Jolidon Cluj a ratat calificarea in semifinalele Cupei Cupelor, fiind invinsa la Koprivnica, de Podravka, cu 38-31, dupa ce castigase prima mansa la sase goluri diferenta: 33-27. Meciul din Croatia a fost marcat de deciziile arbitrilor care au dezavantajat in dese randuri formatia ardeleana.

Universitatea Jolidon a inceput bine meciul, dar gazdele au trecut apoi la conducere, avand doua goluri in plus la pauza (20-18). In partea a doua, arbitrii si-au inceput recitalul, Jolidon jucand in mare parte in inferioritate numerica. Iar Carmen Amariei, cea mai buna jucatoare a Universitatii, a primit direct cartonasul rosu pentru un fault de joc. In ultimele minute, portarita Cristina Dogaru a reusit sa pareze o lovitura de la sapte metri, dar, ramase in doar patru jucatoare de camp, clujencele nu au reusit sa ramana in joc si au primit golul care a dus diferenta la sapte puncte, suficienta pentru Podravka sa se califice in semifinale.

"Din nefericire, rezultatul ne e defavorabil, dar jocul a fost altfel pe teren. Dar cei doi arbitri si-au batut joc de fete si de munca lor. Nu am vazut niciodata in cupele europene un asemenea arbitraj. Am ramas stupefiat la eliminarea lui Carmen Amariei cu rosu direct. Le-au dat gazdelor cat aveau nevoie pentru calificare", a declarat directorul sportiv al Universitatii, Mircea Cucuian, pentru Radio Romania Actualitati.