Campionatul European de handbal feminin, Macedonia, 21.15

FINAL Romania - Norvegia 31-37/ Visul frumos s-a terminat...

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 11 decembrie 2008, 20:02 Sport | Teamball

Romania rateaza semifinalele CE
Foto: AGERPRES
Nationala Romaniei rateaza calificarea in semifinalele Campionatului European de handbal feminin din Macedonia dupa ce pierde categoric, scor 37-31, in fata campioanei olimpice, Norvegia. Scandinavele au practicat un joc aproape de perfectiune, elevele lui Marit Breivik fiind superioare pe toata durata partidei. Cu mai multe multe absente de marca si cu un lot decimat de accidentari, tricolorele vor lupta pentru locul cinci al clasamentului final cu Croatia, in timp ce Spania (formatie care ne-a invins la 8 goluri diferenta) va evolua in careul de asi.


CE handbal feminin: Click aici pentru Program, Clasament, Rezultate / Romania - Croatia, pentru locurile 5-6 (sambata, 12:30, Tvr 2)
Radu Voina: Ducem lipsa de jucatoare de handbal, vom ocupa locul pe care il meritam


Filmul meciului

Min 60 Romania - Norvegia 31-37

Au marcat: Neagu 51', 53', Balint 54', Elisei 57', 58', Meirosu 58', Geiger 59',  

Norvegia este o echipa de mare clasa, plimba bine mingea, soarta imposibila pentru tricolore. Manea obtine o eliminare pentru adversare, iar Neagu inscrie din 7 metri. Balint de pe extrema le apropie pe fetele lui Voinea la sase goluri de scandinave. Norvegia marcheaza in inferioritate numerica, Romania este in corzi cu cinci minute inainte de ultimul gong. Balint expediaza un trasor in bara, avem si ghinion. Riegelhuth inscrie si spulbera orice sansa a tricolorelor. Norvegia invinge meritat Romania cu scorul de 37-31.


Min 50 Romania - Norvegia 24-31

Au marcat: Meirosu 44', Neagu 47', Geiger 49', 50'

Lecusanu rateaza tinta, Romania nu reuseste sa marcheze, iar Neague este eliminata doua minute. Tricolorele nu au mai marcat de 8 minute si pierd contactul cu nordicele. Gol superb al Romaniei dintr-o aeriana realizata de Balint si Amariei. Cu toate acestea, Norvegia are opt goluri avans. In faza urmatoare, Balint ia portarul nordic la tinta. Greseli multe, semifinala est aproape imposibil de atins pentru Amariei si compania.



Min 40 Romania - Norvegia 19-26


Au marcat: Elisei 31', Neagu 32', Manea 33', 35', Lecusanu 33', 

Romania marcheaza prima in a doua repriza prin Elisei. Breivang este eliminata, superioritate pentru tricolore. Hutupan greseste, iar Norvegia face 20-16. Fiecare echipa marcheaza, iar scorul devine 21-18. Luminita Hutupan prinde o zi destul de slaba, adversarele marcheaza aproape la fiecare atac pozitional. Amariei nu prinde cadrul portii, iar scandinavele puncteaza de la 7 metri si se distanteaza la cinci goluri. Elisei rateaza un 7 metri intr-un moment foarte important.

A inceput repriza a doua

Min 30 Romania - Norvegia 14-19

Au marcat: Amariei 21', Manea 26', Neagu 27'

Amariei inscrie cu o torpila, Norvegia are trei goluri avantaj (11-14). Florentina Grecu face minuni in poarta Romaniei, dar Cioaric rateaza incredibil pe contraatac. Meci slab pentru jucatoarea de la Otelul Galati. Lecusanu nu ajunga la o aeriana, iar Norvegia marcheaza din nou. Fetele lui Voina se apara bine, dar au probleme in a marca. Neagu puncteaza de pe extrema, dar scorul este favorabil Norvegiei. Amariei reuseste un gol sub transversala, ne apropiem la trei goluri. Scandinavele se apara bine si destul de agresiv. Repriza se termina cu un avantaj de cinci goluri pentru norvegience.

