In tur, Muntenegru - Romania 31-27

Romania - Muntenegru 29-24 / Romania s-a calificat la Campionatul Mondial de handbal masculin!

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 iunie 2008, 12:40 Sport | Teamball

Omer a dus nationala la Mondiale
Foto: Rompres
Dupa un meci electrizant, in care nationala lui Aihan Omer trebuia sa remonteze o diferenta de patru goluri, Romania a invins Muntenegru cu scorul de 29-24 si s-a calificat la Campionatul Mondial din Croatia!

Partida s-a jucat cu casa inchisa si, in fata unui public extraordinar care a umplut sala Toni Alexe din Oradea, tricolorii s-au calificat la Mondiale. Rudi Stanescu, Sandu Iaob, Savrositu si Rica Paraianu au fost cei mai buni jucatori ai nationalei noastre. Primul a aparat o minge chiar si cu fruntea!

"Echipa noastra a jucat foarte bine. Publicul a fost extraordinar. Sunt foarte emotionat. Noi ne-am dorit calificarea si am crezut pana in ultima secunda. Pe final am explodat, iar Muntenegru a cazut psihic. Nu cred ca ne vom face de ras", a spus antrenorul Omer.

"Nu stiu cati dintre noi le-ar fi dat sanse baietilor de la fotbal, dar noi, romanii, avem capacitatea sa luptam pana la final si stim sa lucram in echipa. Asta am demonstrat-o si noi, astazi, si o vom demonstra la Campionatul Mondial. E cel mai frumos lucru care mi s-a intamplat. Ne-am vazut visul cu ochii! Aceasta calificare s-a datorat experientei noastre", a declarat si Marius Stavrositu.

"Nu ne asteptam la o replica atat de darza din partea Muntenegrului, dar am stiut cum sa ne mobilizam. Dupa meci, o sa mergem la o bere. Nu banii au fost motivatia, ci participarea la Mondiale", a afirmat la finalul meciului Rudi Stanescu.

Vicepresedintele FRH s-a felicitat pentru ca a luptat pentru aducerea lui Omer pe banca tehnica a nationalei de handbal. "M-am batut pentru aducerea lui Omer. Am venit alaturi de el si a stiut cum sa adune tot ceea ce a fost mai bun din handbalul romanesc. La un moment dat, nici nu am mai stiut cat era scorul, dar mi-am dat seama ca ne-am calificat pentru ca toata lumea se bucura", a spus si Petru Paleu.






















2174 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    European sau Mondial ???? (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 13:11)

    Dan [anonim]

    In titlu spune ca ne-am calificat la Mondiale, dar in text zice ca e vorba de Europene !!!!

    Ori sunteti f f ocupati, ori sunteti superficiali, ori ati scris in timp ce mergeati la un gratarel ....
    ... si nu e prima greseala si sigur nu va fi ultima .....

    HAI ROMANIA !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Felicitari (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 14:09)

      Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Bravo, baieti!
  • 0 (0 voturi)    
    super jurnalisti (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 13:58)

    Cristi [anonim]

    La aruncat cu nuca de cocos in perete, despre ce este vorba aici?
    Bine ca se vorbeste despre handball abia la final, sau este o alta manevra de rahat ca sa citeasca oamenii tot articolul.
  • 0 (0 voturi)    
    E BINE CA IN FINAL ATI SCRIS CA E DE HANDBAL... (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 14:07)

    asdadffg [anonim]

    ...caci eu mai ignorant intr-ale sportului nu am intuit dupa numele antrenorului si chiar eram curios despre ce echipa e vorba. Ma gandeam ca am facut o figura frumoasa la oina.
  • 0 (0 voturi)    
    CAMPIONAT DE CE (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 14:14)

    CAMPIONAT DE CE [anonim]

    Citesti jumate de articol si tot nu stioi la ce sau calificat. La POker, streaptease, polo kaiak .. Vai mama lui de ziarist cu jumatete de norma lucreaza, jumate de treba si face.
  • 0 (0 voturi)    
    sunteti varza (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 14:16)

    gigi [anonim]

    bai fratzilor hotnews, e a 15-a mia oara cand dati o stire ca la carciuma!!!

    LECTIE DE JURNALISTICA:

    - IN TITLU SI IN RANDURILE REZUMAT (PREVIEW) SE SPECIFICA DESPRE CE SPORT ESTE VORBA!!!


    - IN TITLU SI IN RANDURILE REZUMAT (PREVIEW) SE SPECIFICA IN CE CONTEXT SI UNDE A AVUT LOC EVENIMENTUL!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 14:17)

    dinu [anonim]

    BRAVO BAIETI!!! Aratati imbuibatilor de fotbalisti ca se poate apara onoarea tarii si pe bani mult mai putini...
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 14:27)

    DanA [anonim]

    Despre ce campionat este vorba ?Trebuie sa citesc tot articolul ca sa aflu in ultimul rand ca este vorba de ...handbal !!!
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 16:18)

      ... [anonim] i-a raspuns lui DanA

      pacat ca sunteti paraleli cu sportul si nu va abtineti sa comentati, totusi.
  • 0 (0 voturi)    
    DESPRE CE SPORT ESTE VORBA?????? (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 15:40)

    diana [anonim]

    Este inadmisibil sa fiti atat de neatenti incat sa nu scrieti despre ce sport este vorba!
    Nu e prima data cand nu stim care e "subiectul"!
    Cineva din redactie ar trebui sa verifice articolele inainte de a fi postate pe site.
    Oricum... GRAV NEPROFESIONALISM, in general
    SAU CHIAR INCOMPETENTA!
  • 0 (0 voturi)    
    Banuiala confirmata (Duminică, 15 iunie 2008, 4:24)

    Leon [anonim]

    Cind am citit relatarea meciului in alta parte, m-am gindit ca Valentin Ghionea, care a inscris 11 goluri, nu a prins o partida prea buna. Comentariul Hotnews (vezi cei mai buni jucatori romani citati) imi da dreptate.