Lecusanu, Amariei, Manea, Elisei si Hutupan. Romania s-a bazat pe aportul a cinci jucatoare pentru o victorie cu Ucraina, mai dificila decat o arata scorul. Prima repriza a aratat aceleasi slabiciuni din defensiva noastra, de care au profitat si ibericele, in precedentul meci. Cioaric si Neagu au facut un meci slab, insa Romania isi mentine sansele de calificare in semifinale.

CE handbal (feminin): CLICK aici pentru Program, Clasament, Rezultate

Ambele echipe au mers cap la cap in prima repriza. Daca in ofensiva am stat bine, Lecusanu, Elisei si Oana Manea facandu-si norma de goluri, in defensiva, handbalistele noastre au fost depasite de vergeliuk si Pidpalova, care au marcat din toate pozitiile. Nici apararea avansata, nici formula 5+1 nu au reusit sa o anihileze pe Pidpalova, cea mai buna marcatoare din nationala Ucrainei.

Dupa pauza, lucrurile s-au schimbat. O rabufnire de orgoliu le-au impins de la spate pe handbalistele lui Voina. Manea, Elisei, Lecusanu si Amariei au marcat impreuna 17 goluri si au distrus defensiva Ucrainei. Lecusanu a fost cea mai buna jucatoare din tabara noastra, reusind cateva pase de efect pentru oana Manea si marcand 11 goluri.

min. 60 Romania - Ucraina 40-32 | Amariei trece ca un buldozer prin apararea ucrainiencelor si marcheaza doua goluri importante. Hutupan face minuni in poarta iar adversarele au cazut psihic. Manea s-a accidentat la genunchi insa nu se stie cat de grav. Au marcat: Crap '50, '57, '59, Amariei '51, '52, Lecusanu '55, Geiger '58

min. 50 Romania - Ucraina 33-26 | Neagu este eliminata pentru doua minute ('42). Elisei este si ea eliminata pentru ca a lovit mingea cu piciorul ('43). Desi jucam cu doua handbaliste in minus, Amariei inscrie un gol senzational, din postura de extrema stanga. Lecusanu si Amariei poarta Romania spre victorie. Au marcat: Lecusanu '40, '45, '46, '48, '49, Manea '41, Amariei '43, 45, Elisei '49

min. 40 Romania - Ucraina 24-21 | Pidpalova face ce vrea cu apararea noastra. Ciaoric nu este jucata mai deloc in atac, iar atunci cand are posibilitatea sa traga, nimereste portarul. Nikolaenko este eliminata pentru doua minute ('34). Lecusanu, Elisei si Hutupan sunt cele mai bune din tabara noastra. Hutupan apara o lovitura de la 7 metri, executata de Pidpalova. Au marcat: Elisei '30, '39, Manea '33, '34, Amariei '36, '38, Neagu '39

min. 30 Romania - Ucraina 17-18 | Voina innebuneste pe margine, Pidpalova marcheaza un nou gol pentru ca jucatoarele nu ies la blocaj. Antrenorul nostru cere time out ('22). Elisei marcheaza un gol frumos din saritura. Florentina Stanciu o inlocuieste pe Hutupan, dar Pidpalova marcheaza din nou. Cu doua minute inainte de finalul primei parti, Ucraina trece in avantaj, desi am condus cu patru goluri diferenta. Au marcat: Elisei '21, '22, '25, Lecusanu '29

min. 20 Romania - Ucraina 13-10 | Lecusanu reuseste un gol frumos: fenta de pasa spre pivot si aruncare frumoasa, pe langa portar. Hutupan apara exceptional, insa avem continuare probleme in centrul defensivei. Laiuk este eliminata pentru doua minute ('16). Voina le cere jucatoarelor sa se apere mai avansat, insa ele nu reusesc sa se dubleze si sa faca blocajul adversarelor asa cum trebuie. Au marcat: Lecusanu '11, '16, Manea '12, Neagu '17, Meirosu '19

min. 10 Romania - Ucraina 8-5 | Ucraina a avut lovitura de start. Ciaoric scapa pe contraatac si rateaza incredibil! Lecusanu patrunde frumos pe centru si deschide scorul. Hutupan are cinci interventii foarte bune. Meirosu paseaza superb peste aparare si oana Manea marcheaza un gol splendid. In aparare, avem probleme pe centru. Au marcat: Lecusanu '2, '8, Manea '3, '7, Elisei '6, Meirosu '7, '10, Neagu '9

Romania:

Stanciu, Dinu – portari; Cioaric, Barsan, Amariei, Crap, Neagu, Manea, Ardean, Soit, Meirosu-Fiera, Geiger, Lecusanu

Antrenor: Radu Voina

Ucraina:

Chukhno, Goncharova – portari; Boklashchuk, Pidpalova, Vergeliuk, Managarova, Borshchenko, Batkova, Sokol, Gorilska, Skunzyak, Laiuk, Nikolayenko, Sheyenko

Antrenor: Leonid Yevtushenko