Min 20 Romania - Norvegia 10-14

Au marcat: Lecusanu 12', Neagu 13', Lecusanu 15', Elisei 17', Manea 19'

Frafjord este eliminata dupa un fault, iar Lecusanu inscrie in minutul 12. Neagu inscrie superb in minutul 13, iar antrenoarea Breivik cere time-out. In aceste momente, Romania domina partida. Manea nu receptioneaza o minge, nordicele intercepteaza si se face 10-7, apoi 11-7. Cea mai mare diferenta de pana acum. Florentina Grecu pareaza o minge, dar Oana Manea rateaza singura cu portarul. Romania nu reuseste inca sa marcheze pe extreme. Norvegia se distanteaza la cinci goluri, Radu Voinea cerea time-out.

Min 10 Romania - Norvegia 5-7


Au marcat: Elisei 2',9', Neagu 5', Meirosu 6', 10'

Norvegia a avut primul atac si a marcat.Manea marcheaza si ea, dar calcase semicercul si golul este anulat. La faza urmatoare, nordicele puncteaza din nou si fac 2-0. Primul gol al Romaniei este reusit de Elisei, in minutul 2. Koestvold face 3-1 dupa o aruncare de la 7 metri. Campioanele olimpice domina debutul de partida. Fetele noastre gresesc mult in faza de atac si nu reusesc sa fructifice unele superioritati. Luminita Hutupan incepe sa le puna probleme norvegiencelor. Lecusanu rateaza un 7 metri in minutul 7. Pe un fond de ratari ale fetelor lui Radu Voina, se face 7-4 pentru Norvegia.

Partida a inceput.
























5531 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    fara sperante! (Joi, 11 decembrie 2008, 20:19)

    vg [anonim]

    din pacate, semifinala e de mult ratata. vezi meciul pierdut la 8 goluri diferenta in fata Spaniei. cu Norvegia nu avem nicio sansa.
    tare as vrea sa fiu contrazis!
    hai Romania!
    • 0 (0 voturi)    
      Într-adevar... (Joi, 11 decembrie 2008, 23:04)

      dumol [utilizator] i-a raspuns lui vg

      Într-adevăr fără speranță... Nu am crezut din start într-o victorie, echipa noastră a început vizibil timorată. Norvegiancele însă au zburdat, bătându-ne în joacă, cu zâmbetul pe buze... O echipă de blonde bine dispuse a bătut măr o echipă de brunete încrâncenate.

      Nordicele au demonstrat un handbal extrem de eficient, cu scheme bine puse la punct, statisticile aruncărilor o demonstrează. Româncele au compensat improvizând, dar valoarea individuală deosebită a trei-patru jucătoare nu a fost îndeajuns. Le-aș remarca pe Elisei, Lecușanu, Neagu și Geiger.
    • 0 (0 voturi)    
      Stil (Vineri, 12 decembrie 2008, 8:02)

      Gatu [anonim] i-a raspuns lui vg

      Acu' nu vreau sa le sar in cap si sa dau cu pietre la sfarsit. Bravo lor, fetele astea realizeaza totusi performante si onoreaza Romania, dar, am o remarca.
      De cate ori aveau sansa unui contraatac, ele in loc sa grabeasca actiunea si sa profite de debandada din apararea adversa, temporizau si ajungeau in clasicul "frecat mingea pe semicerc".
      Antrenorul nu vedea cum joaca norvegiencele? Sa ia caseta meciului si sa bage la cap cum se joaca. Cu echipele mari nu iti permiti sa irosesti sanse, si sansa de a marca pe contraatac fulger e mult mai mare decat cea de a marca din atac pozitional.
  • 0 (0 voturi)    
    AICI vezi meciul daca nu ai TVR2 (Joi, 11 decembrie 2008, 21:13)

    INTERNAUT [anonim]

    doar cu programul SOPCAST
    sop://broker1.sopcast.com:3912/66905
    • 0 (0 voturi)    
      nu merge (Joi, 11 decembrie 2008, 21:57)

      stoichita [anonim] i-a raspuns lui INTERNAUT

      nu cred ca este corecta adresa. nu merge sa vad meciul
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Romania!!! (Joi, 11 decembrie 2008, 21:17)

    Mary [anonim]

    HAI ROMANIA: PUTETI!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Macel (Joi, 11 decembrie 2008, 21:23)

    Leon [anonim]

