Campionatul European de handbal feminin, 19:15, Tvr 2

CE, handbal feminin: Romania - Spania 18-26 / Doua puncte cadou

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Marţi, 9 decembrie 2008, 18:07 Sport | Teamball

Romania incepe lupta pentru semifinale.
Prima infrangere la Europenele de handbal feminin. Nationala Romaniei a fost surclasata de Spania in ultimele zece minute de joc iar Radu Voinea a pierdut-o pe Ramona Maier pentru restul turneului, ea fracturandu-si un deget de la mana dreapta in prima repriza de joc. Victoria cu Ucraina, meci ce se va disputa miercuri de la ora 17:15, este singura varianta pentru nationala Romaniei, daca vrea calificarea in semifinale.

Scorul a fost echilibrat pana in minutul 50. Romancele au lasat impresia in prima repriza ca pot invinge lejer Spania. Neagu a gresit atat in atac cat si in aparare, Amariei si Lecusanu nu au mai fost atat de inspirate iar Oana Manea a fost anihilata pe semicerc. In schimb, Elisei a facut un meci bun, reusind 7 goluri, jucand atat ca extrema stanga, dar si ca inter stang. Portarul Spaniei, Cristina Gonzales, a fost luata la tinta de prea multe ori de jucatoarele noastre, ea avand la finalul meciului un procentaj de 47% mingii aparate.

Daca la pauza scorul a fost egal, 9-9, repriza a doua a fost un adevarat fiasco. Ibericele au preluat conducerea in minutul 40 si s-au distantat pe tabela pe masura ce trecea timpul. Mangue si Fernandez Beatriz au facut ce-au vrut cu apararea noastra, ultimele zece minute fiind un adevarat supliciu: am marcat un singur gol, prin Cioaric, iar ibericele au inscris de 6 ori, coborandu-le cu picioarele pe pamant pe Hutupan & co.

CE handbal (feminin): CLICK aici pentru Program, Clasament, Rezultate
Accidentata in partida cu Spania, Ramona Maier va rata restul competitiei

min. 60 Romania - Spania 18-26 |
Amariei greseste incredibil si ibericele se distanteaza la patru goluri din nou! Gonzales are un procentaj mare al mingiilor aparate: 47%. Ibericele fac spectacol, reusesc si o aeriana. A marcat: Cioaric '51

min. 50 Romania - Spania 17-20 |
Balint inscrie un gol important in inferioritate numerica. Hutupan apara o lovitura de la 7 metri. Mutare inteligenta a lui Radu Voina, care a trecut-o pe Elisei inter stanga si pe Balint extrema stanga. Valentina marcheaza doua goluri spectaculoase si extrem de utile. Cioaric scapa singura cu Gonzales si trage in portar! Cristina Neagu joaca foarte slab atat in atac cat si in aparare si este inlocuita cu Daniela Crap. Radu Voina cere time-out ('48). Spania se distanteaza la patru goluri, jucatoarele noastre se precipita. Au marcat: Balint '41, Elisei '42, '43, Neagu '49

min. 40 Romania - Spania 13-15 | Beatrice Fernandez dechide sirul golurilor din repriza secunda. Neagu greseste pase simple si ibericele ne surprind pe contraatac. Mangue este eliminata doua minute ('36). Elisei, fenta de aruncare, ii paseaza Oanei Manea care inscrie. Faza spectaculoasa a handbalistelor noastre!Oana Soit este eliminata pentru doua minute ('40) Au marcat: Elisei '31, Cioaric '32, Balint '35

min. 30 Romania - Spania 9-9 |
Jucatoarele iberice se apara foarte agresiv. Amariei recupereaza excelent, o lanseaza pe Elisei, care nu iarta oe contraatac. Jorge Duenas cere time-out ('27). Meciul este echilibrat, insa jucatoarele noastre nu sunt conectate la importanta partidei. Radu Voina cere time-out cu 20 de secunde inainte de finalul primei reprize pentru a explica cum trebuie gestionat acest avantaj insa pierdem mingea in atac si repriza se incheie la egalitate. Au marcat: Elisei '22, '25, Cioarec '26

min. 20 Romania - Spania 6-4 | Ramona Maier cade pe mana dreapta, si-a fracturat un deget si nu mai poate continua meciul. Elisei restabileste egalitatea, ibericele aveau doua goluri avantaj. Hutupan face minuni in poarta. Elisabeta Chavez este eliminata pentru doua minute ('16). Au marcat: Manea '12, Lecusanu '16, Elisei, '12, '19

min. 10 Romania - Spania 2-4 | Fetele noastre au avut lovitura de incepere. Meirosu deschide scorul iar Hutupan este la un pas sa majoreze diferenta, cu o aruncare din propriul semicerc. Meirosu si Oana Manea rateaza doua situatii bune de a ne distanta. Spania intra in avantaj in minutul 7 prin golul lui Martin. Au marcat: Meirosu '1, Maier '4

