CE handbal (feminin): CLICK aici pentru Program, Clasament, Rezultate

de Andra Popa     HotNews.ro
Miercuri, 3 decembrie 2008, 18:13 Sport | Teamball

Romania a castigat Cupa Mondiala
Foto: AGERPRES
A 8-a editie a Campionatului European din Macedonia reuneste cele mai bune 16 echipe de pe continent. Norvegia, Romania, Rusia si Danemarca sunt considerate primele favorite pentru cucerirea titlului european. Norvegia a castigat precedentele doua editii.

Romania s-a calificat in a doua faza a competitiei, care acum este alcatuita din doua urne valorice. S-au luat in considerare rezultatele dintre primele trei echipe si s-a intocmit un clasament. Romania conduce Grupa I si mai are de jucat cu Spania, Ucraina si Norvegia.

In faza urmatoare a competitiei, locurile trei din grupa I si II se vor lupta pentru locurile cinci si sase. In semifinale va juca primul loc din grupa I cu locul doi din grupa a doua, si primul loc din grupa a doua cu locul doi din prima grupa. Castigatoarele vor juca in finala, iar invinsele se vor lupta pentru medalia de bronz.

S-au terminat si grupele. In semifinale vor juca Rusia, Norvegia, Germania si Spania. In finala pentru locurile 5-6, se vor intalni Romania si Croatia, ocupantele locurilor 3 din Grupa 1, respectiv Grupa 2.

Spania este surpriza acestui turneu european si va juca finala impotriva Norvegiei, in timp ce Germania si Rusia se vor lupta pentru medalia de bronz.


Finala pentru locurile 5-6
13.12.2008
12:30 Romania - Croatia 36-33

Semifinale:

13:12.2008
15:00 Rusia - Norvegia 18-24
17:30 Germania - Spania 29-32

Finala mica:
14.12.2008
15:00 Germania - Rusia

Finala:
14.12.2008
17:30 Norvegia - Spania



_____________________________________________________________________

Clasament Grupa I                      

1. Norvegia.........5 4 1 0 156:111 9p
2. Spania............5 2 2 1 117:110 6p
3. Romania........5 3 0 2 143:141 6p
4. Ungaria...........5 1 1 3 114:134 3p
5. Ucraina...........5 1 1 3 130:148 3p
6. Danemarca....5 1 1 3 121:137 3p

Romania - Danemarca 27-24
Norvegia - Spania 21-21
Romania - Ungaria 27-21
Norvegia - Ucraina 33-20
Danemarca - Ungaria 26-26
Spania - Ucraina 24-24

__________________________

19:15 Romania - Spania 18-26
21:15 Danemarca - Norvegia 19-31
17:15 Ungaria - Ucraina 26-24
17:15 Romania - Ucraina 40-32
19:15 Ungaria - Norvegia 20-34
21:15 Danemarca - Spania 26-23
19:15 Danemarca - Ucraina 25-30
17:15 Ungaria - Spania 21-23
21:15 Romania - Norvegia 31-37


Clasament Grupa II
1. Germania.......5 4 1 0 145:121 9p
2. Rusia..............5 3 1 1 137:116 7p
3. Croatia............5 2 0 3 149 146 4p
4. Macedonia.....5 2 0 3 129:145 4p
5. Suedia............5 1 2 2 110:125 4p
6. Belarus...........5 0 2 3 133:150 2p

 


Rusia - Suedia 19-19
Germania - Macedonia 25-22
Rusia - Belarus 29-25
Germania - Croatia 32-27
Suedia - Belarus 21-21
Macedonia - Croatia 31-29
_________________________


21:15 Rusia - Macedonia 43-24
19:15 Suedia - Germania 22-33
18:15 Belarus - Croatia 35-43
17:15 Rusia - Croatia 24-21
21:15 Belarus - Germania 28-28
19:15 Suedia - Macedonia 24-23
17:15 Suedia - Croatia 24-29
21:15 Belarus - Macedonia 24-29
19:15 Rusia - Germania 22-27


_____________________________________________________________________

Grupa A

1. Romania - 6p
2. Danemarca - 3p
3. Ungaria - 3p
4. Franta - 0p

Romania - Ungaria 27-21
Franta - Danemarca 23-24
Romania - Franta 30-25
Danemarca - Ungaria 26-26
Franta - Ungaria 26-29
Danemarca - Romania 25-27

Grupa B

1. Norvegia - 5p
2. Spania - 4p
3. Ucraina - 3p
4. Portugalia - 0p

Portugalia - Ucraina 24-38
Norvegia - Spania 21-21
Spania - Portugalia 29-24
Ucraina - Norvegia 20-33
Spania - Ucraina 24-24
Norvegia - Portugalia 34-19

Grupa C

1. Rusia - 5p
2. Suedia - 4p
3. Belarus -3p
4. Austria - 0p

Rusia - Austria 31-22
Suedia - Belarus 21-21
Belarus - Rusia 25-29
Austria - Suedia 10-24
Austria - Belarus 21-31
Rusia - Suedia 19-19