    Norvegia e din alt film. Vizionarea o sa fie extrem de neplacuta.
    • +1 (1 vot)    
      vizionare neplacuta (Joi, 11 decembrie 2008, 21:53)

      felix [anonim] i-a raspuns lui Leon

      de-asta in loc sa ma uit la TV prefer sa vad pe net cum evolueaza scorul... evolueaza prost
      • 0 (2 voturi)    
        mda (Joi, 11 decembrie 2008, 21:58)

        burebista [anonim] i-a raspuns lui felix

        am schimbat postul, nu are sens sa ma enervez.
        Ca sa-l parafrazeze pe marquez, articolul ar trebui numit 'Cronica unei morti anuntate'
        • +1 (3 voturi)    
          Marquez (Joi, 11 decembrie 2008, 22:31)

          Leon [anonim] i-a raspuns lui burebista

          Asta e citat, parafraza ar fi: "Cronica unei eliminari anuntate".
  • 0 (0 voturi)    
    Contratimp (Joi, 11 decembrie 2008, 21:55)

    Leon [anonim]

    Fir-ar sa fie, daca jucau asa cu Spania, le spulberau.
  • 0 (0 voturi)    
    frumos meci (Joi, 11 decembrie 2008, 22:30)

    dumil [utilizator]

    norvegiencele par imbatabile, din pacate calificare in semifinale au pierdut-o in meciul cu spania...
    • 0 (0 voturi)    
      Si in semifinale... (Joi, 11 decembrie 2008, 22:57)

      Clip [anonim] i-a raspuns lui dumil

      Pacat. Totusi si daca intrau in semifinale si ajungeau pe 3-4 tot nu e asa departe de 5!

      Oricum daca se compara cate jucatoare de handbal sunt in Romania si cate sunt in alte tari (vezi 5mii in Ro versus 60mii in Norvegia, daca am inteles eu bine), trebuie sa fim mandri si cu locul 5.

      Eu am insa buba nu o am cu echipa de handbal, care a facut ce a putut si al carei joc, pe ansamblu, e destul de frumos, insa nu destul de coerent. Eu am o problema cu comentatoarea de la TVR care ia interviuri la final de meci. Oameni buni, aia e proasta rau. Nu stie sa puna 2 intrebari ca lumea. Vorbeste numai in dodii, iar la final ne mai spune si byyye! Sa nu mai spun si de cum arata! Ce pile are aia, ca e de ani buni in TVR si tot vaca a ramas!?!
  • -3 (3 voturi)    
    visul frumos s-a terminat... (Joi, 11 decembrie 2008, 22:43)

    lucid [anonim]

    a cata oara se repeta povestea? si cu handbalul si cu fotbalul! asta-i "stilul" nostru romanesc! ca vaca ce rastoarna oala plina cu lapte!

    noapte buna! si somn lung!
  • 0 (0 voturi)    
    o parere (Joi, 11 decembrie 2008, 22:49)

    amiens [anonim]

    se pare ca noului antrenor nu-i merge prea bine cu echipa...avem portar bun(de fapt extraordinar)..dar unele fete n-o duc prea bine(au prea multe zile proaste)....dar sa speram ca dupa acomodarea antrenorului o sa-si revina si nationala....
  • 0 (0 voturi)    
    echipa incompleta (Joi, 11 decembrie 2008, 22:53)

    suporter [anonim]

    La fel ca la Olimpiada,am jucat fara extrema dreapta;nici o formula pe partea aceea nu a mers,ca sa nu mai vorbim de jocul dezastruos facut de Cioaric (total in afara fiecarui meci ).La fel de neinspirata a fost astazi si Hutupan.Astfel,fara un portar "in forma" si o extrema dreapta mobila si incisiva,deci fara un joc de echipa complet, nu se poate ajunge la performanta!
  • +1 (1 vot)    
    Obiectiv:1-5 (Joi, 11 decembrie 2008, 22:57)

    afterhours [anonim]

    Asta a fost obiectivul echipei si ne vom adjudeca sambata locul 5, pentru unii visatori eram deja cu 1 in brate, dar asta ne e valoarea in momentul acesta, s-a testat echipa, am vazut ce poate si poate si ce trebuie facut, cu putin noroc eram in semifinale, nu cred ca SPANIA e mai sus ca noi, pacat de acea zi, dar parca a decurs totul mult mai calm decat ERA TADICI, eu sper sa faca mai mult in 2009! BRAVOO FETELEEEE
    • 0 (0 voturi)    
      Obiectiv (Vineri, 12 decembrie 2008, 8:50)

      felix [anonim] i-a raspuns lui afterhours

      Sa vedem cum va fi si in meciul pentru locul 5
  • +1 (1 vot)    
    Comentatoare TVR (Joi, 11 decembrie 2008, 23:10)

