Partida incediara a Romaniei cu nationala maghiara, in al doilea meci din grupele CM din Croatia. Dupa ce handbalistii romani au dominat meciul mai mult de jumatate din meci si au condus chiar si cu 5 goluri (22-17), Romania a pierdut si a doua partida de la Mondial, 27-30 cu Ungaria. Handbalistii lui Omer au cedat fizic pe final de partida si nu au mai putut sa tina pasul cu o echipa a Ungariei, condusa extrem de inteligent de uriasul Barcelonei, Nagy. Romania joaca luni, in a treia runda a grupelor, cu nationala Argentinei (16.30, pe Tvr 2).

min 50 Romania - Ungaria 25-24 / Au marcat pentru Romania: Paraianu `4 `6 `15 `20, Stavrositu `8, Iacob `12, Buricea `13, Petrea `11 `21 `23 `37, Toma `16, Rohozneanu 23, Timofte `22 `25, Jurca `28, Cozma `36

Ungaria revine in joc si recupereaza doua goluri, in timp ce Romania ramane in 6 oameni dupa ce Timofte primeste o eliminare de doua minute. Momente grele pentru nationala romana care trebuie sa faca fata contraatacurilor maghiare. Din fericire pentru Omer, Stanescu este intr-o forma mare si apara in momente dificile, dar jucatorii romani incep sa-si piarda concentrarea si le-au permis ungurilor sa se aproprie la un singur gol, 22-21. Romanii cedeaza de tot si Ungaria preia conducerea. Time-out cerut de Omer! Romania intra in ultimele zece minute cu un avantaj de un gol, 25-24.

Inceput de repriza in forta al Romaniei! Handbalistii romani au prins curaj si nu au mai ratat nimic, distantandu-se la 6 goluri. Cozma, cel mai inalt jucator de la Mondialul din Croatia, a inscris si el primul gol. Petrea inscrie pentru 21-14 si obtine o eliminare de 2 minute. Ungaria inscrie in inferioritate numerica.

min 30 Romania - Ungaria 9-10 / Au marcat pentru Romania: Paraianu `4 `6 `15 `20, Stavrositu `8, Iacob `12, Buricea `13, Petrea `11 `21 `23, Toma `16, Rohozneanu 23, Timofte `22 `25, Jurca `28 `29

Paraianu inscrie al 4-lea gol pentru nationala romana si jucatorii romani pun probleme mari ungurilor. Stanescu apara bine si Toma combina cu Rohozneanu, care marcheaza. Romania are sansa se distanteze de la 2 goluri, dar Toma rateaza de la 7 metri. Timofte inscrie dupa un atac ratat al ungurilor, care joaca in inferioritate numerica. Handbalistii romani incep sa aseze atacurile cu mai mult calm, dar nu se concetreaza la finalizare. Stanescu apara extraordinar. Omer cere time-out in ultimul minut si le cere jucatorilor romani sa nu primeasca gol. Schema a romanilor intre Jurca, Paraianu si Toma, iar Jurca inscrie spectaculos din aeriana.

min 20 Romania - Ungaria 16-13 / Au marcat pentru Romania: Paraianu `4 `6 `15, Stavrositu `8, Iacob `12, Buricea `13, Petrea `11, Toma `16

Ungurii impun ritmul partidei prin romanul Ilies care evolueaza pentru nationala maghiara. Petrea si Stavrositu inscriu pentru Romania, iar jocul se echilibreaza. Acelasi Nagy, jucator care evolueaza pentru Barcelona, il executa pe Staneascu cu un sut extrem de puternic. Toma si Petrea profita de greselile ungurilor si Romania preia conducerea.

min 10 Romania - Ungaria 3-5 / Au marcat pentru Romania: Paraianu `4 `6, Stavrositu `8

Romania a inceput meciul cu Ungaria cu o lovitura de la 7 metri aparata de Rudi Stanescu. Ghionea rateaza, ca si in meciul cu Franta, prima lovitura de la 7 metri, iar ungurii inscriu prin Nagy. Romanii rateaza si al doilea atac. Defensiva romana merge bine si permite un contraatac finalizat cu gol de Paraianu. Momente mai bune de joc ale Romaniei, mai ales pentru Rudi Stanescu. Ungurii se desprind la doua goluri, 4-2, dar ne aparam bine si Stavrositu inscrie.

Romania: Stanescu, Ghionea, Iacob, Paraianu, Cozma, Petrea, Buricea

Antrenor: Aihan Omer

Ungaria: Puljezevic Nenad, Herbert Gabor, Mocsai Tamas, Fazekas Nandor, Zubai Szabolcs, Putics Barna, Nagy

Antrenor: Laszlo Skaliczky