Campionatul European de handbal feminin, Skopje, 21:15, TVR 2

Handbal, CE: Romania - Danemarca 27-25 (10-13) / Asa va vrem mereu!

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Duminică, 7 decembrie 2008, 20:18 Sport | Teamball

Ce meci incredibil! Conduse la pauza la trei goluri diferenta si cu un arbitraj ostil in a doua parte, elevele lui Radu Voina au reusit o victorie de exceptie in fata danezelor si au castigat Grupa A, depunandu-si candidatura la castigarea titlului european. Narcisa Lecusanu, incerta inaintea partidei, a fost cea mai buna jucatoare, reusind 9 goluri, 6 dintre ele in ultimele 20 de minute, adica exact atunci cand Radu Voina avea mai mare nevoie de o minte limpede in teren.

Pentru a se califica in semifinale, Romania mai are de jucat cu Spania, Ucraina si Norvegia
CE handbal (feminin): CLICK aici pentru Program, Clasament, Rezultate
Tadici, luat peste picior: Romancele au scapat de presiunea la care erau supuse de fostii antrenori

Meciul a inceput prost pentru romance. Au condus la un gol distanta in primele 20 de minute, insa jocul era neconvingator. Danezele reuseau sa inscrie de pe extreme si de pe centru, pentru ca pe faza defensiva, handbalistele noastre nu stateau aproape de adversarele lor, care reuseau sa traga precis si cu putere. Desi Radu Voina a cerut time-out in minutul 25, finalul reprizei a apartinut danezelor, care s-au distantat la trei goluri, diferenta ce parea a fi decisiva.

Troelssen, Mikkelsen si Touray parca erau de neoprit. Incepe repriza a doua, iar arbitrii intra in scena. Intra in prim-plan si Narcisa Lecusanu. Incerta inaintea acestei partide, Narcisa avea sa faca cea mai buna partida de la acest European. Radu Voina incearca sa schimbe jocul, incearca si cu doi pivoti, schimba si portarul, forteaza si cu Narcisa Lecusanu si avea sa ii iasa. Paula Ungureanu o inlocuieste pe Hutupan si reuseste cateva interventii de exceptie, insa se accidenteaza la genunchiul stang dupa numai opt minute de la intrarea sa. Amariei, Birsan, Oana Manea, Crap, Maier si Lecusanu reusesc in zece minute sa marcheze 8 goluri si sa schimbe soarta partidiei. Danezele o iau la ochi pe Narcisa si o faulteaza de fiecare data cand apuca insa romanca transforma o serie de lovituri de la sapte metri corect acordate. Antrenorul Jan Pytlick cere time-out si urla disperat la jucatoarele sale. Pe faza de atac, sacrifica portarul si introduce un jucator de camp in plus, insa degeaba. Lecusanu mai inscrie un gol din sapte metri si aduce victoria Romaniei!

1. Romania 6p
2. Danemarca 3p
3. Ungaria 3p
4. Franta 0p

Filmul meciului

min. 60 Romania - Danemarca 27-25 |
Mortenssen o "placheaza" pe Lecusanu, dar nu se da doua minute eliminare. Tourei o busculeaza pe Elisei pe contraatac, iar nu se acorda fault si danezele egaleaza. In sfarsit se dicteaza o eliminare de doua minute in tabara danezelor ('53). Finalul se anunta incendiar. Narcisa Lecusanu este faultata din nou foarte dur, dar nu se acorda nimic, incredibil! Mortenssen reintra in poarta insa Lecusanu executa magistral lovitura de la sapte metri. Hutupan scoate un sut trimis spre vinclu. Lecusanu inscrie din nou din lovitura de la sapte metri. Antrenorul danez cere time-out ('58) si tipa disperat la elevele sale! Pe faza de atac, danezele evolueaza fara portar, preferand sa joace cu un om in plus in camp! Geiger arunca in bara din stanga! Luminita plonjeaza senzational si evita lovitura de colt. Radu Voina cere time out cu 30 de secunde inainte de final. "Nu intrati in dribling, capul sus, toata lumea. Ascultati ce va spune si Lumi", le-a cerut Voina. Maier trimite in bara, dar totul se termina! Au marcat: Elisei '53, Lecusanu '54, '56, '58

