Romanii au dominat nationala Turciei inca din primul minut al partidei, insa abia la jumatatea primei reprize, handbalistii lui Aihan Omer au apasat acceleratia si i-au lasat in urma pe turci.

Finalul partidei a fost palpitant, din minutul 45, turcii revenind de la 22-16 la 25-24. Jucatorii lui Omer s-au trezit din amorteala in ultimele minute ale meciului cand au marit ritmul si au refacut o diferenta confortabila, inchizand tabela la 35-29.

Ghionea a fost principalul marcator al Romaniei, cu 13 goluri, iar, de partea cealalta, Ramazan Done a fost cel mai bun turc cu 7 reusite.

Romania joaca al doilea meci din preliminarii, duminica de la 11:00 (Sport.ro), cu vicecampioana mondiala, Polonia. Nationala Poloniei a trecut de Muntenegru, cu scorul de 30-20, in celalalt meci al grupei.