Grupa D

1. Germania - 6p
2. Macedonia - 4p
3. Croatia - 2p
4. Serbia - 0p


Croatia - Serbia 30-26
Germania - Macedonia 25-22
Serbia - Germania 31-32
Macedonia - Croatia 31-29
Macedonia - Serbia 31-30
Germania - Croatia 32-29




















41364 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    BRAVO (Vineri, 5 decembrie 2008, 18:42)

    V [anonim]

    Cum se face ca, desi la alte sporturi (uite, handbal feminin) obtinem rezultate mult mai valoroase ca in fotbal, totusi la emisiunile de sport, tot 90% fotbal vedem????? Cand o sa se trezeasca mass-media si o sa trateze cum trebuie sportul si sportivii talentati din Romania?
    In final, Bravo Romance! va tin pumnii, sper sa castigati campionatul!
    • +1 (7 voturi)    
      uite-asa... (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 12:05)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui V

      Explicatia e simpla. Oligofrenii cumpara ziarele de sport in care se balacaresc fotbaliatorii.
      In acelasi timp daca ar renunta la 'Becali a spus ca Mititelu e un prost' si ar baga informatii despre scrima, ar fi mai putini oligofreni care ar cumpara ziarele iar oamenii de bine (cam cum ai fi dumneata) tot nu ar cumpara acele fituici.
      Toti machitorii din toate cartierele sarace adora sa mearga pe stadion sa faca sex virtual cu mamele arbitrilor, cu ale jucatorilor din echipa adversa.
      La o partida de sah nu ar avea aceasta ocazie, asa ca ei prefera 'Liga 1'.
      Sper ca raspunsul meu te-a lamurit indeajuns.
      Si pentru ca tot esti un om de bine, iti mai vand un pont. Echipa de handbal a romaniei e formata din... romani, iar la romani sunt valabile doua axiome:
      1. Tot ce incepe prost, se termina prost.
      2. Tot ce incepe bine, se termina prost.

      Asa ca pregateste-ti injuraturile, peste vreo saptamana vei avea ocazia sa le numesti pe jucatoare nedemne de tine, vei spune ca ti-e rusine ca esti roman, ca au o mentalitate de libaneze, ca nu au habar sa joace si ca fie liga cat de rea, parca ti-e mai drag de ea.
      • 0 (0 voturi)    
        clarvazator (Marţi, 9 decembrie 2008, 20:43)

        burebista [anonim] i-a raspuns lui burebista

        luna de miere s-a terminat si au inceput injuraturile.
      • 0 (0 voturi)    
        Super!! (Joi, 11 decembrie 2008, 18:52)

        psihologul de serviciu [utilizator] i-a raspuns lui burebista

        :))))) Din pacate ai mare dreptate!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    HANDBAL (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 16:07)

    LEO [anonim]

    PUTEM RENUNTA O DATA PENTRU TOATA EXISTENTA NOASTRA LA CIOBANII DIN FOTBAL PENTRU FETELE DIN HANDBAL?
    • +5 (5 voturi)    
      CE Handbal (Duminică, 7 decembrie 2008, 23:49)

      emericpop [anonim] i-a raspuns lui LEO

      In sfarsit am auzit un mare adevar.
      Cu un fotbal de kkat cred ca ar fi mult mai bine daca s-ar acorda mult mai multa atentie acestor
      FETE MINUNATE.
  • +1 (1 vot)    
    Corectura clasamentului (Duminică, 7 decembrie 2008, 23:28)

    A. [anonim]

    Danemarca şi Ungaria au câte 4 puncte, având fiecare câte o victorie şi un egal.
    • +1 (1 vot)    
      Gresesti (Luni, 8 decembrie 2008, 0:40)

      Toma [anonim] i-a raspuns lui A.

      Se dau 2 puncte la victorie si 1 punct la egal. Deci clasamentul e corect.
  • -1 (1 vot)    
    comentariu burebista (Luni, 8 decembrie 2008, 9:32)

    petre [anonim]

    burebista>good point
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Romania! (Luni, 8 decembrie 2008, 15:04)

    Cornelinio [anonim]

    De la inceput..nu suport rusii...deci as vrea ca Rusia sa nu se califice in semifinale si chiar daca se califica macar sa o evitam. Dupa mine Norvegia si Rusia sunt pretendentele la aur. Binenteles ca Romania le-a bagat frica in san dupa aceste rezultate. Dar e simplu: Rusia chiar daca invinge in primele 2 meciuri dar il pierde pe ultimul cu Germania nu se califica in semifinale doar cu conditia ca Germania sa piarda cu Suedia si sa invinga Belarus (si binenteles Rusia) iar Suedia sa castige tot. Dar oricum va fi, sper ca Romania sa joace finala. Macar odata sa fim si noi pe podium dupa multi ani de asteptare. Avand in vedere ca Norvegia si Danemarca au deja in palmares cate 3 medalii de aur ...deja suntem departe. Ar fi timpul sa o luam si noi pe prima. Hai Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    Pe ce canal se trasmit meciurile? (Luni, 8 decembrie 2008, 15:22)

    m [anonim]

