Steaua MFA a pierdut, duminica, in fata rusilor de la Cehovskie Medvedi si rateaza calificarea in faza superioara a Ligii Campionilor. Dupa esecul la limita in fata lui Portland San Antonio, stelistii aveau nevoie de cel putin un egal. Dar determinarea rusilor a fost mai puternica decat forta romanilor. Cehovskie a condus si la noua goluri diferenta. Steaua a reusit sa reduca handicapul, insa, nu indeajuns. A ratat Liga Campionilor, dar rezultatul din grupe o califica pe Steaua in Cupa Cupelor.

Steaua isi va afla adversara din Cupa Cupelor marti, 25 noiembrie. In aceasta competitie se mai afla o echipa romaneasca, HCM Constanta.

Desfasurarea partidei:

Minutul 10 (5-0): Rusii incep meciul in atac, dar Izevic apara si romanii se duc pe contra-atac. Parada a portarului rus si scorul ramane 0-0. Sania este trimis la pamant, dar arbitrii bulgari nu acorda lovitura de la noua metri. Rusii deschid scorul in minutul patru. Atacurile Romaniei nu au nicio finalitate. Sania este eliminat doua minute si Steaua e in inferioritate numerica. Rusii conduc cu 2-0, iar paradele lui Izevic nu permit adversarilor sa se distanteze mai mult. Dupa opt minute de joc, Steaua nu reuseste sa inscrie niciun gol. In timpul time-out-ului, romanilor li se cere mai multa miscare pe teren. Sapte metri pentru rusi si scorul devine 5-0.

Minutul 20 (10-4): Novanc reuseste sa marcheze primul gol al Stelei abia in minutul 12. Cian profita de greseala portarului Grams si inscrie. Apararea romanilor este usor depasita si rusii se distanteaza la cinci goluri. Alin Sania rateaza o lovitura de la sapte metri. Izevic apara un balon al rusilor si isi lanseaza colegii pe contra-atac. Novanc inscrie al treilea sau gol din aceasta partida, in minutul 17. Rudic arunca in blocaj, dar balonul ramane la stelisti. Nu reusesc sa inscrie si rusii se distanteaza din nou la cinci goluri. Vujadinovic rateaza si adversarii conduc cu 10-4.

Minutul 30 (14-9): Marius Novanc este golgeterul Stelei si marcheaza golul 5. Izevic apara din nou o lovitura de la sapte metri a celor de la Cehovskie. Aparare in semicerc a rusilor si Sania marcheaza din lovitura de la sapte metri. Izevic apara atacul rusilor, dar greseste pasa de lansare pentru stelisti si Cehovskie ataca din nou (11-6). Apararea Stelei sufera din toate incheieturile, doar executiile portarului salveaza echipa romanilor. Nadoveza reuseste sa inscrie. Antrenorul rusilor cere time-out in minutul 26. Steaua ataca pozitional, dar Stavrositu nu inscrie. Sania ataca poarta lui Grams si marcheaza. Steaua joaca in cinci oameni. Nadoveza reuseste o executie splendida si Romania termina prima repriza cu cinci goluri mai putin decat adversara sa.

Minutul 40 (20-15): Steaua incepe bine partea secunda a meciului si Stavrositu inscrie primul sau gol. Romanii recupereaza o minge si Georgescu marcheaza. Izevic continua seria executiilor bune. Vujadinovic inscrie si el pentru stelisti. Novanc recupereaza un balon si reduce din diferenta: 16-13. Rusii joaca in cinci oameni. Steaua obtine o aruncare de la noua metri. Rusii se apara bine si Sania rateaza. Cehovskie se distanteaza din nou la cinci goluri (19-14). Georgescu inscrie, dar rusii contra-ataca.

Minutul 50 (24-18): Nadoveza reuseste o executie frumoasa si apropie Steaua la patru goluri de Cehovskie. Grams apara lovitura lui Georgescu. Izevic opreste atacul rusilor, dar stelistii rateaza in superioritate numerica si mai primesc doua goluri. Novanc reuseste sa puncteze din nou. Romanii rateaza ocazii importante. Un handbalist rus primeste ingirjiri medicale, dupa ce Stavrositu ii aplica un pumn in figura. Arbitrii bulgari nu vad faza, asa ca Steaua scapa nesanctionata. Cehovskie se distanteaza la sapte puncte. In minutul 48 se isca un conflict intre handbalisti, dupa ce Stavrositu este lovit cu pumnul. Arbitrii ii acorda rusului cartonas rosu. Steaua, aflata in superioritate numerica, rateaza. Vujadinovic reuseste sa inscrie, dar Steaua mai are de recuperat sase goluri (24-18). Antrenorul rusilor cere time-out.

Minutul 60 (28-21): Steaua incepe ultimele 10 minute ale partidei din nou in superioritate numerica. Novanc inscrie. Rusii rateaza o lovitura de la sapte metri. Dupa o faza frumoasa creata de stelisti, Georgescu rateaza. Izevic apara din nou un atac al rusilor. Grams apara balonul trimis de Georgescu. In replica, rusii marcheaza. Georgescu este eliminat doua minute si rusii inscriu din sapte metri. Lovitura lui Nadoveza intra in poarta dupa ce balonul este deviat de blocajul rusilor. Cian marcheaza, dar Steaua rateaza calificarea in primavara europeana a Ligii Campionilor.