Echipa Nationala de handbal feminin a Romaniei a castigat Trofeul Carpati dupa ce a invins selectionata Germaniei cu 32 la 30. Elevele lui Voina s-au mobilizat bine in aceasta partida, conducand la un moment dat si la opt goluri diferenta.

Romancele incep bine meciul si ataca in forta. Apararea handbalistelor lui Voina pare de fier, iar Germania inscrie primul gol abia in minutul sapte. Hutupan a aparat fara greseala si Romania incheie prima repriza cu un avantaj de sase goluri: 17-11.

Pauza le prieste nemtoaicelor si ataca poarta lui Hutupan cu succes. Adversarele Romaniei reusesc sa egaleze, in ciuda faptului ca jucau in patru oameni. Maier se accidenteaza si este inlocuita de Cioaric. Finalul partidei le da emotii spectatorilor din tribunlele salii Horia Demian din Cluj-Napoca, dar fetele antrenate de Radu Voina castiga partida la doua goluri diferenta: 32-30.

Desfasurarea partidei:

Minutul 10 (5-2): Romania incepe bine meciul. Hutupan apara doua lovituri consecutive. Romnancele primesc o lovitura de la 7 metri si Maier inscrie. Executiile lui Manea si Amariei duc formatia romancelor in avantaj. Atacurile Germaniei sunt suprimate de apararea bine asezata in teren a Romaniei si il face pe antrenorul german sa ceara time-out dupa 6 minute de la startul partidei. Trebuie sa stam mai aproape unele de altele, le-a spus Radu Voina elevelor sale. Oana Manea marcheaza cel de-al doilea gol al sau din acest meci. Germania inscrie primul gol abia in minutul sapte. Ramona Maier distanteaza echipa Romaniei la patru puncte.

Minutul 20 (12-7): Selectionata Romaniei traverseaza momente bune de joc. Ardean inscrie primul sau gol din aceasta partida. Hutupan o angajeaza pe Maier in atac si aceasta profita de ocazie si inscrie golul 7 al Romaniei. Echipa gazda primeste doua lovituri de la sapte metri consecutive si Maier le transforma. Meirosu reuseste o executie superba si Romania este clar in avantaj (10-5). Nemtoaicele primesc prima lovitura de la sapte metri si o eliminare de 2 minute pentru Meirosu. Apara Hutupan. Narcisa Lecuseanu marcheaza primul sau gol (11-6). Mezina formatiei, Neagu inscrie un gol superb.

Minutul 30 (17-11): Cristina Neagu marcheaza din nou, in aplauzele coechipierei sale, Hutupan.Ramona Maier patrunde in careu, dar unghiul este inchis bine de portarul Germaniei. Voina cere si el time-out si le cere fetelor mai multa atentie in fata lui Muller. Lecuseanu reuseste un gol in vinclu si imediat Hutupan apara un contra-atac al nemtoaicelor. Cristina Neagu este schimbata, dupa ce primeste o lovitura in barbie. Lecuseanu este in forma buna si marcheaza din nou. Dupa trei minute in care nu se inscrie niciun gol, Germania se apropie la 5 goluri. Maier obtine o lovitura de la sapte metri si Elisei marcheaza. Maier inchide tabela de marcaj inaintea pauzei.

Minutul 40 (24-18): Ardean-Elisei deschide scorul in partea secunda. Maier primeste o eliminare de doua minute, dupa un fault dur. Hutupan apara lovitura de la sapte metri obtinuta de nemtoaice. Carmen Amariei marcheaza al doilea sau gol din aceasta partida. Hutupan nu reuseste sa apere o alta lovitura de la sapte metri si Germania se apropie din nou la cinci goluri. Ardean reuseste doua executii superbe si distanteaza Romania la sapte goluri. Neagu inscrie din nou. Ramona Maier este cazuta pe teren si Voina o inlocuieste cu Cioaric. Amariei trimite balonul in vinclul portii nemtoaicelor. Balint rateaza o interceptie si Germania e din nou in atac. Apara Hutupan.

Minutul 50 (27-26): Camelia Balint rateaza o lovitura de la sapte metri. Carmen Amariei este eliminata doua minute, iar publicul fluiera decizia arbitrului. Intentia lui Cioaric este ghicita de o adversara si romanca pierde ocazia de a inscrie. Germania profita de superioritatea numerica si se apropie la doua goluri. Romancele gresesc din ce in ce mai mult in faza de atac si Radu Voina cere time-out. Neagu inscrie din nou, iar nemtoaicele riposteza imediat si marcheaza in poarta lui Hutupan. Doua jucatoare ale Germaniei sunt eliminate si Romania este in superioritate numerica. Lecuseanu arunca peste poarta din sapte metri. In patru oameni, Germania egaleaza. Cioaric aduce din nou Romania in avantaj.

Minutul 60 (32-30): Elisei inscrie din sapte metri si Romania se distanteaza la doua goluri. Hutupan apara, iar Lecuseanu inscrie. Jocul este intrerupt in minutul 51 pentru ca o handbalista din Germania este cazuta pe teren. Hutupan apara din nou si acest lucru le da incredere fetelor lui Voina. Lecuseanu trimite balonul in bara, iar portarul roman apara contra-atacul adversarelor. Lecuseanu duce Romania la un avantaj de trei goluri, cu sase minute inainte de fluierul final. Amariei reuseste un gol important pentru Romania, iar Germania trece destul de usor de apararea romancelor si inscrie. Antrenorul cere time-out cu trei minute de incheierea partidei si la un gol distanta de Romania. Carmen Amariei si Cristina Neagu nu reusesc sa inscrie, dar avantajul Romaniei de un punct este aparat de Hutupan. Cu 30 de secunde inaintea fluierului final nemtoaicele rateaza egalarea si trimit balonul in bara. Romania mai inscrie un gol si castiga Trofeul Carpati.