Rulmentul Brasov a pierdut la 4 puncte diferenta mansa-tur a finalei Cupei Cupelor, urmand sa dispute acasa partida decisiva: pentru a pastra trofeul la Brasov, fetele pregatite de Mariana Tarca au nevoie de o evolutie mai consistenta decat cea din Norvegia, acolo unde au fost conduse cu 7 goluri, cu cinci minute inaintea concluziei.

"Nu imi explic caderea din repriza secunda. Nu am respectat nimic din ce stabilisem initial. Important este ca sunt doar 4 goluri, ele pot fi recuperate, cu conditia sa nu mai gresim atat de mult, cum am facut-o dupa pauza" - Mariana Tarca, antrenor Rulmentul.

Prima repriza

Desi au marcat primele, handbalistele brasovene au fost imediat contrate de Larvik: norvegienele, bine organizate in aparare si cu o deplasare mai buna in teren, au preluat conducerea si au ajuns la un avans de 4 goluri (10-6).

In acel moment, Rulmentul se regrupeaza si egaleaza (11-11), gratie reusitelor individuale ale Cristinei Neagu. Ultimele minute ale perioadei stau sub semnul echilibrului, dovada numarul mic de goluri inscris (13-13 a fost scorul pauzei).

Repriza secunda

Apararea norvegienelor protejeaza bine poarta si Larvik trece in avantaj (15-13). Ca un semn al ineficientei in atac, Rulmentul marcheaza abia in minutul 6 ale reprizei, dintr-o aruncare de la 7 metri (din nou Neagu).

Mizand aproape exclusiv pe individidualitati, brasovencele cedeaza usor-usor in fata colectivului nordic: impecabila in aparare, Larvik loveste si pe contraatac (faza in care, surprinzator, Rulmentul nu a contat deloc), astfel ca formatia norvegiana se desprinde la 5 goluri (19-14), cu mai putin de un sfert de ceas inaintea finalului.

In ultimele 5 minute, Larvik ajunge la 7 goluri diferenta (23-16), insa profitam de un moment de relaxare - cu om in minus, inscriem de doua ori, apoi incercam pastram infrangerea la o dimensiune suportabila (23-18). In tabara norvegiana s-a instalat panica, pentru ca inca doua goluri aduc Brasovul la trei lungimi distanta (23-20)!