min 40 Romania - Australia 26-12/ Au marcat pentru Romania: Cozma `1 `3 `11 `20 `24, Jurca `4 `8 `27, Toma `5 `7 `13 `16, Timofte `7 `26, Petrea `13 `15 `25, Rohozneanu `20, 28 `29 `30, Irimiescu `32, Nicolae `35

Romania incepe repriza secunda intr-o formula complet schimbata. Abia intrat in joc, Ghionea rateaza de pe extrema dreapta. Sorin Birza apara foarte bine, chiar si o lovitura de la 7 metri. Din nou, romanii il exaspereaza pe Omer cu ratarile. Australia profita de culoarele libere din apararea romana. Acelasi Birza apara inca o lovitura de la 7 metri. Cozma este eliminat 2 minute si Australia inscrie de aceasta data de la 7 metri.

min 30 Romania - Australia 21-9/ Au marcat pentru Romania: Cozma `1 `3 `11 `20 `24, Jurca `4 `8 `27, Toma `5 `7 `13 `16, Timofte `7 `26, Petrea `13 `15 `25, Rohozneanu `20, 28 `29 `30

Cozma are o evolutie foarte buna si inscrie gol dupa gol. Time-out cerut de Aihan Omer. "Sa incercam sa facem 10 goluri pana la pauza", le-a cerut selectionerul roman jucatorilor sai. Multi suporteri romani in sala de la Osijek. Cozma si Timofte combina foarte bine pe partea stanga, in timp ce australienii nu mai reusesc sa-l invinga pe Popescu. Jurca se descurca excelent intre mai multi aparatori si marcheaza.

min 20 Romania - Australia 13-8/ Au marcat pentru Romania: Cozma `1 `3 `11 `20, Jurca `4 `8, Toma `5 `7 `13 `16, Timofte `7, Petrea `13 `15

Selectionerul Morten Fjeldstad cere time-out pentru a le mai lua din elan romanilor. Cozma, Petrea si Jurca nu iarta nicio ocazie de a inscrie si Romania se distanteaza la 7 goluri (11-4). Australia nu a mai reusit sa inscrie de minute bine, actiunile australienilor terminanadu-se de cele mai multe ori din cauza paselor gresite. Toma rateaza de la 7 metri. Australia greseste inca o data in atac si Timofte, scapat singur pe contratatc, nu reuseste sa-l invinga pe portarul Latinovic. Romanii incep sa se relaxeze si australienii inscriu 3 goluri rapid.

min 10 Romania - Australia 7-4/ Au marcat pentru Romania: Cozma `1 `3, Jurca `4 `8, Toma `5 `7, Timofte `7

Romania incepe partida cu Popescu in poarta in locul lui Rudi Stanescu. Handbalistii romani confirma statul de favoriti si se desprind repede la trei goluri. Pivotul Cozma se descurca bine pe semicercul australienilor si inscrie primele goluri ale Romaniei. Australienii, in schimb, se chinuie sa inscrie (doua dintre goluri fiind reusite pe greseala portarului roman).

Romania: Popescu, Buricea, Petrea, Stavrositu, Toma, Ghionea, Piriianu

Antrenor: Aihan Omer

Australia: Latinovic, Blondell, Fletcher, Thomas, Schofield, Matic, Subotic

Antrenor: Morten Fjeldstad