Steaua venea dupa o perioada fara victorie si fara inspiratie in joc sa infrunte noua senzatie din Slovenia, Cimos Koper. Cu un sezon 2007/2008 de exceptie in care a terminat campionatul in spatele gigantilor de la Celje Lasko si a castigat Cupa si Supercupa Sloveniei, Koper era favorita sa obtina doua puncte la Buzau. Slovenii au pierdut si ei primul meci din Liga, insa in fata favoritei grupei, Chehovskie Medvedi.

Steaua a inceput in forta meciul si Alin Sania a deschis scorul. Koper da impresia ca nu forteaza, dar Steaua conduce cu 5-4 dupa zece minute de joc. Slovenii gresesc o pasa, stelistii pornesc pe contraatac, dar Ionut Gerogescu rateaza o buna sansa pentru Steaua sa se desprinda la doua goluri. Mrvaljevi egaleaza scorul, 5-5, de la sapte metri.

La jumatatea primei reprize, Koper a profitat de ratarile in lant ale stelistilor si a trecut pentru prima oara in avantaj (6-5). Steaua ramane in inferioritate dupa ce Novanc a fost eliminat doua minute. Jucatorii lui Tominec domina jocul si Praznik il executa pe Ciobanu si Koper conduce cu 9-6. Steaua e obligata sa inscrie pentru ca scorul san u ia proportii in favoarea slovenilor. Tudor strecoara mingea printre picioarele portarului Stanic si marcheaza dupa multe minute fara gol pentru Steaua.

Romanii ataca in superioritate, rateaza si acelasi Mrvaljevi mareste avantajul pentru Koper la patru goluri. Sania stabileste scorul primei reprize,16-14, cu o lovitura naprasnica, insa jucatorii lui Munteanu nu dau semne de revenire.

De la vestiare a iesit o alta echipa a Stelei si romanii au recuperat rapid trei goluri. Linia de noua metri functioneaza ca la carte si Sania egaleaza in uralele publicului. Georgescu isi rascumpara greselile din prima repriza si Steaua conduce cu 22 la 21. Antrenorul slovenilor nu are nicio reactie!

Steaua inscrie in inferioritate numerica, 23-21, prin Marius Tudor si Tominec cere disperat time-out. Koper intoarce meciul, spre disperarea suporterilor din sala, si Mrvaljevic inscrie pentru 24-23 in minutul 17. Mazilu pastreaza vii sperantele Stelei si inscrie cu sapte minute inainte de final pentru 25-25. Slovenii gresesc si veteranul Rudic marcheaza un gol care le da aer stelistilor. 26 la 25, cinci minute de joc si Steaua finalizeza un nou atac cu gol.

Slovenii nu mai nimeresc poarta lui Ivezic si, cu doua minute inainte de final, Steaua incepe sa viseze la prima victorie in Liga Campionilor. Final incins la Buzau! Mazilu il executa pe portarul sloven si stelistii se duc la 28-25. Koper inca mai spera, dar Ivezic inchide poarta si apara o lovitura de la sapte metri. Stelistii termina in atac meciul si obtin o victorie meritata, 28-26, in fata slovenilor de la Koper.

Steaua a urcat pe trei in grupa E cu doua puncte, la egalitate cu spaniolii de la Portland San Antonio care au pierdut cu ocupanta primului loc, Chehovskie Medvedi. Slovenii de la Koper sunt pe ultimul loc fara nicio victorie in doua meciuri. Steaua intalneste liderul grupei peste o saptamana.