min. 50 Romania - Danemarca 23-21 |
Amariei face doua recuperari excelente si inscriem pe contraatac, micsorand diferenta la un gol. Neagu scapa singura cu Mortenssen si rateaza incredibil. Revenim in avantaj gratie golurilor lui Maier si Lecusanu, insa Narcisa este lovita brutal in umarul drept iar danezele primesc o noua eliminare de doua minute. Adversarele sunt facute KO insa Paula Ungureanu se loveste grav la genunchiul stang si paraseste terenul pe targa. In poarta reintra Luminita Hutupan. Daniela Crap se grabeste si rateaza doua ocazii mari de a inscrie! Carmen Amariei ('48) este eliminata pentru doua minute. Skov marcheaza un gol senzational: sut puternic, direct in vinclu. Elisei ('49) este eliminata pentru doua minute. Au marcat: Amariei '40, Birsan '41, Crap '43, Oana Manea '44, Maier '45, Lecusanu '46, '47, '49

min. 40 Romania - Danemarca 15-18 |
Paula Ungureanu o inlocuieste pe Luminita Hutupan. Mikkelsen ('34) este eliminata pentru doua minute. Amariei ('35) este si ea eliminata pentru doua minute, dar mult prea usor. Neagu ('37) este faultata evident, Voina innebuneste pe banca, dar arbitrii nu acorda nimic! Lecusanu este blocata de Mortenssen in semicerc, dar nu se acorda 7 metri! Kristenssen ('39) este eliminata pentru doua minute. Au marcat: Elisei '31, '32, Lecusanu '34, '39, Maier '36

min. 30 Romania - Danemarca 10-13 | L. Mortensen ('24) este eliminata pentru doua minute, Oana Manea rateaza singura cu portarul, danezele iau avantaj si Radu Voina ('25) cere time-out, spunandu-le jucatoarelor sa aiba randare si sa incerce scemele exersate pana reusesc sa marcheze. Birsan ('28) este eliminata pentru doua minute, insa arbitrajul lasa de dorit, permitand intrari dure ale adversarelor fara a le penaliza cu eliminari de doua minute. Au marcat: Amariei '21, Lecusanu '29

min. 20 Romania - Danemarca 8-7 |
Neagu trage in transversala, danezele vor sa plece pe contraatac dar Hutupan iese excelent din poarta, aproape de jumatatea terenului si prinde mingea. Kristensen ('12) este eliminata pentru doua minute pentru un fault la Amariei. Neagu scapa singura pe semicerc cu Mortensen, dar portarul Danemarcei apara incredibil. Mikkelsen inscrie la capatul unei faze frumoasa facuta de adversare, care se aflau in inferioritate numerica. Hutupan face o parada spectaculoasa si scapam fara gol. Troelsen si Amariei reusesc doua goluri spectaculoase si avem in continuare un gol avantaj, desi la un moment dat, am condus la trei goluri diferenta. Au marcat: Maier '13, '16, Manea '15, Amariei '19

min. 10: Romania - Danemarca 4-3 |
Am avut lovitura de incepere insa la primul atac, Oana Manea a ratat. Danezele au deschis scorul insa am revenit repede in joc. Amariei primeste cartonasul galben pentru un fault la mijlocul terenului, facut pentru a le opri pe daneze din contraatac. Elisei a ratat o lovitura de la 7 metri in minutul 6. Hutupan apara excelent sutul lui Touray, care a patruns pe extrema. Cristina Neagu calca semicercul si rateaza ocazia unei aeriene, pornita de la Elisei. Hutupan apara din nou senzational, iar Amariei aduce Romania in avantaj. Au marcat pentru Romania: Meirosu '2, Amariei '2, '10, Neagu ' 5

Romania:
Luminita Dinu, Paula Ungureanu - portari;
Maier, Cioaric, Barsan, Carmen Amariei, Balint, Crap, Neagu, Oana Manea, Valentina Ardean, Fiera-Meirosu, Geiger, Narcisa Lecusanu - jucatoare de camp
Antrenor: Radu Voina

Danemarca:
K. Mortensen, Pedersen – portari;
Skov, Thorsgaard, L. Mortensen, Dalby, Mikkelsen, Nielsen, Touray, Moller, Fruelund, Aaen, Kristensen, Troelsen - jucatoare de camp
Antrenor. Jan Pytlick

10169 vizualizari

!!! (Duminică, 7 decembrie 2008, 20:39)

starchaser [utilizator]

Bafta fetelor!!!
      Pe ce post e transmis meciul? (Duminică, 7 decembrie 2008, 20:47)

