Echipa tarii gazda a castigat primul meci din cea de-a 21-a editie a Campionatului Mondial de handbal masculin. Croatia a invins selectionata Coreei de Sud, scor 27-26. Un meci echilibrat, in care doar golul din finalul partidei, marcat de capitanul Petar Metlicic, a facut diferenta.

In prima repriza, gazdele nu reusesc sa se distanteze de adversari decat la trei goluri. Scorul pauzei a fost de 14-13, in favoarea Croatiei. Insa asiaticii nu le-au facut deloc usoara misiunea croatilor. Cu un atac rapid si eficient, coreeni nu si-au lasat adversarii sa respire prea mult. Si in cea de-a doua repriza croatii reusesc sa se distanteze la trei goluri, insa oaspetii profita de greselile adversarilor si egaleaza.

Capitanul formatiei croate, Petar Metlicic a stabilit scorul final in ultimele secunde ale partidei. Astfel, Croatia castiga primul sau meci din Grupa B.

Romania va debuta, sambata, la CM din Croatia, cand va intalni Franta, campioana olimpica.