Echipa de baschet feminin a nationalei Romaniei a castigat cel de-al treilea meci consecutiv in turneul pentru mentinerea in Divizia A EuroBasket. Romania a invins, in deplasare, selectionata Marii Britanii, scor 75-71 si se mentine pe prima pozitie in Grupa A.

Marea Britanie a inceput mai bine meciul si, cu un minut inaintea incheierii primului sfert de ora, conducea cu 19 la 9. Dar Svetlana Dragusin relanseaza jocul inscriind sase puncte. Aceeasi jucatoare marcheaza patru puncte imediat dupa pauza.

Jocul echilibrat al ambelor echipe face ca scorul dupa trei sferturi de ceas sa fie de 49 la 48, in favoarea gazdelor. Cu doar trei minute inainte de fluierul final, englezoaicele conduceau cu 69 la 64. Ciocan si Uiuiu reusesc egalarea. Motivate, romancele preiau conducerea prin Pascalau, iar Alexandra Uiuiu stabileste scorul final: Marea Britanie - Romania 71 - 75.