Alex [anonim] i-a raspuns lui starchaser

Merci!
    multa bafta (Duminică, 7 decembrie 2008, 21:00)

Sorin_29 [anonim]

Cum nu ne-ati dezamagit pana acum, sper sa nu ne dezamagiti nici de aici in colo. Bafta multa! Sper sa castigati CAMPIONATUL EUROPEAN. Sunteti cele mai bune.
  • -11 (11 voturi)
    Normal... (Duminică, 7 decembrie 2008, 22:11)

Eu [anonim]

fiintele astea fara caractere se vor inec dinnou ca ...la mal...mi-e greata de aceasta nationala care face cateva meciuri bune si apoi pierde lamentabil deomnstrand ca nu au valoare se lauda de ani si ani de zile ca sunt cele mai bune si se fac de ras in final.Rusine
    • +3 (3 voturi)
      Anormal... (Duminică, 7 decembrie 2008, 22:19)

turistul [anonim] i-a raspuns lui Eu

1. invata sa scrii;
      2. asteapta sa se termine meciul.
      • -8 (8 voturi)
        aham... (Duminică, 7 decembrie 2008, 22:39)

Eu [anonim] i-a raspuns lui turistul

1.cred ca eu cunosc mult mai bine limba romana decat tine.Daca am scris cateva cuvinte gresit la inceput e pentru ca am avut o problema cu tastatura si m-am si grabit .

2.Ceva imi spune ca mai cunosc si alte limbi mult mai bine decat tine.

Asa ca las-o balta...
        • +4 (4 voturi)
          geniule ! (Duminică, 7 decembrie 2008, 22:46)

probabil tot acel "ceva" iti spunea ca vom pierde !
      raspuns (Duminică, 7 decembrie 2008, 22:21)

Gabi [anonim] i-a raspuns lui Eu

cred ca te-ai obisnuit prea mult cu meciurile de fotbal...fetele noastre au alta metalitate!din fericire!
      bv fetelor!tineti-o tot asa!!!
      Caracter (Duminică, 7 decembrie 2008, 22:53)

Leon [anonim] i-a raspuns lui Eu

Bine ca aveti dvs. caracter, sa tineti cu echipa doar atunci cind cistiga. (Va raspund desi e probabil ca nu veti arata o vreme nasul pe forum.)

In prima parte a jocului n-a fost vorba de caracter, ci pur si simplu echipei nu-i iesea jocul, probabil si pe fondul unui joc bun defensiv al danezelor.
      Probleme ? (Duminică, 7 decembrie 2008, 22:58)

laur_bz [anonim] i-a raspuns lui Eu

Daca cunosti si limba romana si cele cateva limbi straine la fel de bine cum pretinzi ca cunosti echipa nationala de handbal feminin nu esti deloc de invidiat stimabile...Lasa ca ne povestesti mai tarziu!
      Amice, esti patetic (Duminică, 7 decembrie 2008, 23:09)

Noi [anonim] i-a raspuns lui Eu

Amice, esti patetic. Mai ales in lumina rezultatului final. Nu te-a invatat mamicuta ta sa nu vorbesti cu gura plina? In cazul de fata, plina cu r.a.h.a.t...
      ORBIRE (Luni, 8 decembrie 2008, 6:19)

Mai era unu ca tine care le zicea jucatoarelor "fiinte'...se plangea de greata....mai ales dupa ce a fost demis inainte de Radu Voina. Esti cumva ruda cu el? Il regreti? Sau esti 'gica-contra"? Tu nu vezi ca echipa joaca (si poate va pierde..) cu zambetul pe fata?
      Lasa-neeeeee.
      :| (Luni, 8 decembrie 2008, 10:04)

m [anonim] i-a raspuns lui Eu

You suck! Handbalul e singurul sport de echipa la care Romania mai face performantze si tu ca un zero stergi pe jos cu fetele astea care isi dau sufletul in teren pentru victorie. Bravo fetelor, mi-ati oferit aseara o seara de delir/infarct, manelisto-fotbalishtii au ce invata de la voi. Va tin pumnii si la meciurile urmatoare!
    HAI ROMANIA (Duminică, 7 decembrie 2008, 22:17)

GABI [anonim]

HAI ROMANIA!!!SE POATE!19-20!!!BRAVOOO!!!
    Bravo!!! (Duminică, 7 decembrie 2008, 22:43)