Romania:
Luminita Dinu  - portar;
Maier, Cioaric, Barsan, Carmen Amariei, Balint, Crap, Neagu, Oana Manea, Valentina Ardean, Fiera-Meirosu, Geiger, Narcisa Lecusanu - jucatoare de camp
Antrenor: Radu Voina

Spania:
Ciobanu Mihaela, Cristina Gonzalez -portari
Barno Andrea, Fernandez Beatriz, Cuadrado Veronia, Alonso Jessica, Chavez Elisabet, Fernandez Begona, Oncina Noelia, Koleva Zornitza
Antrenor: Jorge Duenas

8607 vizualizari

poate fi urmarit meciul pe internet? (Marţi, 9 decembrie 2008, 19:26)

vg [anonim]

poate fi urmarit meciul pe internet? imi da cineva vreo adresa/link ceva? please!
    ca daca privesc si eu., romancele castiga!
      NOROC (Marţi, 9 decembrie 2008, 23:52)

XTRATERESTRII [anonim] i-a raspuns lui vg

Revin cu comentariul meu de la partida trecuta....NOROC....asta am spus....specialistii stiu de ce am zis asta....si iata ca se vede ca nu ajungem in semifinale....o sa castigam cu ucraina iar cu norvegia facem iar un joc bun dar o sa pierdem ......pariati va rog....100% asa va fi....eu am pariat 1 mil ca pierde romania cu spania si am castigat....preferam sa pierd si sa ma bucur dar asa macar fac un ban cinstit in plus....Bafta Romaniei ca sigur o sa aibe nevoie de un miracol
    HAI ROMANIA!!! (Marţi, 9 decembrie 2008, 19:29)

gabi bz [anonim]

bafta fetelor!!!n-am inceput prea stralucit,dar ne putem reveni!!!HAI ROMANIA!!!
    hai Romania, hai "fetele" !!! (Marţi, 9 decembrie 2008, 19:30)

zef [anonim]

!!!
    hai romania !!! (Marţi, 9 decembrie 2008, 19:42)

bogdan [anonim]

mult succes romancelor noastre !!!
    pt vg. Incearca sa gasesti ceva aici (Marţi, 9 decembrie 2008, 19:58)

taranul [anonim]

daca vrei sa vezi partida, incearca aici:

Hai Romania!
      multumesc (Marţi, 9 decembrie 2008, 20:18)

Leon [anonim]

1.Deocamdata, portarita Spaniei e peste Dinu.

2. Meciul cu Franta a fost al lui Neagu, cu Danemarca a stralucit Lacusanu, cu Spania, Elisei. Daca ar juca la adevarata valoare macar doua jucatoare in fiecare meci, le-ar sparge pe adversare.
    V-am spus alaltaieri (Marţi, 9 decembrie 2008, 20:24)

ploiesteanu [utilizator]

Concentrare , si luciditate si sa invatam din prima repriza cu Danemarca. N-am invatat nimic, dimpotriva.
    Au chefuit si ele toata noaptea. Sa le iertam de data asta, sa vedem ce-o mai fi in partidele urmatoare.
    TACTICA??????? (Marţi, 9 decembrie 2008, 20:30)

TACTICA [anonim]

1. Pierdem cu Spania
    2. Avem culoar mai greu, dar mai bun....
    3. Vineeee Rusia!
  • -1 (3 voturi)
    ....mentalitate.... (Marţi, 9 decembrie 2008, 20:34)

Florin [anonim]

mentalitate tipic romaneasca.....mereu ne inpotmolim in fata unor adversari mai slabi....am jucat dezastruos azi......si comentatori de toata jena...vesnica scuza romaneasca ...obosite...dar ce spanioloaicele sunt la primul meci?
    • 0 (2 voturi)
      ...mentalitate... (Marţi, 9 decembrie 2008, 20:57)

kinn [anonim] i-a raspuns lui Florin

Singura mentalitate tipic romaneasca este aia de a comenta si critica peste masura.
        scuze... (Marţi, 9 decembrie 2008, 22:26)

Florin [anonim] i-a raspuns lui kinn

Felicitari ca am pierdut......
    Statistica (Marţi, 9 decembrie 2008, 20:40)

