Otelul Galati a facut instructie, sambata, pe teren propriu, cu echipa bosniaca ZRK Ljubuski. Handbalistele lui Cornel Badulescu s-au impus cu scorul de 34-14 (19-5), in prima mansa a turului trei din cadrul Cupei Cupelor. Meciul retur se va disputa tot la Galati, pe 1 noiembrie.

Echipa antrenata de Cornel Badulescu a dominat jocul inca din primele minute (au avut 10-1 la jumatatea primei reprize). Returul cu ZRK Ljubuski este doar o formalitate pentru Otelul. Singura emotie a galatencelor este pentru tragerea la sorti a meciurilor din optimile de finala, de pe 11 noiembrie, cand isi vor afla urmatorul adversar.

Otelul Galati a revenit in competitiile europene dupa 7 ani de absenta si este singura echipa feminina din Romania, care evolueaza in Cupa Cupelor.