    Clip [anonim]

    Va place de comentatoarea de la TVR care a luat interviurile la final de meci? Mie unul mi se pare complet neprofesionalista si nu are habar sa puna o intrebare pertinenta! Locul ei e in cu totul alta parte!
    • 0 (0 voturi)    
      Limba romana (Vineri, 12 decembrie 2008, 12:10)

      Crapu' [anonim] i-a raspuns lui Clip

      Corect ar fi neprofesionista.
      Mai incearca.
  • 0 (0 voturi)    
    Norocul Spaniei... (Joi, 11 decembrie 2008, 23:44)

    Leon [anonim]

    a fost ca le-au pacalit in primul meci pe norvegiene. Altfel, acum juca Romania semifinala.
  • 0 (0 voturi)    
    eu intreb: Numai eu am vazut ASA? (Vineri, 12 decembrie 2008, 8:08)

    curios [anonim]

    Ati vazut ce tare arunca (si marca) o romanca , GEIGER (de unde e? unde a fost pana atunci?) in ultimele 10 minute? Cred ca a marcat cam cat Amariei (scuze daca gresesc). In plus, BALINT a intarit mai bine apararea!

    Daca tot vorbim de refacerea echipei, de ce nu li se da celor noi mai multa incredere? Oricum, aseara nu mai aveam sperante dupa pauza....

    Sa vedem "tancurile rusesti"! (spulberate?)
  • 0 (0 voturi)    
    ......neputinta (Vineri, 12 decembrie 2008, 11:22)

    Lucian [anonim]

    Norvegia a practicat un joc excelent. Romania clasicul "frecat mingea pe semicerc" fara rost. Nu am vazut nici-o idee de joc, jucau parca incepusera sa joace handbal cu o zi in urma.
    Cred ca ar fi bine sa aducem un antrenor nordic la nationala. Primul nume care imi vine in minte Anija Adersen.
    • 0 (0 voturi)    
      re:neputinta (Vineri, 12 decembrie 2008, 13:03)

      afterhours [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Federatia Romana nu si-o permite pe Andersen!! deocamdata il avem pe Voinea!
      • 0 (0 voturi)    
        ........ (Vineri, 12 decembrie 2008, 13:23)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui afterhours

        Cu Voinea nu o sa facem mare branza. Mi se pare un pic depasit de situatie. Solutia ar fi tot un antrenor nordic, sau din nou Tadici. Ce credeti, ca Trefirov era mai educat?
  • 0 (0 voturi)    
    d (Vineri, 12 decembrie 2008, 16:31)

    ccp [anonim]

    sintem pe 5 intr-un campionat european.rezultatele astea au inceput sa fie tot mai dese.bravo si anul viitor speram sa fie mai sus.apropo aratati-mi si mie un sport de echipa care sa se ridice la nivelul handbalului feminin..FOTBALUL??????nici pina in anul 3100nu o sa ajunga la nivelul fetelor de la handbal,gimnastica sau canotaj.......sint de sex masculin si incep sa ma simt complexat.....
  • 0 (0 voturi)    
    deci e tipic romanesc... (Vineri, 12 decembrie 2008, 17:07)

    liviu_ [utilizator]

    scenariu : "incepem furtunos si terminam basinos" este un adevarat logan pentru romania, si asta la toate sporturile
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO FETELOR! (Vineri, 12 decembrie 2008, 19:52)

    m [anonim]

    Bravo fetelor, nu conteaza ca nu v-ati calificat, ati luptat pana la capat si asta e lucrul care conteaza cel mai mult. Este vreme sa va perfectionati, sa dobanditi maturitate in joc si executii si nu poti sa castigi daca nu ai pierdut niciodata. Ne-ati oferit momente minunate, mai putin meciul cu Spania pe care eu il consider pur si simplu o gresala pe fondul oboselii si a lipsei de concentrare. Eu va tin pumnii pe viitor si le recomand tuturor "suporterilor" de 2 lei care au avut comentarii tipic de stadion sa se intoarca la echipa favorita de manele de fotbal. Hai Romania!