Oltchim nu le are in teren pe Bese si Nechita, iar de partea cealalta lipseste o jucatoare esentiala pentru Rulmentul, Cristina Neagu. Rulmentul ataca prima, dar Ionela Galca rateaza si Lecuseanu deschide scorul pentru Oltchim. Inceput electrizant de meci. Brasov conduce cu 3-2. Fetele lui Rimanic egaleaza prin Clara Vadineanu de la 7 metri si Steluta Luca duce echipa valceana in avataj cu un gol deosebit.

Oltchim conduce cu un gol si Muller o trimite in teren pe Amariei, dar interul brasovean vrea prea mult si ii da Oltchimului sansa sa se desprinda la doua goluri in primele zece minute. Campioana Romaniei conduce cu 9-6 si Hutupan ridica tribunele in picioare dupa ce apara o lovitura de la 7 metri. Oltchim rupe ritmul si Lecuseanu si Elisei perforeaza poarta lui Spirova. Amariei se incapataneaza si inscrie de doua ori la rand pentru Rulmentul.

Ramona Maier, cea mai buna extrema dreapta de la Olimpiada de la Beijing, isi intra in rolul de golgheter si marcheaza gol dupa gol. Rulmentul revine il ultimele minute ale primei reprize (14-13) si Ionela Stanca o invinge de doua ori la rand pe Hutupan. Portarul Oltchimului face minuni insa pe final de repriza si Lecuseanu stabileste din nou diferenta de patru goluri. La pauza, Oltchim conduce Rulmentul cu 17-13.

Repriza secunda a inceput cu gol pentru Ramona Maier si jocul curge intr-un singur sens. Rulmentul marcheaza prin Alexandrescu si Oltchim ataca in cinci dupa eliminarea de doua minute a Stelutei Luca. Minutul 36 si brasovencele se apropie la trei goluri de Oltchim.

Nou intrata, Roxana Gatel, reface diferenta de patru goluri cu o aruncare de la sold. Gogarla este pusa la pamant de Luca si antrenorul lui Rulmentul e aproape sa intre in teren. Cu zambetul pe buze, internationala maghiara, Gabi Szucs, se inalta peste apararea brasovencelor si Oltchim conduce cu 25 la 19 si mai sunt 13 minute pana la final.

Ultimele zece minute si fetele lui Rimanic conduc cu 27-22 sub privirile severe ale lui Radu Voina, aflat in tribune. Rulmentul mai are de recuperat cinci goluri in cinci minute. Time-out! “Cinci minute. Haide, haide”, isi incurajeaza Amariei noile colege, dar Hutupan le spulbera orice speranta brasovencelor si inchide poarta Oltchimului.

Tabela arata 29-23 si valcencele joaca acum si pentru publicul care le aplauda in picioare. 31-25 si Oltchim invinge clar Rulmentul.

La sfarsitul acestei luni, Oltchim incepe din nou campania de cucerie a Ligii Campionilor intr-o grupa cu HC Lada, Larvik si o echipa venita din calificari. Rulmentul ataca si ea calificarea in grupele Ligii Campionilor saptamana viitoare intr-un meci dificil cu Ikast din Danemarca.