Echipa masculina de handbal UCM Resita a castigat pentru al doilea an an consecutiv Cupa Challenge. Handbalistii pregatiti de Omer Aihan s-au impus categoric in returul cu echipa austriaca Alpla Hard, 26-18, dupa ce pierdusera jocul tur, disputat in deplasare, la un singur gol diferenta.

Fara trei jucatori importanti (absenti din cauza accidentarilor), Resita a gestionat corect avantajul de a disputa acasa jocul decisiv - dupa 15 minute de echilibru, handbalistii romani s-au distantat la 4 goluri , avans pe care l-au mentinut pana la pauza (10-6).

Repriza secunda nu a avut practic istoric - resitenilor a inceput sa le "intre tot" si au incheiat meciul detasat: 26-18.

Pentru acest succes, elevii antrenorului Omer Aihan au promisa o prima de 4500 de euro.