Baschet / Romania a invins Marea Britanie si isi mentine pozitia de lider in Grupa A

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 11 ianuarie 2009, 16:38 Sport | Teamball

Romania, lider in Grupa A
Echipa de baschet feminin a nationalei Romaniei a castigat cel de-al treilea meci consecutiv in turneul pentru mentinerea in Divizia A EuroBasket. Romania a invins, in deplasare, selectionata Marii Britanii, scor 75-71 si se mentine pe prima pozitie in Grupa A.

Marea Britanie a inceput mai bine meciul si, cu un minut inaintea incheierii primului sfert de ora, conducea cu 19 la 9. Dar Svetlana Dragusin relanseaza jocul inscriind sase puncte. Aceeasi jucatoare marcheaza patru puncte imediat dupa pauza.

Jocul echilibrat al ambelor echipe face ca scorul dupa trei sferturi de ceas sa fie de 49 la 48, in favoarea gazdelor. Cu doar trei minute inainte de fluierul final, englezoaicele conduceau cu 69 la 64. Ciocan si Uiuiu reusesc egalarea. Motivate, romancele preiau conducerea prin Pascalau, iar Alexandra Uiuiu stabileste scorul final: Marea Britanie - Romania 71 - 75.

24926 vizualizari

Bravo fetelor ! (Duminică, 11 ianuarie 2009, 18:16)

Razvan007 [utilizator]

Incepeam sa stralucim la handbal, basket ! Pacat ca aceste sporturi nu sunt mai populare in Romania !
      sunt populare... (Luni, 12 ianuarie 2009, 10:28)

toto [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

...dar jurnalistii nu le mediatizeaza. Prefera sa prosteasca lumea cu declaratiile analfabetilor din fotbal. Nu ai vazut ieri stirile sportive? Redactorii au considerat ca este mai important pt public ce declara Lacatus si fotbalistii CFR-ului la inceperea anternamentelor, decat victoria Oltchimului in Liga Campionilor.
    Hai Romania, felicitari fetelor (Duminică, 11 ianuarie 2009, 20:36)

Romanescu [anonim]

Uite ca sunt sporturi de echipa unde putem obtine bune rezultate si asta in fata unor federatii, cum e cea britanica, care au infinit mai multe mijloace materiale si financiare !
    Mult succes in continuare !
    BRAVO FETELOR!!! (Luni, 19 ianuarie 2009, 21:30)

Ianuli Stefan [anonim]

In ciuda despartiti de doua bascketbaliste foarte bune de la nationala ca Monica Broşovszki Boriga si Svetlana Dragusin sunt convins ca toti romanii adevarati se bucura pentru acest succes impotriva Marei Britanii. Desi aceasta despartire va lasa un gol in inimile adevaratilor sportivi romani noi cu toti suntem alaturi de ele la echipa lor de club BCM TARGOVISTE. HAI TARGOVISTE!!!!!!!!!!!!!!!!!!