Romania a pierdut penultima disputa din Cupa Europeana a Natiunilor la rugby, fiind invinsa de Rusia cu 12-8, la Krasnodar. Astfel, stejarii raman pe locul trei, si mai au de disputat un singur meci, contra Cehiei, in timp ce liderul Rusia are trei puncte avans si doua meciuri ramase, iar Georgia, aflata la egalitate de puncte cu Romania, are trei partide mai putin disputate.

La Krasnodar, Romania a dominat prima repriza, deschizand scorul prin lovitura de pedeapsa transformata de Florin Vlaicu, dar chiar inainte de pauza Rusia a reusit egalarea. La 13 minute dupa odihna, gazdele au preluat conducerea, tot dintr-o penalitate, dar la jumatatea reprizei secunde stejarii au reusit unicul eseu al intalnirii, prin Cristi Petre, Vlaicu ratand insa transformarea.

In ultimele cinci minute, Rusia a primit doua lovituri de pedeapsa, ambele transformate, si a obtinut astfel victoria cu 12-8.

Nationala Romaniei castigase ultima editie a competitiei, disputata intre 2004 si 2006.