2 goluri in primele 12 min., 0 in ultimele 9. Intr-adevar, la inceput n-au fost concentrate, iar la sfirsit si-au pierdut luciditatea.
  • -1 (1 vot)
    mentalitate sovietica (Marţi, 9 decembrie 2008, 20:41)

cosmin [anonim]

Se pare ca fara un regim comunist in pregatire nu se poate! Vezi gimnastica (Bellu) , handbal (Tadici).
    A fost rusinos ce s-a intamplat azi , mai ales ca ne-am compromis sansele(trebuie sa batem Norvegia favorita principala).
    Antrenor paiata fara nicio reactie.
    RUSINOS!
      Adevarata mentalitate sovietica... (Marţi, 9 decembrie 2008, 22:00)

Leon [anonim] i-a raspuns lui cosmin

consta in a le infiera cu mindrie patriotica pe Fiera si co. si a le face de rusine pentru afrontul pe care l-au adus natiei de a fi pierdut cu Spania. Slava Domnului ca n-au jucat asa cu Ungaria, altfel er fi fost acuzate de tradare nationala si aruncate in lanturi.

Daca renuntam la prostiile astea de moda veche, am putea mai degraba sa constatam cu parere de rau ca acestea sunt handbalistele romane, cu bune si cu rele. E normal sa simpatizam cu ele, sa le intelegem, si nu sa dam cu pietre, mai ales ca acum nu e cazul. Spania e probabil o echipa buna, care nu a pierdut pina acum la CE si a facut egal cu Norvergia (s-a spus ca din intimplare, dar iata ca nu e asa). Romancele au jucat prost, jocul lor poate fi analizat, dar nu condamnat.

Cit despre antrenori, e chiar o prostie sa spui ca au fost inerti. Voina a incercat mereu, ca si in meciul cu Danemarca, sa schimbe ceva, a facut mereu schimbari, le-a introdus pe Barsan, Balint, Soit, Crap (de Cioaric nu amintesc, pentru ca aceea era o schimbare obligata), pe Elisei a mutat-o inter dreapta cind a introdus-o pe Balint pe extrema. I-am admirat curajul de a le pune pe Cioaric si Balint sa bata cite un 7 m, tocmai pentru a le da curaj si a le permite sa intre mai bine in joc (nu le pedepsea pe Lecusanu si Elisei, pentru ca nu ratasera). Sa ne gindim si la time-out-ul de la sfirsitul primei reprize, cerut de Voina tocmai ca sa limpezeasca ultimul atac. Ce indicatii le-a dat Voina si ce-a iesit: gol Spania pe contraatac.

In fine, comentariul lui Voina dupa meci spune si el multe despre calitatea lui ca om si antrenor (ii las pe cei de la hotnews sa dea comentariul).

RUSINOS!
      Du-te !!!!!!!! (Marţi, 9 decembrie 2008, 21:55)

satul [anonim] i-a raspuns lui cosmin

1.La comunisti daca nu te-ai saturat de ei .
      2. Daca nu ai gustat niciodata metodele lor pe pielea ta.(poate nici n-ai trait atunci. Daca da, precis ai avut carnet rosu. Nostalgia te da de gol)
      3. Prefer sa pierd fara comunisti si "tatuca" Tadici.
      4. Nu e rusinos sa pierzi...ci sa plangi dupa comunisti!
    PACAT (Marţi, 9 decembrie 2008, 21:00)

WWW.PELUZA.ORG [anonim]

Pacat, mare pacat...iar iesim prematur..parca ne e frica de victorie...
    pacat (Miercuri, 10 decembrie 2008, 9:13)

hanna [anonim]

Romancele nu trebuiau sa traga tare in meciul cu Danemarca, oricum erau calificate in faza a doua a turneului... din pacate au obosit, s-au accidentat si nu au mai putut face fata. HAI ROMANIA!!! Fetelor, trebuie sa va adunati si sa invingeti, pentru ac PUTETI. BAFTA MULTA!
    puteti invinge (Miercuri, 10 decembrie 2008, 9:13)

Curaj si sange rece [anonim]

Fetelor, ca si voua, nu-mi venea sa cred cand m-am uitat la foaia de joc. Procentajele la aruncari sau in poarta sunt false, valoarea voastra este cu totul alta, mult mai mare, ati demonstrat-o. Meciul cu Danemarca trebuie sa fie cel proaspat in mintea voastra: aveti puterea sa va reveniti si sa invingeti. Succes!
    Romania (Miercuri, 10 decembrie 2008, 9:46)