Meci dramatic in turneul preolimpic de la Oradea: Romania si Grecia s-au intilnit in partida care urma sa desemneze cistigatoarea serie A, implicit prima calificata la Jocurile de la Beijing.

Grecii au cistigat prima repriza (3-2), si-au mentinut avantajul in a doua perioada (4-3 general, 1-1 pe repriza), apoi tricolorii au reusit sa egaleze. Era 4-4 inaintea ultimei reprize, una in care cele doua echipe au cautat golul decisiv: grecii au condus cu 6-5, 7-6, apoi au punctat pentru 8-7 cu 28 de secunde inaintea finalului!

Clasament Seria A

1. Grecia 8p

2. Romania 6p

3. Rusia 6p, etc

In ultima zi: Romania - Kazahstan si Grecia - Rusia.

Clasament Seria B:

1. Germania 8p

2. Italia 7p

3. Canada etc.

Daca Grecia nu pierde meciul cu Rusia, este deja calificata la Jocurile Olimpice. Romanii trebuie sa invinga Kazahstan pentru a ocupa pe locul secund. Este o pozitie care ne va asigura un sfert de finala ceva mai accesibil (contra Canadei). Victoria in acest sfert de finala ne asigura calificarea la Jocurile de la Beijing.