    Stie cineva?
    • 0 (0 voturi)    
      TVR (Luni, 8 decembrie 2008, 16:10)

      me [anonim] i-a raspuns lui m

      Pe TVR1 sau TVR2
  • 0 (0 voturi)    
    inot (Luni, 8 decembrie 2008, 19:24)

    swim maria [anonim]

    nu stiti ce au facut juniorii inatotari la central europenele de la Praga?merita aflat...aur fratilor,aur...dupa nu stiu cat timp.Bravo !tineti o tot asa!
  • 0 (0 voturi)    
    clasament (Luni, 8 decembrie 2008, 22:08)

    ana [anonim]

    in loc de 1. Romania..........2 0 0 0 54:46 4p
    ar trebui sa fie 1. Romania..........2 2 0 0 54:46 4p
  • 0 (0 voturi)    
    --- (Marţi, 9 decembrie 2008, 2:09)

    signor muerte [anonim]

    Si, totusi, Romania a invins Danemarca 27 - 25, nu 27 - 24 sau 27 - 23! HotNews, se poate mai multa atentie sau e prea mult?!?
  • 0 (0 voturi)    
    NEDUMERIRE (Marţi, 9 decembrie 2008, 12:25)

    ROMULIANU [anonim]

    Oare de ce nu se acorda atentia cuvenita si altor sporturi,care ne aduc si satisfactii,ca de exemplu,handbal?Oare nu avem ziaristi carora sa le placa si lor si alte sporturi inafara de fotbal,care pe nedrept este considerat sportul rege?Pacat ca nu ne stim aprecia adevaratele valori,cu care dealtfel cu toti ,care simtim romaneste,ne mandrim.Bravo fetelor si antrenorilor pt.clipele de fericire pe care ne faceti sa le traim!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo romania! (Miercuri, 10 decembrie 2008, 19:22)

    eugen [anonim]

    bravo romania!si daca ramineti cu aceste rezultate ,tot ati dovedit ca sinteti o echipa mare!
  • 0 (0 voturi)    
    actualizat? (Miercuri, 10 decembrie 2008, 22:27)

    Ramona [anonim]

    Ura...sau cam pe-acolo. Danemarca a batut Spania cu 24-20. Thank you so much. Adicatalea iaaaar stam dupa rezultate. Daca facem maine macar egal cu Norvegia, ce bine-ar fi.
    PS apropo te titlu, acualizati si voi cand spuneti site-ul, ca am cautat pe eurosport rezultatele meciurilor disputate dupa cel pe care l-a dat in direct TVR.
  • 0 (0 voturi)    
    Mergem in semifinala? (Miercuri, 10 decembrie 2008, 22:56)

    oty [anonim]

    Acum ca Spania a fost intrecuta de Danemarca
    23-26, iar daca maine Ungaria va invinge Spania sau face cel puin un egal,
    indeferent de rezultatul meciului cu Norvegia,
    suntem in semifinala.Daca Spania invinge, noi avem nevoie de cel putin de un egal.
    1.Norvegia........7p
    2.Romania.......6p
    3.Spania...........4p
    4.Danemarca..3p
    4.Ungaria.........3p
    5.Ucraina.........1p
    • 0 (0 voturi)    
      handbal (Joi, 11 decembrie 2008, 15:14)

      alex [anonim] i-a raspuns lui oty

      Primul criteriu de departajare e meciul direct sau golaverajul?
      • 0 (0 voturi)    
        CE-Macedonia (Joi, 11 decembrie 2008, 19:41)

        oty [anonim] i-a raspuns lui alex

        Din pacate se ia meciul direct.
        Scuze pentru intarziere, poate ai aflat deja.
        Din pacate trebuie sa facem cel putin un egal cu Norvegia, deoarece am vazut recent meciul Ungaria-Spania, 21-23.
        Ungaria e terminata, nu mai au jucatoare bune, Spania joaca acelasi antihandbal (haotic, urat )precum francezii fotbalul, dar le merge.
        Sincer, imi este frica, nordicele sunt foarte rapide, am vazut cum i-au decimat pe unguroaice, aproape din contraatacuri.Singurul avantaj e ca jucatoarele nu sunt inalte.
        Din pacate Cristina Neagu nu e in forma, sau
        cel putin asa am vazut.
        SA SPERAM.HAI ROMANIA!
  • 0 (0 voturi)    
    fotbal vb. handbal (Joi, 11 decembrie 2008, 12:41)

    andreea [anonim]

    fotbalul romanesc e o parodie!!!!!nu ne comparam k englezii sau nemtii!!!!ar trebui sa se indrepte atentia asupra altor sporturi mult mi frumoase si unde publicul nu se ia la bataie si unde nimeni nu se injura q nimeni!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      fotbal. (Joi, 11 decembrie 2008, 19:53)

      oty [anonim] i-a raspuns lui andreea

      Nu fotbalul romanesc e parodie ci acesti analfabeti milionari aflati la conducerea cluburilor, ale caror scopuri sunt si vot fi profitul,
      vinderea jucatorilor buni si cu bani mai putini
      aducerea altor mai slabi ca valoare.
      Pe buna dreptate fac suporterii ce fac.
      Din pacate in handbal sau in alte sporturi nu
      exista acelasi interes dat fiind profitul mic.