UCM Resita si Steaua au terminat la egalitate, 22-22, derbiul etapei a patra din liga nationala de handbal. Cu sarbul Damianovic care a inchis poarta Resitei, jucatorii lui Aihan Omer au fost la un pas sa bata campioana din sezonul trecut. “Noi am vrut sa castigam. Meritam victoria, dar o sa ne luam revansa in retur”, a declarat Aihan Omer la Sport.ro.

Resita a avut un avantaj de trei goluri cu cinci minute inainte de finalul meciului, dar stelistii au revenit spectaculos si Georgescu a egalat scorul la 21-21. Finalul a fost de foc pentru ambele echipe. Resitenii au reusit sa treaca in avantaj in ultimul minut de joc si suporterii din Sala Polivalenta din Resita au inceput sa se auda si mai tare. Stelistii au replicat insa imediat si Rudic a trimis o torpila sub transversala lui Damianovic. In ultimele secunde, Mihai Rohosneanu a primit cartonasul rosu dupa ce l-a oprit pe portarul Stelei sa puna mingea in joc si meciul s-a terminat la egalitate.

Steaua si Resita sunt la egalitate si in clasament, fiecare cu cate cinci puncte. HCM Constanta e lider in liga nationala de handball cu sase puncte.