Romania a castigat locul 5 la CE din Macedonia, dar dupa o victorie muncita timp de 70 de minute in fata Croatiei, scor 36-33. Jucatoarele lui Radu Voina au intrat cu un avantaj de doua goluri la pauza (17-15), apoi au marit diferenta la 4 goluri, insa s-au relaxat mult prea devreme si Croatia a revenit (29-29), ducand meciul in prelungiri. Paradoxal, romancele au renascut in aceste ultime 10 minute ale turneului final si Amariei, Elisei, Neagu si Manea, sustinute de interventiile salvatoare ale lui Hutupan, au adus victoria Romaniei.

Prelungiri / Inca 10 minute de lupta pentru locul 5

min 60 Romania - Croatia 29-29/ Pentru Romania au marcat: Manea `2 `4 `11 `16, Balin `5, Neagu `7 `10, `16, Geiger `8 `13 `20 `29, Lecusanu `12 `14, `15, Crap `33, Amariei `30, `31, `44, Meirosu `49, `51, `55

Meirosu tine in viata Romania cu doua goluri surprinzatoare, insa jocul echipei este in scadere. Croatia trece, inca o data, in avantaj. Elisei rateaza, la fel si Neagu, doar Meirosu mai baga mingea in poarta croatelor. Elisei se tine tare in aparare si romancele egaleaza, 27-27, in ultimele cinci minute ale meciului. Amariei inscrie cand Romania era in prepasiv, dar Croatia da replica imediat. Meirosu puncteaza, iar Hutupan face diferenta aparand o minge grea. Din pacate, iin loc sa se distanteze la doua goluri, Romania greseste in atac.Ultimele secunde si Romania are ultimul atac la scor egal, dar Croatia se apara destul de bine si meciul intra in prelungiri.

min 50 Romania - Croatia 25-24/ Pentru Romania au marcat: Manea `2 `4 `11 `16, Balin `5, Neagu `7 `10, `16, Gaiger `8 `13 `20 `29, Lecusanu `12 `14, `15, Crap `33, Amariei `30, `31, `44, Meirosu `49, `51

Neagu arunca departe de poarta croatelor, iar Hutupan apara din nou o lovitura de la 7 metri. Croatia egaleaza la 20 dupa o revenire spectaculoasa datorita apararii inexistente a jucatoarelor Romaniei. Amariei ia o actiune pe cont propriu si inscrie, dovedindu-se cea mai lucida jucatoare. Crap isi trimite mingea in picior, iar Croatia inscrie pe contraatac. Jucatoarele romane rateaza enorm si croatele preiau conducerea. Elisei si Meirosu reusesc sa aduca Romania din nou in avantaj

min 40 Romania - Croatia 20-18/ Pentru Romania au marcat: Manea `2 `4 `11 `16, Balin `5, Neagu `7 `10, `16, Geiger `8 `13 `20 `29, Lecusanu `12 `14, `15, Crap `33, Amariei `30, `31

Inceput bun al echipei romane, Amariei si Crap reusesc doua goluri de senzatie. Hutupan apara fenomenal, sustinuta de un grup de suporteri care ii scandeaza numele.Hutupan mai inchide poarta inca o data (min 38). Croatele se apara mai bine. Balint rateaza din extrema, iar croatele inscriu pe contraatac.

min 30 Romania - Croatia 17-15/ Pentru Romania au marcat: Manea `2 `4 `11 `16, Balin `5, Neagu `7 `10, `16, Geiger `8 `13 `20 `29, Lecusanu `12 `14, `15

Radu Voina cere time-out! Romania joaca in inferioritare numerica (Neagu eliminata), dar Geiger duce scorul la 14-11. Lecusanu primeste un cap in obraz de la o croata si abia se ridica de la podea. Neagu se inalta peste apararea croata si inscrie pentru 15-12. Elisei si Neagu se intrec in ratari, iar Croatia se apropie la un gol. Amariei rateaza si Croatia egaleaza. Geiger reuseste sa inscrie un gol important in ultimul minut al reprizei. Croatele pierd mingea, time-out cu 10 seunde inainte de final, iar Amariei reuseste un gol incredibil pentru ca Romania sa intre la pauza cu doua goluri avans. Din pacate, Lecusanu inca primeste ingrijiri medicale pe marginea terenului!

min 20 Romania - Croatia 12-11/ Pentru Romania au marcat: Manea `2 `4 `11 `16, Balin `5, Neagu `7 `10, Gaiger `8 `13 `20, Lecusanu `12 `14

Oana Manea inscrie al treilea gol pentru Romania, apoi Lecusanu marcheaza si ea pentru ca nationala lui Voina sa se distanteze la doua goluri in minutul 13. Emotii pentru Radu Voina: in numai 3 minute, Manea, Lecusanu si Neagu primesc ingrijiri medicale dupa faulturi dure ale croatelor. Romania distanteaza si la 4 goluri, dar croatele revin desi au inferioritate numerica. Gaiger inscrie de la 7 metri.

min 10 Romania - Croatia6-4 / Pentru Romania au marcat: Manea `2 `4, Balin `5, Neagu `7 `10, Gaiger `8

Oanea Manea inscrie primul gol al meciului, dar croatele raspund imediat. Romania nu reuseste sa treaca de apararea agresiva a Croatiei, in timp ce adversarele inscriu rapid pe contraatac. Scorul e strans dupa primele zece minute