Tara Galilor a castigat si al cincilea meci al Turneului celor 6 natiuni la rugby, impotriva singurei echipe care ii mai putea lua titlul, nationala Frantei. Cocosii aveau nevoie de o victorie la 19 puncte diferenta pe stadionul Millenium din Cardiff, pentru a castiga pentru a treia oara la rand competitia, dar galezii s-au impus cu 29-12, la fix 100 de ani de la primul Mare Slem reusit in acest turneu.

James Hook a adus pe gazde in avantaj la pauza, 9-6, dupa trei lovituri de pedeapsa, iar Shane Williams al 41-lea eseu pentru echipa nationala, stabilind astfel un nou record al reprezentativei "Dragonilor". Martyn Williams a reusit celalalt eseu al gazdelor, iar Stephen Jones a adus celelalte 10 puncte intr-o repriza disputata intr-un singur sens. Toate punctele francezilor au fost reusite de Dimitri Yachvili, din patru lovituri de penalitate.

Galezii castiga pentru a 24-a oara Turneul, fiind la o singura victorie in urma detinatoarei recordului, Anglia. De asemenea, in 2008, "Dragonii" au reusit al 10-lea Grand Slam din istorie.

In celelalte doua meciuri din ultima etapa a Turneului celor Sase Natiuni, Italia a invins surprinzator Scotia cu 23-20, iar Anglia a invins Irlanda cu 33-10.