CSU Asesoft Ploiesti a castigat meciul al cincilea al finalei la baschet masculin, cu Universitatea Mobitelco Cluj, si conduce cu 3-2, avand nevoie de inca o victorie pentru a obtine al cincilea titlu consecutiv de campioana a Romaniei.

In propria sala, Asesoft s-a impus cu 94-90 in meciul cinci, Bojan Obradovic fiind MVP-ul meciului cu 36 de puncte reusite. Invingatori in meciurile unu si trei, clujenii au inceput mai bine si a cincea confruntare a finalei, conducand la patru puncte dupa primul sfert, si pastrand un avans de un punct la pauza mare. Echilibrul s-a pastrat in continuare, doar in ultimul sfert Asesoft reusind sa se desprinda in invingatoare.

Meciul sase este programat luni, 2 iunie, la Cluj, iar o eventuala partida decisiva va avea loc pe 5 iunie, la Ploiesti.