Paganel [anonim]

Bravo! Felicitări! Ţineţi-o tot aşa şi mai departe! Hai România!
    cele mai tari!!! (Duminică, 7 decembrie 2008, 22:44)

Costin [anonim]

Bravo fetelor!!! Romania rupe tot :D
  • -1 (1 vot)
    URA!!! (Duminică, 7 decembrie 2008, 22:44)

raduku [anonim]

Felicitari! chiar daca nu a fost echipa la cel mai inalt nivel...apararea a contat f mult! bravo!
    exceptionale (Duminică, 7 decembrie 2008, 22:45)

mgh [anonim]

Fantastice! super jucatoare, incredibile ...
    felicitari antrenorilor!
    Bravo, fetelor!!! (Duminică, 7 decembrie 2008, 22:47)

anonim [anonim]

Bravo, fetelor!!! Nu va opriti aici!!!
    RADU VOINA (Duminică, 7 decembrie 2008, 22:49)

Leon [anonim]

Meciul asta l-a cistigat 75% antrenorul. Pina prin min. 40, cind Romania a intrat in avantaj, a cautat mereu sa corecteze jocul echipei, a schimbat jucatoare (Manea cu Barsan, cea mai eficienta schimbare), a incercat cu doi pivoti etc. Asta e adevaratul antrenor, care e mereu conectat la joc si reuseste sa indrepte lucrurile prin coordonarea sa.
      Primul test (Luni, 8 decembrie 2008, 0:25)

sile [anonim] i-a raspuns lui Leon

Prima oara cand intalnim o echipa care ne pune probleme. Echipa a facut fata cu brio, a reusit sa revina in ciuda arbitrajului.

Excelent fetelor! Nu va opriti pana in finala. Eu zic c-o meritati.
    BRAVO!!!!! (Duminică, 7 decembrie 2008, 22:52)

laurentiu [anonim]

Excelent. Mai multa sustinere meritati. Excelent. Sa fiti iubite.
    Felicitari!!! (Duminică, 7 decembrie 2008, 22:57)

toro [utilizator]

Un meci de pomenit. Superb. :)
    Felicitari pentru stil si darzenie (Duminică, 7 decembrie 2008, 23:06)

Antrenor de 10, echipa de aur [anonim]

Am vazut niste fete care au revenit de doua ori si au invins o echipa nordica. Am vazut o echipa care si-a mutat mereu centrul de greutate si punctele de sprijin - daca azi n-au mers prea bine unele jucatoare, au aparut altele care sa duca greul. Narci, felicitari ca ai scos echipa din impas, din actiune si aruncari perfecte de la 7m. In rest, mai spun doar ca Olanda, tara acestor arbitri, imi displace din ce in ce mai mult. Am simtit putina intentie in modul de a arbitra.....
    Pana la urma a iesit bine. (Duminică, 7 decembrie 2008, 23:11)

ploiesteanu [anonim]

Dar sa nu ne culcam pe o ureche si sa vedem greselile. Hutupan dupa un inceput bun, prima repriza a primit prea multe goluri de la sold de la 9 sau 10 m. Neagu , tot in prima repriza , a fost de nerecunoscut , Amariei, forte buna. Elisei lipsita de curaj, Oana Manea , cel putin neinspirata. A doua repriza, au intrat mai hotarate, cu mai mult curaj si mai multa ambitie si inspiratie. Si s-a vazut. In mod normal trebuia sa le batem mai rau. Arbitrii, ciudati, dar una peste alta se poate spune ca n-a favorizat nici una dintre echipe.
    Sa ne odihnim in pauza asta si sa invatam lectia din prima repriza.
    Nu va lasati fetelor duse de val, sunteti valoroase dar trebuie sa fiti tot timpul lucide si pe langa conditia fizica obligatorie, mai multa inteligenta si inspiratie. Cu armele astea oricat de solida ar fi formatia adversa, o veti pune cu botul pe labe.
    Noi spectatorii multumim. Am asteptat meciul asta de azi dimineata si parca nu se mai facea 9 seara !
    .....no comment.... (Duminică, 7 decembrie 2008, 23:12)

Florin [anonim]

Felicitari...iata un sport care ne aduce bucurie.....cat despre voi cei de la hotnews ...v-as sugera sa fie un prim asticol....ca ne-am saturat de politica....ce bucurie ne aduc politicienii?????????
    bravo! (Luni, 8 decembrie 2008, 0:34)

