Asesoft Ploiesti isi pastreaza titlul national la baschet masculin

de Sorin Niculescu     HotNews.ro
Joi, 5 iunie 2008, 20:58 Sport | Teamball

Asesoft a luat trofeul
Asesoft Ploiesti a avut nevoie de meciul decisiv pentru a obtine al cincilea titlu consecutiv de campioana a Romaniei, insa in partida a saptea a finalei cu U.Mobitelco Cluj, ploiestenii s-au dezlantuit, impunandu-se cu 82-65.

Clujenii reusisera sa impinga finala in meciul sapte, si au inceput cu dreptul partida din sala prahoveana, conducand cu 20-12 dupa primul sfert si cu 34-22 in minutul 16, dar gazdele au preluat conducerea meciului, au marcat 12 puncte consecutive si au egalat la 34 prin cosul lui Szijarto. La pauza mare, Asesoft intra in avantaj, 41-38, Arvjdas Cepulis marca 16 puncte dintre cele ale ploiestenilor.

Avansul gazdelor a continuat sa se mareasca in sfertul trei, care s-a incheiat la scorul 62-48, diferenta mentinandu-se si in ultima parte a meciului. Asesoft impunandu-se la final cu 82-65. Cei mai buni marcatori ai celor doua echipe au fost Obradovic (Asesoft - 25 puncte) si Krstanovic (Mobitelco - 23 puncte).

Asesoft a obtinut pentru a cincea oara in istorie eventul, prahovenii castigand si Cupa Romaniei, dupa victoria din finala cu ELBA Timisoara si vor reprezenta Romania in Cupa ULEB.

250 vizualizari

finala (Vineri, 6 iunie 2008, 1:39)

noji [anonim]

Nu stiu cati dintre voi ati urmarit meciul final, dar arbitrajul in baschet este mai ceva ca cel din fotbal la ora actuala in Romania, daca intelegeti ce vreau sa spun. Era batator la ochi ca arbitrii au tinut cu gazdele (cei de la Asesoft). Daca si comentatorii de meci ajung sa conteste deciziile arbitrilor ca mai apoi reluarile sa le dea dreptate... am ajuns rau domnilor! In meciul cu numarul 6 al finalei, cel de la Cluj, U Cluj a reusit sa revina dupa ce erau condusi de Asesoft cu 17 puncte. Astazi dupa primul sfert cei de la Cluj conduceau cu 12 puncte ca la pauza sa intre cu un "handicap" de 3 puncte care a crescut pe parcusul ultimelor 2 sferturi? Totul este posibil cu ajutorul arbitrilor! RUSINE dom'le, RUSINE!!!
    Asehotii, campionii liberelor (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 14:43)