Oltchim Ramnicu Valcea si-a luat revansa in fata germancelor de la Nurnberg, dupa egalul din tur, si a reusit o victorie concludenta, la 12 goluri diferenta. Fetele lui Gheorghe Tadici au pornit ca din tun, conducand cu 5-1 dupa cinci minute. Diferenta s-a marit continuu, la pauza fiind de 14 goluri (23-9), iar in minutul 40 tabela aratand cel mai mare ecart dintre cele doua formatii: 19 goluri (30-11).

Pe final insa, Gheorghe Tadici a introdus rezervele, iar relaxarea echipei s-a simtit, Nurnberg reusind si cinci goluri consecutive.

Echipa a demonstrat ceea ce trebuia sa arate: valoare, profesionalism. Diferenta de la final trebuia sa fie si mai mare. Succesul demonstreaza inca o data ca Oltchim este un club profesionist, iar scandalul mediatic din ultima saptamana nu ne-a afectat. Sper ca Gyor sa-si respecte statutul de echipa profesionista si sa invinga pe Lada.

Petre Berbecaru - vicepresedinte Oltchim, pentru Radio Romania

Cele mai bune marcatoare pentru Oltchim au fost Narcisa Lecusanu (opt goluri), Adriana Nechita si Ionela Galca (ambele cate sapte goluri).

Cu cele doua puncte vitale pentru ramanerea in cursa de calificare in semifinale, Oltchim urca provizoriu pe locul 2 si asteapta rezultatul partidei de duminica dintre Gyor si Lada Togliatti.

La Nurnberg, cele doua formatii au terminat la egalitate, 28-28, gazdele egaland in ultima secunda a partidei.