Bravo!
    Sper sa nu ne inecam la mal ca la precedentele mondiale, olimpiade, etc...
    De data asta se poate!
    arbitraj (Luni, 8 decembrie 2008, 8:49)

burebista [anonim]

As fi interesat sa vad o statistica a eliminarilor de 2 minute in acest meci. Sunt aproape convins ca danezele au avut cu mult mai multe eliminari decat am avut noi.
    Obsesia cu arbitrajul e jenanto-balcanica, intotdeauna e arbitrajul, niciodata noi, niciodata adversarii.
    Comentariul celor de pe tvr2 a fost absolut mizerabil, atat de jenant incat a trebuit sa dau televizorul pe 'mute'.
    "ce arbitraj, nu e de mirare, danemarca da cei mai multi bani federatiei de hanbal'.
    Poate ar fi trebuit sa observe greselile elementare, modul in care danemarca recupera mingile, practic furandu-le din mainile romancelor.
    Daca arbitrii ar fi intentionat sa ne traga in jos ar fi avut o sumedenie de momente la dispozitie, nu ar fi eliminat daneze pe final.
    Buni, rai, arbitrii mi-au lasat impresia ca au fost impartiali si nu au tras in nicio directie.

Sper sa ma insel dar din pacate echipa romaniei se va incurca 'neasteptat' in curand.
      ehf-euro.com (Luni, 8 decembrie 2008, 9:20)

Statistici de meci [anonim] i-a raspuns lui burebista

Arbitrii au fost penibili, stiu ce spun fiindca mananc handbal pe paine de vreo 20 de ani. Au gresit si in defavoarea danezelor, majoritatea greselilor au fost in defavoarea Romaniei, in momente parca vanate - pasi la Amariei sau Crap inexistenti; aruncare de la 7 m pentru Romania la faulturile asupra Cristinei Neagu sau Amariei pe aruncare, eliminari putine fata de numarul de faulturi asupra Oanei Manea; eliminare dubla impotriva Romaniei, eronata; fault pe contraatac impotriva Danemarcei cu aparatoare Elisei la centrul terenului, nesanctionat si altele.... Statistica meciului consemneaza 6 eliminari Danemarca, 4 eliminari Romania. Ar fi interesanta o revizionare a meciului, dar daca acesti arbitrii nu mai sunt delegati, inseamna ca am dreptate. Pe de alta parte, comentatorii ar trebui sa renunte la aprecierea arbitrajelor, ai dreptate.
    Arbitraj - Statistici (Luni, 8 decembrie 2008, 8:57)

Pentru cei care tot mormaie despre arbitraj ostil, gasiti statistica meciului aici:

Eliminari de 2 minute:

Danemarca - 6
    Romania - 4

Lovituri de la 7 metri:

Danemarca - 3
    Romania - 7

Daca arbitrii au tras cu danemarca, au facut-o intr-un mod cel putin bizar.
    Kogaionon (Luni, 8 decembrie 2008, 10:16)

Statistici de meci [anonim]

Am enumerat cateva din situatiile in care arbitrii au gresit impotriva Romaniei. Statistica poate fi inselatoare - consideri ca Danemarca ar fi meritat mai multe aruncari de la 7m? Eu nu cred. Consideri ca de la Romania ar fi trebuit eliminate mai multe jucatoare? Iar nu cred. E adevarat ca procentajele noastre - poarta si aruncari - sunt mai slabe decat ale adversarelor, cu exceptia Narcisei. E la fel de adevarat ca meciul poate fi revazut. Eu am apreciat arbitrajul la rece, nu in timpul meciului si imi mentin parerea: acesti arbitri au sanse mici sa mai primeasca delegare la acest Campionat European.
    Bravo si Toate Felicitarile! (Luni, 8 decembrie 2008, 11:58)

Dacian [anonim]

Multumiri pentru aceasta bucurie care ati adus-o Romaniei si iubitorilor de handbal.
    Bafta in continuare!
    Sunt un pic mai fericit azi si datorita voua!
    Tare. (Luni, 8 decembrie 2008, 14:50)

daniel [anonim]

Cea mai buna nationala a Romaniei si alaturi de gimnastica singura care conteaza.
    Sper sa atinga varful de forma in finala si sa aiba moralul beton pentru ca pana acum am trecut de la agonie la extaz si reciproc.