Danemarca trimite Romania aproape de semifinalele Campionatului European de handbal!

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 10 decembrie 2008, 22:53 Sport | Teamball

Aproape de semifinale!
Foto: AGERPRES
Danemarca a invins Spania (26-23) in ultimul meci al zilei din Grupa I  iar Romania este aproape calificata in semifinalele Campionatului European. Joi se vor disputa partidele Spania - Ungaria (17:15) si Romania - Norvegia (21:15), decisive pentru stabilirea configuratiei finale.


CE handbal (feminin): CLICK aici pentru Program, Clasament, Rezultate
Radu Voina il ataca pe Tadici: Unii cunoscatori de handbal ne vor raul
Umbra lui nea Gheorghe Tadici din mintile noastre

CE handbal feminin, Romania - Ucraina 40-32 / Sa vina Norvegia!

Narcisa Lecusanu: Nu putem spune ca am facut un pas spre semifinale



Ungaria va lupta pentru locul 3 al grupei. Cine se va clasa pe aceasta pozitie, va juca impotriva Suediei pentru locurile 5-6. Avantajul Romaniei este ca partida cu Norvegia este ultimul meci al zilei si handbalistele noastre vor sti daca sunt sau nu calificate. Romaniei ii trebuie cel putin un egal ca sa fie sigura de calificare, dar poate sa astepte si jocul rezultatelor. O infrangere pentru Spania sau un egal cu Ungaria califica Romania in semifinale!


17:15 Ungaria - Spania
19:15 Danemarca - Ucraina
21:15 Romania - Norvegia (direct, Tvr2)




















4402 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    o zi de exceptie (Joi, 11 decembrie 2008, 9:17)

    dumil [utilizator]

    ne trebuie o zi exceptionala ca sa le batem pe norvegience,..
    sau o zi exceptionala a Ungariei impotriva spaniei...

    PS. pt microbistii care au vizionat acel meci extraordinar pe care l-a facut steaua aseara...ar fi bine sa se reprofileze pe handbal daca vor sa urmareasca spectacol si sport de calitate.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Joi, 11 decembrie 2008, 10:28)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui dumil

      Ma bucur ca hotnews a ales sa popularizeze acest sport. La inceput nu prea urmaream articolele pe tema asta, dar in timp mi-am schimbat optica. Fetele noastra fac intr-adevar performanta ! Merita toata sustinerea noastra !
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Joi, 11 decembrie 2008, 9:50)

    suporteri [anonim]

    Felicitari fetelor pentru meciul cu Ucraina - desi cu emotii,in prima parte,au facut un joc foarte bun in partea a doua;dorim si astazi,cu Norvegia aceeasi determinare!
  • 0 (0 voturi)    
    AICI vedeti meciul Spania-Ungaria (Joi, 11 decembrie 2008, 11:42)

    sporTIFF [anonim]

    :)) ora 17,15
    VeVeVe.myp2p.eu/broadcast.php?matchid=26326&part=sports
  • 0 (0 voturi)    
    calificare (Joi, 11 decembrie 2008, 12:49)

    suporter [anonim]

    Romania se poate califica si in cazul in care pirde cu Norvegia si Spania castiga. In aceasta situatie Romania si Spania ar avea punctaj egal, 6 puncte si departajarea s-ar face dupa golaveraj. Acum golaverajul e de +8 pt Romania si +5 pt Spania. Destul de greu, dar, daca in urma meciurile de azi golaverajul va ramane favorabil romaniei romania se califica. Chiar si in cazul unui golaveraj egal, urmatorul criteriu de departajare este diferenta cea mai mare de scor cu care s-a castigat oricare din meciurile jucate. Si la acest capitol suntem egali cu spania, ambele echipe castigand cate o partida cu 8 goluri avantaj. Si, in aceasta situatie, departajarea s-ar face in ordine alfabetica, situatie in care romania ar surclasa spania. Ar fi comic sa se califice cineva asa. In orice caz, romania poate face un meci mare azi si sa nu mai stea la rezultate. Bafta Romania!!!
    • 0 (0 voturi)    
      sa zicem ca ai dreptate.. (Joi, 11 decembrie 2008, 13:26)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui suporter

      dar nu ne bazam pe asta !!
      ok?

      hai romania! puteti, fetelor!
      sper sa invingeti (fara accidentari)
      si daca bate ungaria!
    • 0 (0 voturi)    
      nu cred (Joi, 11 decembrie 2008, 13:43)

      john [anonim] i-a raspuns lui suporter

      din cate am inteles eu de pe site-ul ehf in caz de egalitate se iau doar rezultatele jocurilor directe in faza asta a grupei, deci la numar egal de puncte spania merge in semi-finale.
      • 0 (0 voturi)    
        in caz de egalitate (Joi, 11 decembrie 2008, 15:11)

        io [anonim] i-a raspuns lui john

        De pe site-ul ehf ( http://www.ehf-euro.com/mkd2008/technical-information/regulations/main-round.html )

        If two or more teams have gained the same number of points from the group matches, the teams will be ranked as follows:

        During the group matches:

        - Goal difference in all matches;
        - Greater number of plus goals in all matches;
        - Alphabetical order
        Deci, rezultatul direct nu conteaza
        • 0 (0 voturi)    
          Si totusi nu-i asa: (Joi, 11 decembrie 2008, 15:34)

          dana [anonim] i-a raspuns lui io

          After the completion of the group matches:


          - Results in points gained in the direct encounter of the teams;
          - Goal difference in the direct encounter of the teams;
          - Greater number of plus goals in the direct encounter of the teams;
          - Goal difference in all matches achieved by subtraction;
          - Greater number of plus goals in all matches;