Prima infrangere la Europenele de handbal feminin. Nationala Romaniei a fost surclasata de Spania in ultimele zece minute de joc iar Radu Voinea a pierdut-o pe Ramona Maier pentru restul turneului, ea fracturandu-si un deget de la mana dreapta in prima repriza de joc. Victoria cu Ucraina, meci ce se va disputa miercuri de la ora 17:15, este singura varianta pentru nationala Romaniei, daca vrea calificarea in semifinale.

Scorul a fost echilibrat pana in minutul 50. Romancele au lasat impresia in prima repriza ca pot invinge lejer Spania. Neagu a gresit atat in atac cat si in aparare, Amariei si Lecusanu nu au mai fost atat de inspirate iar Oana Manea a fost anihilata pe semicerc. In schimb, Elisei a facut un meci bun, reusind 7 goluri, jucand atat ca extrema stanga, dar si ca inter stang. Portarul Spaniei, Cristina Gonzales, a fost luata la tinta de prea multe ori de jucatoarele noastre, ea avand la finalul meciului un procentaj de 47% mingii aparate.

Daca la pauza scorul a fost egal, 9-9, repriza a doua a fost un adevarat fiasco. Ibericele au preluat conducerea in minutul 40 si s-au distantat pe tabela pe masura ce trecea timpul. Mangue si Fernandez Beatriz au facut ce-au vrut cu apararea noastra, ultimele zece minute fiind un adevarat supliciu: am marcat un singur gol, prin Cioaric, iar ibericele au inscris de 6 ori, coborandu-le cu picioarele pe pamant pe Hutupan & co.

CE handbal (feminin): CLICK aici pentru Program, Clasament, Rezultate

Accidentata in partida cu Spania, Ramona Maier va rata restul competitiei

min. 60 Romania - Spania 18-26 | Amariei greseste incredibil si ibericele se distanteaza la patru goluri din nou! Gonzales are un procentaj mare al mingiilor aparate: 47%. Ibericele fac spectacol, reusesc si o aeriana. A marcat: Cioaric '51

min. 50 Romania - Spania 17-20 | Balint inscrie un gol important in inferioritate numerica. Hutupan apara o lovitura de la 7 metri. Mutare inteligenta a lui Radu Voina, care a trecut-o pe Elisei inter stanga si pe Balint extrema stanga. Valentina marcheaza doua goluri spectaculoase si extrem de utile. Cioaric scapa singura cu Gonzales si trage in portar! Cristina Neagu joaca foarte slab atat in atac cat si in aparare si este inlocuita cu Daniela Crap. Radu Voina cere time-out ('48). Spania se distanteaza la patru goluri, jucatoarele noastre se precipita. Au marcat: Balint '41, Elisei '42, '43, Neagu '49

min. 40 Romania - Spania 13-15 | Beatrice Fernandez dechide sirul golurilor din repriza secunda. Neagu greseste pase simple si ibericele ne surprind pe contraatac. Mangue este eliminata doua minute ('36). Elisei, fenta de aruncare, ii paseaza Oanei Manea care inscrie. Faza spectaculoasa a handbalistelor noastre!Oana Soit este eliminata pentru doua minute ('40) Au marcat: Elisei '31, Cioaric '32, Balint '35

min. 30 Romania - Spania 9-9 | Jucatoarele iberice se apara foarte agresiv. Amariei recupereaza excelent, o lanseaza pe Elisei, care nu iarta oe contraatac. Jorge Duenas cere time-out ('27). Meciul este echilibrat, insa jucatoarele noastre nu sunt conectate la importanta partidei. Radu Voina cere time-out cu 20 de secunde inainte de finalul primei reprize pentru a explica cum trebuie gestionat acest avantaj insa pierdem mingea in atac si repriza se incheie la egalitate. Au marcat: Elisei '22, '25, Cioarec '26

min. 20 Romania - Spania 6-4 | Ramona Maier cade pe mana dreapta, si-a fracturat un deget si nu mai poate continua meciul. Elisei restabileste egalitatea, ibericele aveau doua goluri avantaj. Hutupan face minuni in poarta. Elisabeta Chavez este eliminata pentru doua minute ('16). Au marcat: Manea '12, Lecusanu '16, Elisei, '12, '19

min. 10 Romania - Spania 2-4 | Fetele noastre au avut lovitura de incepere. Meirosu deschide scorul iar Hutupan este la un pas sa majoreze diferenta, cu o aruncare din propriul semicerc. Meirosu si Oana Manea rateaza doua situatii bune de a ne distanta. Spania intra in avantaj in minutul 7 prin golul lui Martin. Au marcat: Meirosu '1, Maier '4